Sveikatos apsaugos ministerija išbando naują strategiją – siekiant nuo COVID-19 paskiepyti kuo daugiau abejojančių piliečių, šeimos gydytojams ir jų padėjėjams už kiekvieną pasiskiepijusį pacientą mokama 5 eurų premija. Vien Tauragės poliklinikos medikams ministerija už liepą atseikėjo 5,6 tūkstančio eurų. Seimo „valstiečiai“ 100 eurų ragina skatinti ir pasiskiepijusius pensininkus.
Kasdien nuo koronaviruso Tauragės rajone paskiepijama po 20–30 žmonių. Pačioje skiepijimo pradžioje vakcinavimo centre per dieną pasiskiepydavo po 150–250 žmonių. Dabar kai kurie vis dar laukia, kol rajone atsiras vienvalentės „Janssen“ vakcinos dozių, kiti, ypač vyresnio amžiaus, norėtų skiepytis, bet juos atkalba prieš vakcinaciją nusistatę vaikai, treti bijo dėl sveikatos ir galimų pašalinių reiškinių.
Į diskusijas nesileidžia
Pasak Tauragės pirminės sveikatos priežiūros centre dirbančios šeimos gydytojos, skiepai – labai subtili tema.
– Visada paklausiu pacientų, kurie nesiskiepija, kodėl jie delsia. Dažnai išgirstu atsakymą, kad neleidžia artimieji. Žmonės patys nusistato ligas, kurios gali sukelti nepageidaujamas skiepų reakcijas, mano, jei yra alergiški žiedadulkėms, bus alergiški ir skiepams. Yra dar ir tokių, kurie neigia infekcinę ligą ir skiepytis atsisako. Kalbamės, bet jei žmogus net nesileidžia į diskusiją ir iškart yra priešiškai nusiteikęs, perkalbėti nebandome, – sakė šeimos gydytoja.
Medikė pripažino, kad daugiau nei 30 procentų jos pacientų dar vis neskiepyti nuo COVID-19.
– Mano sąrašuose daugiausia pasiskiepijusių priklauso 30–40 metų amžiaus grupei, jie pasiskiepijo vėliausiai, jau yra besiteiraujančių, kada bus skirta palaikomoji dozė, – sakė medikė.
Paklausta, ar žino apie naują šeimos gydytojų premijavimo sistemą, tauragiškė prisipažino ja nesidomėjusi.
– Vargu, ar mums skiriamos premijos ką pakeis. Mes ir taip esame suinteresuoti, kad imunitetą turėtų kuo daugiau žmonių. Per visą pandemiją turėjome ir netekčių, ir sunkių ligonių. Pacientų sveikata yra pirmoje vietoje. Premijos gerai, bet jos nėra siekiamybė, – pripažino pašnekovė.

Už tauragiškių vakcinavimą išlieka atsakingas savivaldybės šiai misijai paskirtas Tauragės pirminės sveikatos priežiūros centras. TK nuotrauka
Gydytoja turi tvirtą atkirtį tiems, kurie pabrėžia, kad nuo koronaviruso miršta ir pasiskiepijusieji.
– Nors ir turėjo susiformavusį imunitetą po abiejų skiepų, mirė vienas pacientas, kurį gydžiau. Žmogus buvo garbaus amžiaus ir sirgo begale gretutinių ligų, taip pat onkologinėmis. Girdėjau pasakymų, kad neva žmonės miršta ne nuo kovido, o nuo plaučių uždegimo. Tokiems galiu atsakyti tik tiek – plaučių uždegimas yra COVID-19 sukelta komplikacija, – „Tauragės kurjeriui“ kalbėjo viešinti pavardės nepanorusi šeimos gydytoja.
5 eurus dar dalins
Sveikatos apsaugos ministerija Tauragės pirminės sveikatos priežiūros centrui (PSPC) už skiepijimo skatinimą skyrė 5,6 tūkst. Eur. PSPC dirba 11 šeimos gydytojų.
– Tie penki eurai už pirmąjį skiepą gavusį pacientą bus paskirti ne tik šeimos gydytojams, bet ir kartu su jais dirbantiems specialistams. Kaip tą padarysime, kol kas pasakyti negaliu, kai pinigai bus pervesti, tada ir spręsime. Šeimos gydytojai gali bet kokia forma paraginti pasiskiepyti savo pacientą: žodžiu, raštu, susitikę poliklinikoje, – informavo PSPC vadovas Donatas Petrošius.
Tauragės rajono savivaldybės gydytoja Rūta Stasytienė informavo, kad „vadovaujantis LR sveikatos apsaugos ministro 2021 m. rugsėjo 2 d. įsakymu Nr.V-1990 „Dėl lėšų skyrimo asmens sveikatos priežiūros įstaigoms“ Tauragės rajono pirminės sveikatos priežiūros centrui skirta 5600 Eur už 2021 m. liepos mėn. paskiepytus pirmąja nuo COVID-19 ligos vakcinos doze asmenis iš valstybės biudžeto lėšų. Šios lėšos skiriamos pagal Sveikatos apsaugos ministerijos 2021–23 m. strateginio veiklos plano programą“.
Lygiai tokios pačios premijos bus skiriamos ir privačiose klinikose dirbantiems medikams. Tačiau kiek valstybės lėšų už skatinimą vakcinuotis nukeliaus į privačias Tauragės klinikas, ministerija kol kas atsakyti negalėjo.
Rugsėjo 22 d. sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys pranešė, kad už pirmąją vakcinos dozę 75-erių metų ir vyresniems asmenims šeimos gydytojai gaus po 15 eurų premijas.
Siūlo po 100 Eur
O štai Seimo „valstiečiai“, tarp kurių ir tauragiškė Aušrinė Norkienė, svarstyti parlamentui teikia Vienkartinės išmokos nuo COVID-19 pasiskiepijusiems asmenims, skirtos vakcinacijai skatinti ir COVID-19 pandemijos padariniams mažinti, įstatymo projektą. Jei Seimas šiam projektui pritartų, kiekvienam 65-erių metų ir vyresniam asmeniui, nuo rugpjūčio 16 d. pagal pilną vakcinavimo schemą pasiskiepijusiam nuo COVID-19, būtų išmokama po 100 Eur. Šią premiją išmokėtų „Sodra“, dėl to asmens pensija nesumažėtų.
Įvertinus tai, kiek Lietuvoje yra 65-erių metų ir vyresnių asmenų ir kiek jų šiuo metu nėra paskiepyti, skaičiuojama, kad maksimali suma, reikalinga iš valstybės biudžeto, tuo atveju, jei skiepytųsi absoliučiai visi nepasiskiepiję šios amžiaus grupės asmenys, būtų 16,8 milijono eurų. Šios vienkartinės išmokos būtų mokamos iš Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetui skiriamų valstybės biudžeto tikslinių asignavimų išmokoms iš valstybės biudžeto finansuoti.
Kaip „Tauragės kurjerį“ informavo įstatymo projektą pasirašiusi viena Seimo narių A.Norkienė, jis Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitete bus svarstomas rugsėjo 29 d. Jei komitetas, anot parlamentarės, uždegs įstatymo projektui žalią šviesą, jis keliaus į Seimą.
A.Norkienė mano, kad šis įstatymas realiai paskatintų vyresnio amžiaus žmones skiepytis nuo koronaviruso, juolab, kad panašių pavyzdžių yra ir kitose gerokai turtingesnėse nei Lietuva šalyse.
Sergamumas aukštas, o išlaidų mažai
Koronaviruso pandemijai Tauragės rajone valdyti savivaldybė šiemet palyginti su ankstesniaisiais metais išleido rekordiškai mažai.
„Tauragės rajono savivaldybės administracija iš administracijos direktoriaus rezervo 2021 metais skyrė 5310 Eur koronaviruso pandemijai suvaldyti. Lėšos buvo skirtos mokinių testavimui reikalingų prekių įsigijimui, izoliuojamų asmenų apgyvendinimui, transportavimui ir mėginių transportavimui“, – informavo savivaldybės Finansų skyriaus vadovas Ignas Kymantas.
Jo teigimu, savivaldybės administracija kreipsis į Finansų ministeriją dėl išlaidų kompensavimo. Praėjusiais laikotarpiais visos patirtos išlaidos dėl pandemijos suvaldymo buvo kompensuotos.
O kompensuoti buvo ką. Pernai liepą Ekstremaliųjų situacijų operacijų centro vadovas Tomas Raulinavičius informavo, kad COVID-19 situacijai suvaldyti savivaldybė išleido apie 408 tūkstančius eurų. Koronaviruso situacijai Tauragėje kontroliuoti buvo naudotos biudžeto rezervo ir atšauktų renginių lėšos. Didžioji šių lėšų dalis – apie 200 000 eurų buvo skirta apsaugos ir dezinfekcinėms priemonėms įsigyti, taip pat iš užsienio grįžusiems asmenims apgyvendinti, daugiabučių laiptinių ir viešųjų erdvių dezinfekcijai, transporto išlaidoms. Tuomet sirgo ir pasveiko tik 8 tauragiškiai. Šiuo metu rajone COVID-19 serga 168 gyventojai, o iš viso koronavirusu nuo pandemijos pradžios sirgo 3203 gyventojai ir net 98 mirė. Paskutinė mirtis fiksuota trečiadienį.
Šiuo metu Tauragės rajono PSPC ir Tauragės ligoninė asmens apsaugos priemones perka savo lėšomis. Kas mėnesį poliklinika tam išleidžia apie 3000 eurų.
Tauragės ligoninės direktorius Liutauras Indriuška informavo, kad įstaigos išlaidos vienkartinėms apsaugos priemonėms gerokai išaugo. Neužtenka ir valstybės dotuojamų priemonių mobiliajam tyrimų punktui.
– Turime prisidėti. Darbuotojai juk neužsimaus trimis dydžiais didesnių pirštinių. Jei gauname tik tokias, priemones perkame patys. Išlaidos padidėjo ne tik dėl apsaugos priemonių. Panaudotas reikia utilizuoti. Tai taip pat kainuoja. Pavyzdžiui, atvažiuoja žmogus į Priėmimo skyrių, jį apžiūri nuo A iki Z apsaugos priemonėmis apsivilkęs medikas, kitas personalas. Kai žmogus išvažiuoja, viską reikia dezinfekuoti, utilizuoti, – sakė ligoninės vadovas. – Dabar bent jau nereikia laukti priemonių. Tiekėjai apsirūpinę, yra iš kur gauti.