fbpx

Pasaka be galo: išbaidyti šernai patraukė į sodus

Dalintis:

Tauragės miestą išvagoję šernai sulaukė keršto – gavus specialų Aplinkos apsaugos departamento leidimą, šeštadienį surengta varyminė medžioklė, į kurią susirinko medžiotojai iš visos Lietuvos. Tauragės rajono savivaldybė skelbia, kad nušauti 6 šernai, tačiau Joniškės sodų gyventojams džiaugsmo maža: iš miesto išvyti knysliai jau tą pačią naktį siautėjo soduose.

Duotas specialus leidimas

Tauragės mieste naktimis siautėjantys šernai sukėlė tikrą galvos skausmą visiems – ir gyventojams, ir valdžiai. Laukiniai žvėrys įsismagino knisti pieveles prie automobilių aikštelių, šalia daugiabučių. Pajutę dar didesnę laisvę, ėmė brautis ir į patį miesto centrą – išknistas ką tik sutvarkytas Kartų parkas, suniokota J.V.Kalvano parko veja, „Sodros“ kiemelis. Vakare vaikščioti Tauragės gatvėmis tapo nejauku.

Viename susitikimų su gyventojais Tauragės rajono meras Dovydas Kaminskas išsakė savo nuogąstavimus dėl žmonių saugumo. Baiminamasi, kad nebūtų kas nors užpultas įsiutusios jauniklius saugančios šernės. Tauragės miesto seniūnas Žilvinas Majus vardijo, kad išbandytas būdas šernus atbaidyti specialiais repelentais, garsinėmis petardomis, tačiau nė viena priemonė nepadėjo. Nutarta kreiptis į Aplinkos apsaugos departamentą.

Iš šios įstaigos gauta išvada, kurioje suteiktas leidimas paankstintai varyminei šernų medžioklei.

Įprastai tokio tipo medžioklės prasideda spalio 15 dieną, tačiau jau praėjusį šeštadienį medžiotojų būrelio „Kurtinys“ šauliai su gausybe varovų išsiruošė į Oko mišką.

Šernų medžioklė Oko miške. Mortos Mikutytės nuotrauka

Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) „Tauragės kurjerį“ informavo, kad leidimas anksčiau pradėti varyminę medžioklę išduotas dėl šernų populiacijos reguliavimo.

„Medžiotojai galės medžioti šernus nepriklausomai nuo amžiaus ir lyties. Šernai Lietuvoje medžiojami ištisus metus. Tikslas – išvaryti šernus iš nemedžiojamos, Tauragės miesto, teritorijos“, ­– teigė AAD.

Gyventojams išplatintas pranešimas, kad savaitgalį į šią pamėgtą pasivaikščiojimų vietą užsukti draudžiama. Medžiotojams pasklidus miške pašaliniams būtų pavojinga.

Į mišką – draudžiama

Šeštadienį 10 val. pradėta medžioklė. Dar prieš ją įvažiavimai į Oko mišką pažymėti eismą draudžiančiais ženklais. Nepaisydami ženklų, su nerimstančiais medžiokliniais šunimis išsirikiavusių varovų, kai kurie tauragiškiai drąsiai žingsniavo aplink. „Tauragės kurjeriui“ varovai tvirtino, kad jų medžiokliniai keturkojai išauklėti, tačiau žaidžia ne taip švelniai, todėl gyventojams savo mažuosius augintinius reikėtų labiau saugoti. Ypač, kai prasidės varymas – kad nenuskuostų į mišką kartu su kitais šunimis.

Prie daugiabučių namų išsirikiavę varovai miškan per pelkynus ir krūmynus pajudėjo šiek tiek po 10 valandos. Priešingoje miško pusėje laukė išsirikiavę medžiotojai. Pasigirdo keli petardų sprogimai, protarpiais pasigirsdavo ir pavieniai šūviai.

Medžiotojas Donatas Pukelis: „Kol kas neradom tokių bandų, kokias rodė nufilmavę tauragiškiai, tai nežinau, gal jie ne iš mūsų plotų yra atėję“. Mortos Mikutytės nuotrauka

Žurnalistams sutartoje vietoje (prie šunų vedžiojimo aikštelės) laukiant trumpos pertraukos grįžtančių medžiotojų, krūmuose pastebėtas šernas. Buvo akivaizdu, kad jis sužeistas, nušlubčiojo gilyn į mišką. Tačiau netrukus pasirodę medžiotojai su šunimis jį nušovė.

– Padarėm du varymus. Pirmame radom du šernus. Vieną sumedžiojome. Po antro varymo radome tik vieną šerną, kuris sužeidė du šunis – jie išvežti gydyti. Papietausim ir darysim dar kokius du varymus. Kol kas neradom tokių bandų, kokias rodė nufilmavę tauragiškiai, tai nežinau, gal jie ne iš mūsų plotų yra atėję, – šeštadienį apie vidurdienį kalbėjo „Kutinio“ medžiotojų būrelio medžiotojas Donatas Pukelis.

Būreliui išduotas leidimas varyminei medžioklei iki 2022 metų sausio pabaigos. D.Pukelis „Tauragės kurjeriui“ atskleidė, kad planuojama dar viena medžioklė ateinantį savaitgalį. O vėliau bus atsižvelgiama į gyventojų pranešimus.

– Pažiūrėsim, ką rasim. Jei nerasim, gal bandysim laukti, kol gyventojai vėl ims skųstis – nes tuščią mišką varinėti irgi nėra reikalo. Jei lyginsime visus medžioklės plotus, šernų populiacijos padidėjimas jaučiasi. Per pandemiją buvo neleidžiama medžioti, – sakė medžiotojas.

Sumedžiojo 6 šernus

Ne vienas tauragiškis socialiniuose tinkluose užsiminė, kad šernai į miestą ir sodus atklysta ne atsitiktinai, o todėl, kad yra prijaukinti reguliaraus šėrimo. AAD patikino, kad šerti šernus Lietuvoje draudžiama ir tik prie Oko miško apžvalgos metu rasta įvairių maisto atliekų. Esą tai juos ir priviliojo. Medžiotojas D.Pukelis patikino, kad jų būrelis šernus šeria tik žiemą.

Šernų medžioklė Oko miške. Mortos Mikutytės nuotrauka

– Mes jų nešeriame vasarą. Žiemą yra specialios šėryklos ir tada leistinais kiekiais šeriame. Pritraukiame prie šėryklos, kad ten ir laikytųsi. Oko miške sudėtinga medžioti, nes čia labai daug žmonių, iš tiesų labai nesaugu. Per šį kvartalą nenorime varyti, nes ištisai vien keliukai ir visur vaikšto žmonės. Ten toliau jau kaip ir nėra problemos. Kaip buvo laikraštyje rašyta, kad tvora ne išeitis, aš kaip tik sakyčiau, kad išeitis. Turim apsispręsti, ar norim apsitverti mišką nuo šernų, ar norim vaikščioti į mišką ir tada draugaukim su šernais, – mano D.Pukelis.

Pašnekovas spėja, kad į miestą šernai patraukė dėl grambuolių lervų ir kitų kirminų. Esą, jei miške būtų daugiau ąžuolų, šernai rinktų giles.

Pirmadienį medžiotojų būrelis patikslino, kad šeštadienį pavyko sumedžioti 6 šernus.

Prognozuoja: trečiadienį šernai grįš

Šeštadienį pasibaigus medžioklei, kurioje dalyvavo net 16 medžiotojų, į „Tauragės kurjerio“ redakciją kreipėsi Joniškės sodų gyventojas. Vyras skundėsi, kad iš miesto išvaryti knysliai patraukė į sodus.

– Aš jau nebeturiu jėgų. Čia viskas taisyta, pertaisyta ir vėl išknista. Jie ieško grambuolių lervų, sliekų ir gražią, prižiūrėtą pievutę knisti jiems lengviau. Medžioju apie 40  metų, šernų elgesį jau esu perkandęs. Ką jie čia daro (medžiotojai, – red.), tai kova su vėjo malūnais. Šernus dabar pavarė. Vieni aplenkė medžiotojus ir grįžo prie Tauragės. Kiti nulėkė link Juodpetrių. Rytoj medžioklė baigsis ir trečiadienį šernai vėl bus čia, – įsitikinęs Joniškės sodų gyventojas. – Nėra geresnio būdo žvėrį atbaidyti, kaip sumedžioti ten, kur jis daro nusikaltimą.

Joniškės soduose po medžioklės – išknistos pievutės. Mortos Mikutytės nuotrauka

Patikslinus, kad gyvenvietėje medžioti draudžiama, Joniškės sodų gyventojas patikino, jog medžioklės taisyklėse numatyta išimtis.

– Galima, jeigu turi savininkų sutikimą. Yra medžioklės taisyklėse taip parašyta. Yra variantai – gauni leidimą iš medžiotojų klubo ir iš AAD. Su tokia patirtimi, kaip mano, juos tuoj pat sumedžiočiau – pastatau kampe bokštelį, šūviai iš 5 metrų bus mirtini ir nepavojingi kitiems. Ir bus efektas, – užtikrintai kalbėjo pašnekovas patikslindamas, kad žino apie reguliarų šernų šėrimą ir žmones, kurie šiuos gyvūnus pavertė kone naminėmis kiaulėmis.

Joniškės soduose po medžioklės – išknistos pievutės. Mortos Mikutytės nuotrauka

Beveik dešimtmetį Joniškės soduose gyvenantis medžiotojas tvirtina, kad reikia tik noro ir ryžto įveikti visas biurokratines kliūtis, ir problema gali būti išspręsta.

AAD paklausėme apie galimybę medžioti gyvenamojoje teritorijoje. Atsakymo tebelaukiame.

A.Pukelis: „Ir kas, kad pašėrė vieną?“

Su „Tauragės kurjerio“ redakcija pirmadienį susisiekė medžiotojų būrelio „Kurtinys“ vadovas Arūnas Pukelis. Jis patikino, kad Oko miško plotai prie miesto bus ir toliau stebimi.

– Visą savaitę su naktinio matymo prietaisais medžiotojai stebės. Jei pastebės, kad liko tų drąsiųjų, tai vėl medžiosime. <…> Problemą reikia spręsti kompleksiškai. Kai apžiūrėjau vietas varymui prie daugiabučių, buvau šoke. Ten taip prižėlę. Tą dalį būtina tvarkyti. Reikia sutvarkyti krūmus, pelkes. Miestas ten parką gali turėti. Tarp pieninės ir „Keramikos“ kažkokie benamių namai, maisto atliekos supiltos, – kalbėjo A.Pukelis. – Be abejo, pandemija prisidėjo. Šernų yra daugiau, bet jų negalime visų iššaudyti ir suvalgyti. Turi būti balansas.

Pasiteiravus apie knisamus Joniškės sodus A.Pukelis pasigedo sodininkų iniciatyvos saugant savo turtą. Jis siūlo sodininkams apskaičiuoti, kiek kainuotų visos sodų teritorijos aptvėrimas. Tuomet esą būtų galima svarstyti apie darbus, prisidedant visoms trims pusėms – savivaldybei, medžiotojų būreliui ir patiems sodininkams.

Paklaustas, ar tikrai kas nors iš medžiotojų miške šeria šernus, A.Pukelis patvirtino žinantis, kad vienas asmuo šiuos gyvūnus šeria, tačiau nieko blogo dėl to neįžvelgė.

– Ir kas, kad jis pašėrė vieną šerniuką? Yra didesnė problema. Vieni šeria, kiti nori atsikratyti. Pakelės per Oko mišką link sodų pribarstytos maisto atliekų. Normalu, kad žvėrys priprato. Reikia problemą spręsti kompleksiškai, – įsitikinęs A.Pukelis.

Dalintis:

About Author

Morta Mikutytė

Naujienų portalo kurjeris.lt redaktorė

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą