Nauji metai – nauji tikslai: kodėl pažadai sportuoti greitai užgęsta?

Dalintis:

Atėjus Naujiesiems metams daugelis sau ir kitiems pažada pokyčius, lydimus populiaraus šūkio „Nauji metai – naujas aš!“ Sausis – itin aktyvus mėnuo sporto klubams, tai pastebi ir Tauragėje dirbantys sporto treneriai. Tačiau jie pripažįsta, kad dauguma šių pažadų išgaruoja vos po kelių savaičių.

Džiaugiasi vyresniais lankytojais

Jau gruodžiui besibaigiant dažnai socialiniuose tinkluose galime perskaityti žmonių pažadus, kad nuo Naujųjų tai jau tikrai bus geresni, sveikesni ir pan. Tai neretai pajaučia sporto klubų treneriai ir vadovai, pirmomis sausio dienomis matydami gerokai pilnesnes sales. Tačiau jau jokia naujiena, kad tik retas naujas lankytojas pasilieka čia ilgesniam laikui. Dažnas sportą baigia prasidėjus vasariui. Paklausėme Tauragėje dirbančių trenerių, kaip jie mato šią tendenciją.

Edgaras Naujokas. Mortos Mikutytės nuotrauka

Tauragės daugiafunkcinio sveikatingumo komplekso sporto salėje, esančioje Tauragės bendruomenių namuose, treneriu dirbantis Edgaras Naujokas pasakoja, kad kasmet lankytojų padaugėja po Naujųjų metų. Tačiau sveiką gyvenimo būdą daugeliui išlaikyti sekasi neilgai.

– Trečius metus čia dirbame ir trečius metus tą matome – sausį ir vasarį visada yra klientų pagausėjimas. Manau, kiekviename sporto klube taip būna. Sausį pradėję sportuoti, į klubą nebeiti žmonės nusprendžia pasibaigus mėnesiui. Jie čia ateina tarsi į pramogą, nes gauna dovanų kuponus ir siekia tik juos išnaudoti. Tačiau nedidelė dalis užsikabina, lieka toliau sportuoti. Žmogui taip jau yra – jam sportuoti patinka arba nepatinka. Net jei išmokysi taisyklingai sportuoti, jei žmogui nepatiks, nepriversi tęsti. Manau, jei eini sukandęs dantis į sporto salę, tai čia ne sportas, o savęs kankinimas. Iš pradžių kiekvienas mūsų salės naujas lankytojas ateina pas mane konsultuotis. Stengiuosi su jais visais pabendrauti, išmokau sportuoti, aptariame tolimesnius planus. Bet kartais iš akių, kūno kalbos matosi, kad nepasiliks, – pastebėjimais dalijosi E.Naujokas, besidžiaugdamas, kad sportuoti nusprendžia vis daugiau vyresnio amžiaus žmonių.

Dovanų kuponas įpareigoja

Viktorija Dambrauskaitė. Mortos Mikutytės nuotrauka

Privačias sporto treniruotes moterims vedanti Viktorija Dambrauskaitė pastebėjo, kad dažną sportuoti paskatina gautas dovanų kuponas. Tačiau mėnesiui skirta dovana dažnai tuo ir baigiasi.

– Žymiai daugiau klientų, kurie atkeliauja sportuoti dėl naujiems metams išsikeltų tikslų. Išsikelia tikslus, nori pradėti vos ne visai kitokį gyvenimą. Dar labai populiaru manifestacijos – minčių naudojimas siekiant tikslų. Manau, jos padeda – jei tik nusiteiksi, tai taip ir bus. Nepamirškim dovanų kuponų, kai kurie jaučiasi dėl to įpareigoti. Bet dovana įpareigoja tik tam laikotarpiui – kai išnaudoja, jei ryžto trūksta, žmogus nebegrįžta. Dažniau negrįžta būtent tie, kurie gauna dovanų kuponus, – apie sporto tikslus kalbėjo V.Dambrauskaitė. – Labai svarbu motyvacija iš asmeninio trenerio. Tuomet žmogus ne tik sulaukia palaikymo, bet ir būna dar labiau įpareigotas ateiti – sutariamas laikas, nesinori pavesti trenerio. Pati dažnai klientėms parašau, paklausiu, kaip sekasi, kur dingo.

Vis dėlto Viktorija įsitikinusi, kad moterys rečiau pasiduoda.

Ragina save stebėti

Vita Butkė. Asmeninio albumo nuotrauka

Tauragėje veikiančiame sporto klube „Eola“ dirbanti trenerė Vita Butkė įsitikinusi, kad kiekvienas, kuris sportuoja, pasiekia tikslą. Tačiau svarbu save stebėti ir nepasiduoti pesimizmui, jei nepavyksta iškart rezultato išvysti veidrodyje.

– Trenere dirbu jau septynerius metus ir tikrai pastebiu, kad sausio bei rugsėjo mėnesiais žmonės susiima, išsikelia didelius tikslus ir pradeda jų siekti. Tačiau dauguma atlaiko vos keletą mėnesių. Patariu išsikeltų tikslų siekti mažais žingsneliais. Negalime pradėti drastiškai sportuoti iki tol niekada nesportavę, iškart pradėti sveikai maitintis to niekada nedarę. O kas baisiausia – tai laikytis dietos, nes ji laikina. Reikia įpročius keisti, susikurti savo nedidelį planą: penki sveikesnės mitybos žingsneliai, sportuoti – tai ne septynias dienas per savaitę į sporto salę eiti, viską daryti po truputėlį. Labai rekomenduoju ypač klientėms nusifotografuoti save, išsimatuoti. Tai svarbu, nes po kelių mėnesių ateina perdegimas ir tada reikia pažiūrėti į užrašus – gal paaiškės, kad liemens apimtis sumažėjo keliais centimetrais? Stengiuosi pratinti moteris prie sveikos gyvensenos. Svarbu sujungti smegenis su kūnu, reikia suprasti, ką darai salėje. Režimas turi būti – poilsis, valgymas, sportas. O jei nepatinka sporto salė su treniruokliais, tai nieko tokio – reikia rasti savo mėgiamas treniruotes. Visi nori akims matomo rezultato. Todėl ir sakau, kad svarbu rašyti rezultatus, fiksuoti save. Sąžiningai dirbant tikrai rezultatas bus, – įsitikinusi V.Butkė.

„Naujam aš“ nereikia Naujųjų metų

Jurgita Gedeikienė. Mortos Mikutytės nuotrauka

Kodėl žmonėms taip svarbu kažką naujo pradėti nuo pirmadienio ar nuo Naujųjų metų, kodėl svarbus atskaitos taškas, paklausėme VšĮ „Žmogaus socialinės integracijos centras“ psichologės Jurgitos Gedeikienės.

– Mistinis pirmadienis, naujo mėnesio pirmoji diena, kai sugalvoji kažką keisti savo gyvenime. Ar tai veikia? Pasitaiko, bet tikrai ne 100 ir ne 50 procentų startavusiųjų pasiekia finišą. Daugelį labai žavi naujo pokyčio idėja ir rezultatas. Tačiau negalime pamiršti svarbiausio – proceso, kuriam reikia savidrausmės, laiko ir pastangų. Ir čia neveikia ieškojimas „legalių“ pasiteisinimų: blogai jaučiuosi – nesportuosiu, žmona sunervino – vėl parūkysiu, greitai baigsis pyrago galiojimas – geriau suvalgysiu, jei mažiau sėdėsiu feisbuke – nežinosiu, kas dedasi. Nusprendus uoliai laikytis pažado, tai daryti reikia be išlygų, – tiesiai rėžė psichologė.

Pašnekovė įsitikinusi, kad lengviau pažadų laikosi tie, kurie imasi papildomų „saugiklių“, kad neturėtų kelio atgal.

– Pastebėta, kad geriau pažadų laikosi tie, kurie apie tai kažkam pasakė, ar tie, kurie pažado laikosi kartu su kažkuo. Todėl populiarėja įvairios grupės, programėlės, kur vieni kitus palaiko ir tarsi įpareigoja tęsti pradėtą misiją. Kitas svarbus dalykas – nelyginkite savęs su kitais. Visada gali atsirasti, kam greičiau kris svoris ar išryškės raumenys, kas daugiau nueis žingsnių ar aplankys daugiau šalių. Lyginimas gali sukelti nusivylimo, pykčio, apatijos, pavydo ir kitų negatyvių jausmų. Taip pat labai svarbu turėti aiškų ir realistinį planą. Vis dėlto aš savo klientams sakau, nelaukite išsvajotos dienos, jei nusprendėte kažką keisti, darykite tai čia ir dabar. Bet koks pokytis skausmingas, tačiau kiekvienas turi galimybę ir svarbu kasdien stengtis būti geresne savo vakarykštės dienos versija, – kalbėjo J.Gedeikienė.

Dalintis:

About Author

Naujienų portalo kurjeris.lt redaktorė

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą