Kovo 26-ąją įsigaliojo Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktorės Gintarės Rakauskienės pasirašytas įsakymas dėl kolektyvinės apsaugos statinių sąrašo patvirtinimo. Į sąrašą įtraukta 20 Tauragės miesto ir rajono pastatų, priklausančių įvairioms viešoms įstaigoms. Jų vadovai tvirtina – šie pastatai nepritaikyti gyventojų apsaugai nelaimės atveju, jei prireiktų, juose būtų galima tik teikti informaciją ar pagalbą būtiniausiais maisto produktais.
Gintarės Rakauskienės patvirtintame sąraše – 20 statinių. Visi jie priklauso savivaldybės įstaigoms. Tai Martyno Mažvydo, „Aušros“, Tarailių progimnazijų, Jovarų pagrindinės mokyklos ir jos padalinių kaimuose, visų Tauragės rajono gimnazijų sporto ir aktų salės, fojė patalpos, Tauragės šeimos gerovės centras, buvusios sporto mokyklos ir sporto salės „Modulis“ erdvės, „Bastilijos“ sporto kompleksas, Tauragės kultūros rūmai ir Tauragės Švč. Trejybės parapijos namai. Į sąrašą įtraukta vienintelė Mažonų seniūnija – jos administracinis pastatas ir vienintelis lopšelis-darželis „Žvaigždutė“. Bendras šių pastatų plotas, kur nelaimės atveju galėtų rinktis gyventojai, – apie 20 tūkst. kv. m. Skelbiama, kad nurodytose patalpose gali tilpti iki 11 329 gyventojų.
Panašų sąrašą Tauragės rajono savivaldybės administracija buvo sudariusi 2021 m. gegužę. Tuomet į jį buvo įtraukti 35 pastatai. Sąraše tuomet buvo ir Tauragės bendruomenių namai, Tauragės pirminės sveikatos priežiūros centro gydytojų kabinetai, Tauragės ligoninės aktų salė, net Turto bankui priklausantis pastatas Vasario 16-osios gatvėje, kur šiuo metu veikia įvairios įstaigos (buvusi Tauragės apskrities viršininko administracija).
Ką reiškia šis sąrašas ir ar saugu gyventojams nelaimės atveju būtų rinktis, pavyzdžiui, kurios nors mokyklos aktų ar sporto salėje? Tauragės sporto centro vadovas Gediminas Sakalauskas sako, kad visi į sąrašą įtraukti viešieji pastatai tikrai neskirti gyventojams apsaugoti. Tauragė neturi slėptuvių ar bunkerių.
– Tas sąrašas toks kaip apsidraudimas, jei kažkas atsitiktų. Iš tiesų buvusios sporto mokyklos salėje gali tilpti apie 500 žmonių, tai realu. Bet šios patalpos tikrai netinka žmonėms apsaugoti. Visos tos patalpos nelaimės atveju būtų kaip susirinkimo vieta. Vanduo, pirmoji pagalba, dar kažkas. Jos tikrai ne pasislėpti skirtos, – kalbėjo G.Sakalauskas.
Ant visų išvardytų pastatų yra specialūs ženklai – mėlynas trikampis oranžiniame fone.
Šiuo metu Tauragės sporto centras gyvena karo pabėgėlių rūpesčiais – „Bastilijos“ sporto komplekso viešbutyje gyvena 10 nuo karo pabėgusių ukrainiečių. Pasak G.Sakalausko, gyventojai viešbutyje nuolat keičiasi – vieni atvyksta, kiti po kelių dienų išsikelia į gyventojų pasiūlytus būstus.
Buvęs Tauragės „Aušros“ mokyklos direktorius Edvardas Kochas yra pastebėjęs, kad vienintelis pastatas, kuriame yra pirminė slėptuvė, Tauragėje – būtent „Aušros“ progimnazija. Statant mokyklą, po ja buvo įrengtas didelis rūsys, skirtas branduolinės nelaimės atvejui. Tačiau dabartinė šios mokyklos vadovė Snieguolė Bastakienė sako, kad rūsys pasislėpti nepritaikytas.
– Mokykla nėra apsaugai skirtas statinys. Čia gali tik susirinkti žmonės įvykus kažkokiai ekstremaliai situacijai. Tai gali būti sporto ar aktų salė. Tai vietos, kuriose žmonės būtų informuojami, kaip toliau elgtis. Pagal mokyklos statybos projektą jos rūsyje buvo numatytos patalpos priešradiacinei priedangai. Bet mokykla buvo statoma blokados laikais, todėl tos patalpos taip ir liko neįrengtos. Šiuo metu ten esame įsirengę teniso salę, – kalbėjo direktorė.