Vyriausybė numatė, kad koronaviruso pandemijai stabdyti kiekvienoje apskrityje reikalingi mobilieji tyrimų punktai. Juos planuota atidaryti jau trečiadienį, vėliau terminas pratęstas iki šiandienos. Pirmiausia Tauragės rajono savivaldybės atstovai tvirtino negavę reikalingų reagentų, galiausiai ir sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga patikino, kad punktuose turi budėti gerai apmokyti ir apsaugos priemonėmis aprūpinti žmonės. Kol valdžiai nesiseka veikti ryžtingai, sergančiųjų šalyje vis daugėja.
Steigs mobiliuosius punktus
Vyriausybė šią savaitę paskelbė, kad kiekvienoje apskrityje bus atidaryti mobilieji tyrimų punktai, kuriuose bus paimami ėminiai tyrimams dėl koronaviruso (covid-19). Skelbta, kad šiuose punktuose tyrimai bus atliekami be šeimos gydytojo siuntimo. Ar konkrečiam pacientui būtinas toks tyrimas, nuspręsti turės Karštosios linijos 1808 konsultantas, kuriam sukarščiavęs, pradėjęs kosėti ar dusti pacientas paskambins. Viena svarbi sąlyga – pacientas turi būti per pastarąsias 14 dienų grįžęs iš užsienio ar turėjęs sąlytį su patvirtintu ar tikėtinu ligos atveju.
Į punktus vykti savarankiškai, be Karštosios linijos konsultanto nurodymų, bus draudžiama.
Jei konsultantas nustatys, kad skambinančiajam būtina atlikti koronaviruso tyrimą, turės išsiteirauti svarbių asmens duomenų – vardo, pavardės, asmens kodo, mobiliojo telefono numerio. Su šiuo asmeniu vėliau susisieks mobiliojo tyrimų punkto darbuotojas, kuris pasakys, kokiu laiku žmogui atvykti.
Į mobiliuosius punktus bus draudžiama atvykti taksi automobiliu ar viešuoju transportu. Neturint nuosavo automobilio, reikalaujama skambinti savivaldybės paskirtiems transportavimo koordinatoriams.
Vyriausybė paskelbė, kad punktai numatomi steigti dešimtyje savivaldybių, tarp jų ir Tauragėje. Sveikatos apsaugos ministerijos išplatintame pranešime nurodyta, kad gyventojai pasitikrinti galės atvykti automobiliu, o po tyrimo iškart turėtų vykti namo ar kitą vietą, kurioje galės tinkamai izoliuotis ir sulaukti rezultatų. Skelbiama, kad atvykusiajam net nereikės išlipti iš automobilio. Mėginys bus paimtas pro atvertą langą. Tokiu būdu į ligonines plūstų mažiau pacientų, kurie galbūt net neserga, o tik laukia tyrimų atsakymų.
Penktadienį turi veikti visi
Punktus savivaldybės įpareigotos steigti dar antradienį. Ir tai padaryti jos privalančios iki penktadienio. Apie kiekvieno punkto veiklos pradžią visuomenė bus informuota atskirai. Tačiau kai kurios savivaldybės, pavyzdžiui, Vilniaus, savo punktus suskubusios įsteigė jau trečiadienį. Savo feisbuko paskyroje tiesioginės transliacijos pirmadienį metu Tauragės rajono meras Dovydas Kaminskas taip pat tikino, kad trečiadienį toks punktas bus atidarytas ir Tauragėje, tačiau to neįvyko. Vilniuje paskubomis įsteigtas tyrimų punktas savo startą atidėjo laukdamas Sveikatos apsaugos ministerijos nurodymų. Tauragės rajono savivaldybės atstovai tvirtino negalintys startuoti dėl tyrimams būtinų reagentų trūkumo.
Trečiadienį Vyriausybė išplatino pranešimą, kad prieš duodant startą mobiliųjų tyrimų punktų veiklai būtina apmokyti žmones, kurie galės imti tyrimus. Tad savivaldybėms buvo išsiųsti aprašai, kuriuose detaliai nurodyta, ką būtina atlikti prieš punkto atidarymą.
Pranešime nurodoma, kad būtent Sveikatos apsaugos ministerija, o ne savivaldybės ar kitos institucijos informuos, kur ir kada tokie punktai pradės veikti. Tačiau tauragiškiai netruko pastebėti V.Kudirkos g. 2, iškart už Raudonojo Kryžiaus organizacijos pastato, trečiadienį iškilusią lauko palapinę.
Anksčiau svarstyta, kad gana nuošali ir saugi vieta mobiliajam tyrimų punktui įrengti yra Tauragės jaunimo namai, Vytauto g. 139 (šalia Tauragės bendruomenių namų). Ten yra erdvi automobilių stovėjimo aikštelė, į kurią atvažiavęs tiriamasis galėtų saugiai, be kontakto su kitu asmeniu laukti prieinančios slaugytojos. Tačiau galiausiai apsispręsta punktą steigti arčiau ligoninės.
Nurodymai griežti
Vyriausybės išplatintuose reikalavimuose numatyta, kad mobiliajame tyrimų punkte turi būti darbuotojų komanda. Ją privalo sudaryti bendrosios praktikos slaugytojas ar kitas sveikatos priežiūros specialistas, turintis teisę paimti tyrimams reikalingus ėminius, komandos koordinatorius ir padėjėjas. Taigi komandą turi sudaryti mažiausiai trys asmenys. Taip pat nurodoma, kad komandos turi būti aprūpintos asmeninėmis apsaugos priemonėmis: specialiais neperšlampamais kombinezonais su gobtuvais, antbačiais, medicininėmis pirštinėmis, veido skydeliais arba akiniais bei specialius reikalavimus atitinkančiais respiratoriais.
Numatoma, kad mobiliuosiuose punktuose iš galimai koronavirusu apsikrėtusių asmenų tyrimams reikalingi ėminiai bus paimami iš nosiaryklės. Vieno asmens tyrimui reikalingi trys sterilūs tamponai su mėginėliais.