Pernai spalį VšĮ „Myliu mišką“ kartu su Tauragės rajono savivaldybės administracija sukvietė gamtos mylėtojus į miškasodį Skaudvilėje – ten suplanuota įveisti mišką. Akcija „Iškeisk kavos puodelį į medelį“ pavyko, už gyventojų suaukotas lėšas – beveik 20 tūkst. Eur buvo nupirkta sodinukų ir talkos metu pievoje pasodinti. Šiuo metu žolė šioje pievoje suvešėjusi ir nė karto nebuvo nupjauta, mažos eglutės ir pušelės visai sudžiūvusios arba nurudavusios, daug kur jų visai nebėra. Kodėl įveisto miško niekas neprižiūri?
Sodinukai paskendo žolėse
Už akcijos metu surinktas iš gyventojų lėšas buvo nupirkti 7647 medeliai, vienas kainavo 2,50 Eur. Pernai spalį talkos metu prie Skaudvilės užtvankos, šalia sporto aikštyno, 2,9 ha pievoje buvo pasodinta 1500 sodinukų, likusius žadėjo pasodinti VšĮ „Myliu mišką“.
Šios organizacijos projektų vadovė Skaistė Paišytė talkos metu sakė, kad trejus metus jie rūpinsis pasodintu mišku: teps repelentais, pjaus žolę, sunykusius medelius atsodins. Prabėgus tam laikotarpiui, atsakomybę rūpintis mišku perduos Skaudvilės seniūnijos seniūnui.
Ši akcija buvo viešinama Lietuvos mastu kaip tvarios Tauragės projektas, Tauragės rajono savivaldybės administracija džiaugėsi, kad įveistas miškas padės Tauragei tapti klimatui neutraliu rajonu, nes mažins CO2. Žadėjo kreiptis į gyventojus, kad siūlytų jam pavadinimą, galbūt pavadinti net Meilės mišku.
Žmonės domėjosi, kiek jų sodinukai paaugs per aštuonerius ir 20 metų. Pasibaigus akcijai, nutilo gražios kalbos, o įveistas miškas paskendo žolėse. Gyventojai dėl to piktinasi, skambino į „Tauragės kurjerio“ redakciją ir svarstė, ar tai buvo tik graži akcija kažkam dėl pliusiuko, o rezultatas niekam nesvarbus. O juk už sodinukus buvo sumokėta 19 117 Eur – tokia suma buvo surinkta iš gyventojų akcijos metu.
Žurnalistė nuvykusi ten, kur įveistas miškas, pamatė vešlią pievą – arčiau sporto aikštyno žolė retesnė, vyrauja kiaulpienės, bet didžiojoje dalyje auga tanki ir aukšta žolė. Eglučių ir pušelių sodinukų daugiau šalia žvyruoto kelio, o pievos viduryje jų reikėjo paieškoti, kai kur medeliai nurudavę ar visai nudžiūvę. Pirmas įspūdis, kad medelių labai mažai ir jie skursta.
Prižiūri neskubėdami
VšĮ „Myliu mišką“ šiuo metu vykdančioji direktorė Rūta Gjerde sakė, kad Skaudvilėje įveistą mišką jie prižiūri pagal gerąsias miškininkystės praktikas, pagal tai, kaip to reikalauja miškininkystės įstatymai.
– Artimiausiu metu ten planuojama pjauti žolė, tikriausiai matėte, kad ten žolė šiek tiek yra paaugusi. Ten yra sudėtingas pjovimas, kadangi buvusi pieva, ta žolė labai greitai ir labai gerai veši. Mūsų miškininkai buvo pavasarį nuvažiavę pažiūrėti, kaip medeliai prigiję, kaip auga. Dabar planuojama kelių savaičių bėgyje ten nuvažiuoti ir tą žolę nupjauti tam, kad medeliai galėtų toliau augti. Kadangi yra miško medeliai, jiems žolė nėra labai baisi, nes jie ne daržovės, neveda vaisių, – patikino įstaigos direktorė.
Rūtos Gjerde teigimu, su Tauragės rajono savivaldybe sudarytoje sutartyje nurodyta, kad VšĮ „Myliu mišką“ įveistą mišką Skaudvilėje prižiūrės trejus metus. Pasak jos, geriausią rezultatą – kokio dydžio medeliai, koks tikrasis jų prigijimas, pamatysime po trejų metų. Daugiausia buvo pasodinta eglučių ir pušelių, nes pagal dirvožemį nustatyta, kokie medžiai toje vietovėje gali augti.
– Vėliau prižiūrės Tauragės rajono savivaldybė, galbūt pati Skaudvilė. Skaudvilėje pasodino 7500 medelių, mūsų miškininkai sakė, kad galbūt kelis medelius reikės atsodinti. Vis dėlto yra gamta, vieniems medeliams geriau pasisekė, kitiems reikės šiek tiek laiko. Mes tik rudenį sodinome, su mišku viskas yra lėtai, po truputėlį, palengva. Pavasarį jį apžiūrėjo, sakė, kad situacija gan gera, ir dabar rudenį tikriausiai žiūrėsime vėl, ar reikia sodinimo, galbūt kitą pavasarį. Tai taip nesportuodami, neskubėdami prižiūrime, nes ten nėra žemės ūkis, nereikia rezultato iš karto, – kalbėjo R.Gjerde.
Pasak jos, gal šiuo metu sodinukai pagelsvėję, tačiau jiems reikia duoti laiko apsiprasti su dirva, sezonais, juk žiema nebuvo labai šalta, tikriausiai vasara bus labai karšta, o dar pastaruoju metu lietaus beveik nebuvo.
Kariauja su žole
Kaip reikia prižiūrėti pievoje įveistą mišką, papasakojo ilgametis Valstybinių miškų urėdijos Tauragės regioninio padalinio miško auginimo specialistas Saulius Austrevičius.
– Šiuo laiku žolė aplink sodinukus jau turėtų būti apgenėta. Jeigu reikia – per metus net du kartus žolę būtina šalinti, priklausomai nuo to, ar metai žolingi. Miško medeliai gana gyvybingi, svarbu, kad būtų su spygliais, jie gali būti truputį pageltę. Jei bus lietaus artimiausiomis savaitėmis, jie išgyvens. Jie nėra tokie lepūs, kaip dekoratyviniai augalai ar obelaitės. Žolę aplink miško medelius reikia pjauti apie ketverius metus. Mes taip darome kiekvienais metais valdiškuose miškuose, patarčiau ir privatininkams tą patį daryti, – kalbėjo miškininkas.
Paklaustas, ar vešlios ir aukštos žolės nustelbti liauni ir mažyčiai miško medžių sodinukai gali prigyti ir augti, S.Austrevičius sakė, kad tokios sąlygos prigijimui labai nepalankios.
– Pušaitės tai žus tikrai, eglutės gal iš žolių išlįs, o gal ir ne. Jei pasodinome ir norime, kad užaugtų, tai mes viską darome taip, kad 100 proc. užaugtų. Miško aplinkoje sodinukai geriau prigyja ir auga, o ten, kur miško nebuvo, medeliai turi sukurti miško aplinką, jie ilgai kariauja su žole, kol įsitvirtina. Paskui, į penktus, šeštus metus, sodinukai pradeda labai greitai augti, būna, kad eglės paauga kasmet po metrą. Pirmus trejus metus dėl eglaičių nereikia išsigąsti – apkirtus žolę jos neauga, tačiau vegetuoja, trejus metus formuoja šaknį. O pušys priešingai – iš karto leidžia pumpurą ir stiebiasi į viršų iki 11 metų, paskui apstoja, – pasakojo specialistas.
Pasak S.Austrevičiaus, žolę ypač aplink pušaičių sodinukus reikėjo nupjauti jau anksčiau, nes pušų vegetacija dabar eina į pabaigą. Jei dabar žolę aplink sodinukus apkirs, tai tik dėl to, kad sudžiūvusi žolė pasnigus neužspaustų mažų medelių. Miškininko teigimu, dabar žolės pjovimas vegetacijai nebeturi jokios įtakos, o anksčiau ją nupjovus medeliai suvegetuoja geriau.
Komentarų: 1
Čia ir paprastam žmogui matosi kad apleista viskas.