Nukentėjusiųjų sąraše – ir savivaldybės įmonės

Dalintis:

Sudariusi verslo gelbėjimo pandemijos metu planą, Vyriausybė iki balandžio 30-osios pratęsė mokestinės pagalbos priemonių taikymą nuo COVID-19 nukentėjusioms įmonėms. Priemonėmis naudojasi ne tik penkios stambiausios Tauragės rajono bendrovės, maži uabai, bet ir savivaldybės kontroliuojamos įmonės – Tauragės autobusų parkas ir Tauragės butų ūkis. „Tauragės kurjeris“ domisi, kaip pastaroji įmonė galėjo nukentėti nuo pandemijos, jei mokesčius gyventojai moka kaip mokėję.

Autobusų parkas skolingas „Sodrai“

Pasak Tauragės autobusų parko direktoriaus Rimanto Martinavičiaus, įmonė įsiskolinimų Valstybinei mokesčių inspekcijai neturi, mokesčiai už praėjusius metus sumokėti, tačiau pasinaudojo galimybe atidėti mokesčius „Sodrai“.

Autobusų parko direktorius Rimantas Martinavičius. TK archyvo nuotrauka

– Paprašėme atidėti 30 000 eurų mokesčių. Sudarėme sutartį ir pagal grafiką skolą „Sodrai“ pradėsime mokėti nuo šių metų liepos. Sutartį sudarėme ir mokesčius išskirstėme penkerių metų laikotarpiui. Jei atsitiks taip, kad turėsime daugiau apyvartinių lėšų, skolą padengsime anksčiau, – viliasi autobusų parko vadovas.

Tauragės autobusų parkas keleivių vežimą tolimojo susisiekimo ir maršrutais rajono teritorijoje sustabdė iki karantino pabaigos arba iki dienos, kai vėl bus atnaujintas moksleivių mokymasis klasėse. Kol kas keleivius veža tik miesto maršrutais kursuojantys autobusai. Anot pašnekovo, jei miestiečiai tęsiama paslauga džiaugiasi, tai rajonų gyventojai piktais skambučiais atakuoja įmonės darbuotojus.

Tauragės autobusų stotis. Mortos Mikutytės nuotrauka

– Naudojamės lengvata, kurią suteikė valstybė. Tiek pirmojo karantino praėjusių metų pavasarį, tiek rudenį prasidėjusio karantino metu mūsų veikla sutriko. Kol neįsivažiavo prastovų apmokėjimo sistemos, turėjome strigimų ir finansuose, prašėme visos įmanomos pagalbos. Nutraukėme techninių apžiūrų galiojimą, stabdėm kelių mokesčius ir darėm viską, kad galėtume išgyventi. Kai neuždirbi pajamų, o reikia mokėti, logikos tylėti ir nieko nedaryti nėra, – kalbėjo R.Martinavičius.

Šiandien autobusų parke įdarbinti 56 asmenys, naudojantis valstybės parama, prastovose yra 48 iš jų. Šiems darbuotojams išmokos už prastovas mokamos iš valstybės biudžeto.

– Aišku, mūsų darbuotojai gaus šiek tiek mažiau nei gaudami atlyginimą. Mes sumokėsim mažą dalį mokesčių nuo tos sumos ir daugiau įsipareigojimų bendrovė neturės. Čia mums milžiniškas palengvinimas. Mes veiklą sustabdėme ne savo noru ir jeigu nebūtų lengvatų, būtų blogai. Žmonės juk nesutiks sėdėti namuose ir negauti atlyginimo. Žinoma, žiauru, kad sėdim, dirbti negalim. Čia daugiau klausimas, kokia šalies ateitis. Ar mes nepaliksime skolų kupros savo vaikams ir anūkams, – svarstė R.Martinavičius.

Duomenis pateiks tik ataskaitoje

Savivaldybei priklausanti UAB Tauragės butų ūkis taip pat įtraukta į įmonių, nukentėjusių nuo COVID-19 sąrašą, bet, direktoriaus Egidijaus Vaitiekaus teigimu, nuo pandemijos jo vadovaujama įmonė nukentėjo minimaliai. Telefonu į klausimus įmonės vadovas atsakyti atsisakė, esą nepasitiki žiniasklaida.

Egidijus Vaitiekus. TK nuotrauka

Tiesa, raštu pateikti E.Vaitiekaus atsakymai neinformatyvūs. Pavyzdžiui, į klausimą, kokių su pandemija susijusių nuostolių įmonė patyrė 2020 metais, E.Vaitiekus atsakė: „Metinis balansas atsispindės 2020 vadovo metiniame pranešime po privalomojo kasmetinio įmonės finansinio audito ir įmonės valdybos patvirtinimo“. Tas pats sakinys pridėtas ir prie klausimo apie gyventojų įsiskolinimą už įmonės suteiktas paslaugas 2020 metais. Pasak direktoriaus, Tauragės butų ūkis per pandemiją nukentėjo minimaliai, o Valstybinė mokesčių inspekcija įmonę į nukentėjusiųjų sąrašą įtraukė pagal valstybės nustatytus kriterijus.

„Prašymų dėl mokesčių atidėjimų (lengvatų) VMI nepateikėme“, – pranešė įmonės vadovas, patikslindamas, kad „Tauragės butų ūkis nesinaudoja jokia valstybės parama, skiriama pandemijos metu, ir mokesčių „Sodrai“ taip pat neatidėjo“.

Oficialiais įmonės internetiniame puslapyje skelbiamais duomenimis, 2020 metų vasarį vadovo pateiktoje ataskaitoje už 2019 metus skaičiai nedžiugina. Pavyzdžiui, grynojo pelno įmonė turėjo vos 8288 eurus, kai 2017 metais pelnas siekė 17 261 eurą. 2018 metų ataskaitoje nurodoma, kad įmonė patyrė 25 164 Eur nuostolį.

Statybų sektoriuje – štilis

Daugiau nei 25-erius metus statybų versle gyvuojanti UAB „Apastata“ 2020 metais palyginti su 2019-aisiais neteko daugiau nei 35 procentų apyvartos. Įmonės direktorius Mindaugas Apavičius „Tauragės kurjeriui“ sakė, kad naudojasi valstybės suteikiamomis lengvatomis, o šiuo metu į prastovas yra išleidęs 20 darbuotojų.

– Metai buvo nelengvi. Netekome daugiausiai privačių užsakymų. Objektų savininkai sustabdė darbus arba sumažino jų apimtis. Naudojamės valstybės subsidijomis, bet dar neaišku, kiek ilgai mums pagalbos reikės. Įmonėje dirba 60 darbuotojų, o tiek užsakymų neturime, – sakė įmonės vadovas.

Vienintelis šiuo metu „Apastatos“ užsakymas – ligoninės priestatas. Mortos Mikutytės nuotrauka

Pasak pašnekovo, dabar didžiausios jų vykdomos statybos – Tauragės ligoninės priestatas. Planuojama, kad darbai bus baigti šių metų liepą. Paklaustas, ar dalyvauja viešuosiuose konkursuose ir kokia situacija rinkoje, statybos įmonės vadovas džiugių naujienų neturėjo.

– Metai tokie, kad net sunku prognozuoti, kas bus. Nežinome, kaip bus, nežinome, kaip elgsis privatūs užsakovai. Viešuosiuose pirkimuose matome mažėjančius konkursus, o tie, kurie vyksta, vyksta labai mažomis kainomis. Dalyvaujame juose, bet kol kas neturime jokios naujos sutarties. Veiklos dar yra, bet ne tokiais mastais, kaip buvo anksčiau, – „Tauragės kurjeriui“ sakė M.Apavičius.

Sumažėjo vizitų pas odontologus

Į Mokesčių inspekcijos nukentėjusiųjų nuo COVID-19 sąrašą įtrauktos ir odontologijos paslaugas teikiančios įmonės. Pasak nenorėjusios pavardės skelbti odontologės, dirbančios Žalgirių mikrorajone, ji veiklą visiškai buvo sustabdžiusi pirmojo šalyje paskelbto karantino metu. Sušvelninus karantino sąlygas ir vėl atnaujinus veiklą, pacientų akivaizdžiai sumažėjo.

– Nors gydau ilgamečius klientus, po karantino žmonės atėjo tik bėdos genami, su skausmais. Dabar, antrojo karantino metu, mums paslaugas teikti leidžiama, bet pacientų srautas sumažėjo perpus. Esu įsitikinusi, kad tauragiškiai saugosi, neina pas gydytojus taip dažnai, kaip buvo iki koronaviruso. O man išlaidos nemažėja. Turiu mokėti už kabineto nuomą, komunalines paslaugas. Vienintelė lengvata, kuria naudojuosi, tai laikinas mokesčių atidėjimas. Ar pagelbės? Kažkiek. Anksčiau ar vėliau tuos mokesčius valstybei vis tiek reikės sumokėti, – sakė odontologė.

Mokesčių sumokėjo daugiau

Nuo COVID-19 nukentėjusių įmonių sąrašą sudariusi Valstybinė mokesčių inspekcija informuoja, kad į jį įtrauktoms įmonėms iki balandžio 30-osios ir dar du mėnesius po to nebus skaičiuojami delspinigiai ir nevykdomi mokesčių išieškojimo veiksmai. Jei įmonių finansinė būklė nesistabilizuos iki balandžio pabaigos, bus galima atidėti mokesčių mokėjimą sudarant paskolos sutartis. Įmonės į naująjį sąrašą buvo įtrauktos atsižvelgiant į rudens karantino metu nustatytus veiklos vykdymo ribojimus. Sudarant sąrašą buvo atsižvelgta ir į kitus įmonių veiklos rodiklius. Jeigu įmonės apyvarta palyginti su 2019 metais nesumažėjo, lengvatos jai nebus taikomos. Į tokį sąrašą įtraukti per pirmąjį karantiną nedirbę, bet dabar veiklos nenutraukę odontologai, maisto prekeiviai ir kepyklos, veterinarijos paslaugų teikėjai. Iš viso Tauragės rajone valstybės lengvatomis siūloma pasinaudoti beveik 700 įmonių.

Jei verslas neįtrauktas į naują nukentėjusių nuo COVID-19 sąrašą, tačiau patiria sunkumų, dėl mokestinės pagalbos priemonių taikymo įmonė gali kreiptis į mokesčių administratorių. Nepriklausomai nuo prašymo pateikimo laiko, pagalbos priemonės patenkinus prašymą bus taikomos nuo sausio 1 dienos.

Laimutė Mačernienė. Asmeninio albumo nuotrauka

Klaipėdos apskrities VMI Mokestinių prievolių departamento direktorės Laimutės Mačernienės pateiktais duomenimis, Tauragės rajono savivaldybėje registruotos 2326 įmonės. Iš jų veiklą vykdo 1951 įmonė. 1219 – uždarosios akcinės bendrovės, 469 – individualios įmonės, 230 – asociacijų ir 185 – mažosios bendrijos. 223 įmonės turi kitas teisines formas ir statusus.

– Daugiausiai mokesčių pernai sumokėjo Irenos Alijošienės prekybinė komercinė firma „Agava“, AB „Modest“, UAB „Klasmann-Deilmann Laukėsa“, UAB „MAW Invest“, UAB „Molupis ir Ko“, UAB „Argimetas“, UAB „Tauragės agrotechnika“, UAB „Egersund Net“, UAB „A.Galinaičio transportas“, UAB „Apasteel“, UAB „Simeks“. Per 11 praėjusių metų mėnesių į savivaldybės biudžetą mokesčių mokėtojai sumokėjo 22,285 mln. eurų. 2019 metais per tą patį laikotarpį jie sumokėjo 21,836 mln. eurų. Kiek bus sumokėta į savivaldybės biudžetą per visus 2020 metus, paaiškės sausio antroje pusėje, kai įmonės per įstatymuose numatytus terminus deklaruos ir sumokės mokesčius, – pranešė L.Mačernienė.

Dalintis:

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą