Prasidėjus karo veiksmams Ukrainoje ir įvedus sankcijas Rusijai, sparčiai ėmė kilti kainos. Kaip tik tokiu laiku kai kurių Tauragės Ateities tako daugiabučių namų gyventojai sulaukė Tauragės šilumos tinklų raginimo balsuoti dėl renovacijos. Viena Žalgirių mikrorajono gyventoja paskambino žurnalistams su klausimu – kaip žinoti, ar neteks atiduoti paskutinių marškinių už namo renovaciją, kurios vis dėlto norisi?
Su „Tauragės kurjeriu“ susisiekusi moteris sakė ant namo laiptinės durų mačiusi skelbimus apie apklausas dėl renovacijos. Tačiau sparčiai kylančios kainos verčia nerimauti.
– Ant durų iškabinti lapai su klausimu, ar sutinkam renovuotis, bet nieko apie tai, kiek mums tas kainuos. Šiuo laiku kainos kasdien keičiasi ir paprastam žmogui tai nesuprantama, – kalbėjo tauragiškė. – Norėčiau, kad namą renovuotų, bet viskas remiasi į pinigus. Esam pasimetę. Norim, kad renovuotų, bet paskui parduosim savo kailį, kad net valgyti neturėsim iš ko.
Moteris pasakojo ir pašto dėžutėje radusi brošiūrą, kurioje aiškinama renovacijos nauda.
Nuvykę prie minėtų daugiabučių namų, ant laiptinių durų kabančių pranešimų apie balsavimą dėl renovacijos neradome. Tačiau tokius lapus pastebėjome ant Ateities tako 8 namo. Lape rašoma, kad balsavimas vyksta nuo birželio 16 dienos iki mėnesio pabaigos.
Tauragės mieste daugiabučių namų renovacijos projektus administruoja Tauragės šilumos tinklai. Įmonės vadovas Audrius Arcišauskas „Tauragės kurjeriui“ sakė, kad Ateities take numatyta tęsti kvartalinę renovaciją. Šiuo metu vykdomas pirmasis etapas – gyventojų apklausa.
– Jeigu gyventojai apklausos metu pritars, bus organizuojamas susirinkimas dėl pritarimo dalyvauti daugiabučio namo modernizavime. Jame būtų aptariami ir bendrasavininkių lūkesčiai. Sudarius modernizavimo sutartį, priimamas daugumos sprendimu investicinis projektas ir galiausiai trečiame etape projektas teikiamas finansavimui gauti, – vardijo A.Arcišauskas.
Pritarus renovacijai, kitų namo bendrasavininkių susirinkimų metu būtų sprendžiami būsimi renovacijos darbai – pagal tai apskaičiuojama renovacijos kaina. Anot pašnekovo, jei gyventojai projektą stabdytų pačioje pradžioje, sužinoję galimas namo renovacijos kainas, bendrasavininkiai patys turėtų padengti iki tol susidariusias administravimo išlaidas. A.Arcišausko skaičiavimais, tai galėtų būti 600–700 eurų, daugiausia – 1000 eurų.
Pasak Tauragės šilumos tinklų vadovo, kainų pokytis renovacijos srityje iš tiesų yra – kainos kilo apie 30 proc. Tačiau jau pradėtiems projektams užbaigti stengiamasi ieškoti išeičių, nedraskant namo bendrasavininkių kišenių – kai kurių suplanuotų darbų atsisakoma, mažinamos jų apimtys.
Audrius Arcišauskas taip pat įsitikinęs, kad žmonėms būtų pigiau priėmus vieningą sprendimą dėl renovacijos. Esą, jei šalia esančių daugiabučių namų gyventojai nuspręstų renovuoti, rangovui būtų reikalinga tik viena statybvietė – tai padėtų šiek tiek sumažinti galutinę renovacijos kainą.
– Svarbu dalyvauti pirmuosiuose daugiabučio bendrasavininkių susirinkimuose, nes tada ir sprendžiami patys svarbiausi renovacijos klausimai, jos kaina, – paragino A.Arcišauskas.
Renovacijos kainų kilimą labiausiai lemia kylančios metalo kainos – metalo statybinės medžiagos pabrango net 60–70 proc.
Šiuo metu Tauragės šilumos tinklų kuruojami renovacijos projektai juda skirtingu pagreičiu. Tauragės dvare, A.Arcišausko teigimu, renovacijos projektai baigti apie 90 proc. Miesto centre taip pat pamažu juda link finišo. Prasčiausia situacija – dėl Dariaus ir Girėno g. 32 namo, kur, pasak pašnekovo, rangovas dirba vangiai.
Namų Projektai – http://www.Architektugildija.lt/namu-projektai/