Ne visi lauksargiškiai pritaria pabėgėlių centro kūrimui

Dalintis:

Praėjusią savaitę rajono vadovai dar kartą susitiko su Lauksargių bendruomenės nariais dėl šioje gyvenvietėje rengiamos laikinos karo pabėgėlių iš Ukrainos apgyvendinimo vietos. Tam prieštaraujantys lauksargiškiai tikina nesantys nusiteikę prieš ukrainiečius, bet baiminasi, kad mokyklos antrame aukšte apgyvendinus pabėgėlius triks ugdymo procesas. Savivaldybė nuogąstautojus ramina.

Į Tauragę – tik po didžiųjų miestų

Dar iki Rusijai pradėjus bombarduoti strateginius Ukrainos energetikos objektus, Europos šalys nutarė ruoštis galimam karo pabėgėlių antplūdžiui prasidėjus šalčiams. Lietuvoje taip pat steigiami laikinojo apgyvendinimo centrai ir vienas jų – Lauksargiuose. Rajono valdžia siūlė pabėgėlius apgyvendinti neveikiančiose Sartininkų, Lomių, Pagramančio mokyklose, bet Ruklos pabėgėlių centro ir Vyriausybės atstovai pasirinko investicijų nereikalaujančias, nenaudojamas patalpas Lauksargiuose, antrame mokyklos aukšte. Pasak mero Dovydo Kaminsko, patalpos Lauksargiuose idealiai atitinka laikinojo apgyvendinimo reikalavimus, jos nuolat šildomos, klasėse yra sanitariniai mazgai, įrengti atskiri įėjimai ir ugdymo procesui tai įtakos neturės. Pasak laikinojo centro kūrimą koordinuojančio savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo Tomo Raulinavičiaus, per dieną į Lietuvą atvyksta apie 200 karo pabėgėlių, bet kol kas nė vienas užuovėjos Tauragės rajone nepaprašė.

– Tauragės rajone kuriamas centras yra šeštoje vietoje, vadinasi, pirmiausia turi užsipildyti kiti penki, o tada jau pabėgėlius atvežtų į Lauksargius. Galime jų ir nesulaukti, bet turime būti pasiruošę. Į Lauksargius žmonės apgyvendinimui bus atvežami tik tada, kai bus užimta 3000 vietų kituose miestuose įrengtuose centruose, – Lauksargių bendruomenės namų salėje gausiai susirinkusiems lauksargiškiams aiškino T.Raulinavičius.

Baiminasi nežinios

Dauguma jau į antrą susitikimą su rajono vadovais atėjusių Lauksargių gyventojų sutinka su centro steigimu ir net žada ukrainiečiams padėti integruotis į bendruomenę.

– Daugiausia prieš apgyvendinimą rėkia tie, kurie ir taip iš savo kiemų neišeina. O mes, jau pavasarį priėmę ukrainiečius į savo namus, apie juos nė vieno blogo žodžio pasakyti negalime, – savo bendruomenės narius pakeisti nuomonę bandė įtikinti viena lauksargiškė.

Daugiausia abejonių steigiamu centru reiškusi Lauksargių gyventoja Vita lankėsi ir mero kabinete. Moterį ir tada, ir susitikimo su bendruomenės nariais metu meras bandė raminti, garantuodamas, kad ugdymo procesas vaikams netriks, o nuo krentančių bombų bėgantys ukrainiečiai Lauksargiuose ne šventes organizuos.

– Tai mažiausia, ką šiuo metu mes galime padaryti. Aš suprantu tėvų nerimą, bet užtikrinu, kad ugdymo procesui tai įtakos neturės. Vaikai iš Ukrainos taip pat lankys mokyklą ir apie triukšmą pamokų metu kalbėti nėra ko. Nebūkime žmonėmis, kurie bijo kitų žmonių, – paprašė meras.

Socialdemokratams pritrūko informacijos

Kai diskusija ir abejonės aprimo, žibalo į ugnį bandė įpilti Socialdemokratų partijos Tauragės skyriaus vadovė Rita Grigalienė papriekaištavusi merui, kad su lauksargiškiais dėl ukrainiečių apgyvendinimo rengiama per mažai susitikimų. Vietos politikės priekaištus susirinkusieji atrėmė, socialdemokratams patarę šiuo jautriu metu galvoti ne apie rinkimus, o apie žmones.

Diskusija apie Lauksargiuose kuriamą pabėgėlių laikinojo apgyvendinimo vietą ketvirtadienį persikėlė į savivaldybės tarybos Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto posėdį. Tarybos nariams pristatytas bendradarbiavimo sutarties su Pabėgėlių priėmimo centru projektas. Taryba turėtų pritarti metus galiojančiai sutarčiai, pagal kurią centras įsipareigoja prireikus ir esant galimybėms aprūpinti apgyvendinimo vietas reikalingomis lovomis, čiužiniais, patalyne, buitine technika, indais ir kitais būtinais daiktais. Laikinose pabėgėlių apgyvendinimo vietose centras organizuos sanitarinių (dušų, tualetų) konteinerių pastatymą ir įrengimą, o savivaldybė įsipareigos bendradarbiauti teikiant informaciją dėl nenaudojamos infrastruktūros ir galimų apgyvendinimo vietų, esant poreikiui, suteikti leidimus šalia apgyvendinimo vietų įrengti sanitarinius konteinerius ir leisti juose įvesti inžinerinius tinklus.

Komiteto posėdžio metu socialdemokratas Pranas Petrošius pasipiktino, kad apie kuriamą centrą sužinojo tik tada, kai į Lauksargių mokyklą jau buvo atvežtos lovos pabėgėliams, rengiami susitikimai su gyventojais. Opozicijos atstovas metė kaltinimus valdantiesiems neva jie slepia informaciją nuo tarybos narių. P.Petrošiui meras D.Kaminskas oponavo atsakydamas, kad niekada Tauragės istorijoje dar nebuvo susiklosčiusi padėtis, kai skubos tvarka reikia pasirūpinti karo pabėgėliais. Pasak rajono vadovo, nei meras, nei opozicija neturi praktikos įteisinant nuo karo bėgančių žmonių prieglobstį, o informacija, pasak D.Kaminsko, nuo nieko neslepiama.

Projektas „Ties riba“

Dalintis:

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą