Tauragės rajono savivaldybėje yra 30 priedangų, iš kurių 12 įrengtos daugiabučių namų rūsiuose. Patvirtintame rajono biudžete suplanuoti 200 tūkstančių eurų priedangų būklės gerinimui. Pinigai būtų skirti iš Valstybės gynimo fondo, bet ar pasieks Tauragę – paaiškės kovą.
Remontuos penkias priedangas
Kelis dešimtmečius iki karo Ukrainoje pradžios apie priedangas ir slėptuves gyventojai domėjosi mažiausiai. Atrodė, įsivyravusi taika tęsis amžinai. Prasidėjus agresorės invazijai suskubta sužymėti pastatus, kuriuose tauragiškiai galėtų laikinai pasislėpti nuo gyvybei ar sveikatai pavojingų veiksnių.
„Tauragės rajono savivaldybės administracija dalyvauja Civilinės saugos stiprinimo ir plėtros programos pažangos priemonės „Stiprinti pasirengimą valdyti krizes ir ekstremaliąsias situacijas ir šalinti jų padarinius“ veiklos „Priedangų infrastruktūros plėtra“ projektų atrankoje. Pateikėme paraišką finansavimui gauti. Iš viso numatyta priedangų infrastruktūros plėtrai skirti 12 milijonų eurų visoms šalies savivaldybėms. Skiriama pinigų suma priklausys nuo gyventojų skaičiaus. Maksimali skiriamų lėšų suma Tauragės rajono savivaldybei yra 200 tūkst. Eur“, – informavo Tauragės rajono savivaldybės administracijos patarėja-parengties pareigūnė Vita Marozienė.
Jei pavyks gauti Valstybės gynimo fondo pinigus, tikimasi pagerinti penkių Tauragės rajono savivaldybės priedangų infrastruktūrą: įrengti evakuacinius išėjimus, nupirkti ir sumontuoti apsauginius skydus langams, sutvarkyti vėdinimo sistemas, pastatyti elektros generatorius, priedangas pritaikyti asmenims su judėjimo negalia.
„Kokios priedangos bus tvarkomos ir kas konkrečiai atliekama, bus paviešinta pasirašius projekto įgyvendinimo sutartį“, – sakė V.Marozienė.
Daugiausia priedangų – mieste
Parengties pareigūnės duomenimis, 30-tyje savivaldybės parinktų priedangų gali tilpti apie 10 125 gyventojus.
„Į priedangų sąrašą įtrauktos 25 priedangos yra Tauragės mieste, 5 priedangos Tauragės rajone“, – informavo V.Marozienė.
Sausio pabaigoje mero potvarkiu atnaujintas rajono priedangų sąrašas. Daugiausia tauragiškių, kilus pavojui, galėtų pasislėpti „Aušros“ progimnazijoje. Ten įrengtoje priedangoje galėtų tilpti 1866 asmenys. Mažiausia priedanga – Batakiuose, buvusios mokyklos valgykloje. Joje tilptų 74 gyventojai. Antroji priedanga Batakiuose numatyta administraciniame seniūnijos pastate, kuriame galėtų trumpam pasislėpti 266 batakiškiai. Taip pat pažymėtos priedangos Lauksargiuose, Skaudvilėje, Žygaičiuose. Visos kitos priedangos yra mieste: mokyklose, lopšeliuose-darželiuose, „Bastilijos“ sporto komplekse, Tauragės šeimos gerovės centre, poliklinikoje, pilyje, Maisto ir veterinarijos tarnyboje, dvylikoje Liepų tako, Tarailių, Melioratorių, Kęstučio ir Šlaito gatvių daugiabučių.
Ką būtina žinoti
Specialistės teigimu, Tauragės rajono savivaldybėje slėptuvių nėra ir neplanuojama jų įrengti.
„Slėptuvė yra specialiosios paskirties statinys arba specialiai įrengta patalpa gyventojams, kurie užtikrina valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų veiklą ekstremaliųjų situacijų ar karo metu arba turi priskirtų būtinų užduočių, apsaugoti nuo atsiradusių gyvybei ar sveikatai pavojingų veiksnių, o priedanga yra statinys, patalpa, inžinerinis įrenginys ar kitas objektas, galintis sudaryti sąlygas gyventojams trumpą laiko tarpą išvengti gyvybei ar sveikatai pavojingų veiksnių oro pavojaus atveju, taip pat apsaugoti nuo netiesioginio apšaudymo ir (ar) kitų kinetinių grėsmių karinės agresijos metu (atakų iš orlaivių, raketų, artilerijos ugnies sukeltų sprogimo smūgio bangų, skeveldrų, nuolaužų ar atsitiktinių kulkų)“, – skirtumus tarp slėptuvių ir priedangų paaiškino parengties pareigūnė.
Rajone yra sužymėti ir kolektyvinės apsaugos statiniai. Jų priskaičiuojama 28. Pasak V.Marozienės, tokie statiniai skirti gyventojų surinkimui ir pasiruošimui evakuacijai, taip pat gyventojų apgyvendinimui prieš evakuaciją.
Tokiose vietose prireikus gyventojai būtų aprūpinami maistu, geriamuoju vandeniu, medikamentais, švariais drabužiais. Paklausta apie savivaldybės kaupiamą rezervo fondą, kuriame būtų reikiamų maisto produktų, medikamentų, kitų būtinų priemonių ekstremalioms situacijoms suvaldyti, V.Marozienė patikino, kad pasiruošę turi būti ir valstybė, ir savivaldybės, ir patys gyventojai.
– Yra specialūs fondai, bet pasiruošę netikėtoms situacijoms turėtų būti ir gyventojai, – sakė parengties pareigūnė.
Gyventojams visa informacija apie pasiruošimą teikiama interneto svetainėje www.lt72.lt, o joje nurodyta, kad namuose, sausoje ir tamsioje vietoje, patariama visada turėti šių produktų: mėsos ir daržovių konservų, kruopų, aliejaus, cukraus, druskos, medaus, arbatos, vandens.
4 komentarai
Kokios čia priedangos rūsiuose, ar prie blusų,
Pikta darosi,skaitant.Pridvisią rūsiai,jokių elementarių sąlygų-tualeto,atsarginio išėjimo,ventiliacijos ir tt.
Tai krečiat nesąmones. Kokios ten slapstymosi vietos? Juk aiškiai žinoma, kaip sijos bombos tai tiesiai į taikinį. Žmonių gaila, planuotojai. O kur savivaldybės žmoneliams dėtis? Kolektyviniuose soduose turi būti nameliuose kokliniai pečiai, ležankos, šulinys . Malkų žmonės turi, turėti. Kur kitur dėtis? O gi niekur? Gyventi reikėtų a, kaip bus matysime.
KUR TU BJAURUS ZMOGUS PASISLEPSI, VISUR TAVE SURAS?
DIDZIOJI LIETUVOS DALIS TOKIUS ISSIRINKO
KAI ATEJO TAS, KURIS SAKE ,KARUI -NE!
TAI VISI 60% GALVAS SUKISOTE I RUSIUS, KAD NEGIRDETI
O DABAR TURITE, KA TURITE
SEKMES SLEPTIS!