fbpx

Paukštyną Griežpelkiuose ir vėl užgriuvo tikrintojai

Dalintis:

Tauragės rajone, Griežpelkių kaime, paukštyną laikantis ūkininkas Jonas Gedminas po „Tauragės kurjeryje“ aprašyto Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos patikrinimo žurnalistams buvo nepasiekiamas. Šįkart jis nusprendė pats susisiekti su žurnalistais ir išdėstyti savo įvykių versiją. Jau po pokalbio su atsiverti nusprendusiu ūkininku gavome informacijos, kad paukštyne ir vėl vyksta patikrinimas.

Su žurnalistais susisiekė pats

Vasario 25 d. „Tauragės kurjeris“ pranešė, kad Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Tauragės departamento inspektoriai Griežpelkiuose esančiame paukštyne atliko neplaninį patikrinimą. Paukštyno veikla VMVT viršininko sprendimu buvo sustabdyta dar 2016 metais.

Pasklidus gandams, kad paukštyno verslas vis tiek klesti, VMVT atliko neplaninį patikrinimą. Rasta įvairių pažeidimų, nustatyta, kad paukščiai net uždraudus veiklą buvo auginami ir skerdžiami. Aptikta šaldytos mėsos, paruoštų konservų.

Rengiant straipsnį „Nelegaliame Griežpelkių paukštyne – kanibalės vištos“ redakcijai nepavyko susisiekti su pačiu ūkininku. Tąkart kalbintas jo tėvas Jonas Gedminas sūnaus kontaktų nedavė. Tačiau straipsniui pasirodžius ūkininkas su žurnalistais susisiekė pats ir pasiūlė apžiūrėti paukštyną bei pasikalbėti apie vykdomą veiklą.

Mortos Mikutytės nuotrauka

Atvykus į paukštyną pasitiko du darbininkai. Didelės durys, vedančios į senos fermos pastatą, buvo uždarytos, ant jų kabojo užrašai, draudžiantys vidun patekti pašaliniams asmenims. Taip pat nurodytas telefono numeris, kuriuo galima kreiptis. Prie durų patiestas kilimėlis kojoms nusivalyti, o duris atvėrus – dar vienas kilimas. Kaip informavo J.Gedminas, tai esąs dezinfekcinis specialus kilimas. Patekus į patalpas buvo juntamas specifinis kvapas, tačiau, subjektyvia žurnalistės nuomone, jo nepavadinsi nepakenčiamu. Pokalbio prisėdome vėdinamose darbuotojų poilsio patalpose.

Patiria sunkumų

– Kai pradėjau čia dirbti, buvo griuvėsiai. Mes čia įsikūrę jau septyneri metai. Turėjau banko paskolą šešeriems metams ir jau metai, kai esu ją išmokėjęs. Tąkart, pamenu, atėjau pas Gudžiūną (VMVT darbuotojas, – red.) kaip paprastas žmogus registruoti viščiukų. Paklausė, kiek turiu. Sakau, du tūkstančius. Ir tada jie už galvos susiėmė. Sako, kaip tu čia laikai, baisu, nieko gero iš to nebus, įstatymai paprastai laikyti daugiau nei 500 paukščių neleidžia. Tada man pasakė – rašyk 500 ir tvarkysimės. Kone įkalbėjo. O man šeimą išlaikyti reikia, trys vaikai. Tėvai padėjo, visi padėjo, – atvirai pokalbį pradėjo J.Gedminas, teigdamas, kad „Tauragės kurjerio“ straipsnis jam buvusi puiki reklama.

J.Gedminas pirmiausia suskubo tikinti, kad Europos Sąjungos įstatymai kur kas palankesni smulkiesiems ūkininkams. Be to, jis esą paukščius laiko ekstensyviuoju būdu, atsižvelgdamas į koncentraciją. Paprašytas paaiškinti, ką tai reiškia, ūkininkas dėstė, kad viename kvadratiniame metre yra ne daugiau kaip 25 kg paukščių ir ne daugiau kaip 12 vienadienių viščiukų. Ūkininko tvirtinimu, tai reiškia, kad jam turėtų būti taikomi bendrieji reikalavimai. O jie ne tokie griežti, kokius jam pritaikė VMVT Tauragės departamento specialistai. Ūkininkas neslėpė nuomonės, kad Tauragės inspektoriai galimai yra šališki jo atžvilgiu.

Mortos Mikutytės nuotrauka

Pokalbio metu ūkininkas sakė sutinkąs, kad pažeidė įstatymą vištas lesindamas tų pačių vištų atliekomis, nors, jo teigimu, kai kuriuose paukščiams skirtuose lesaluose yra kraujo ir kaulų miltelių, nes jie – baltymų šaltinis. Net plunksnos šiame ūkyje nepūvančios veltui – J.Gedminas užtikrintas, kad jos yra puiki trąša laukams, kuriuose jis augina paukščiams skirtus pašarus. Visgi po VMVT inspektorių vizito paukštyną laikantis vyras teigė bandysiantis susitarti su utilizavimo įmone Rietave. Sunkumų kyla ir ieškant veterinarijos gydytojo, kuris nusimanytų apie paukščius ir galėtų reguliariai atvykti į paukštyną.

Pokalbio pabaigoje pašnekovas žurnalistę nusivedė apžiūrėti paukštyno. Pradarius į paukštyną vedančias duris nosį surietė nuo nemalonaus kvapo, nors vištoms, rodos, tai vargiai rūpi. Lesalo yra, vandens taip pat.

Patikrinimą atliko inspektoriai iš Kauno

VMVT Tauragės departamento viršininkas Kęstutis Patašius, paklaustas apie patikrinimo paukštyne rezultatus, plačiau situaciją komentuoti atsisakė. Jis atskleidė, kad Griežpelkiuose apsilankė ir kito departamento inspektoriai, atliekantys dar vieną patikrinimą. Kas juos iškvietė ir kokius pažeidimus aptiko, K.Patašius tikino nežinantis.

– Reikalavimai nėra labai griežti, jie vienodi visiems verslininkams. Visi juos išpildo ir dirba. Verslą pradėdamas ūkininkas turi žinoti įstatymus ir jų laikytis. Norėčiau apeliuoti ir į perkančius žmones. Jie palaiko nelegalų verslą, – tikino K.Patašius.

VMVT Viešųjų ryšių skyriaus vedėja Jurgita Savickaitė informavo, kad praėjusią savaitę Griežpelkiuose esančiame ūkyje atliktame patikrinime dalyvavo inspektoriai iš Kauno ir Kaišiadorių.

„Sprendimas, kad patikrinimą atliktų kito VMVT departamento inspektoriai, priimtas <…> siekiant objektyviai įvertinti ūkio subjekto veiklą ir jame valstybinę kontrolę vykdžiusių VMVT inspektorių veiksmus ir sprendimus. Šiuo atveju ir pats ūkio savininkas kreipėsi į VMVT pašydamas, kad neplaninį jo ūkio veiklos patikrinimą atliktų ne Tauragės VMVT departamento inspektoriai“, – raštiškame atsakyme dėsto J.Savickaitė.

VMVT atstovė vardijo, kad specialistai ir šįkart aptiko pažeidimų: paukščių auginimo vietai nesuteiktas veterinarinis patvirtinimas, o laikytojas dėl jo net nesikreipė; neparengta vakcinavimo programa, nėra neatidėliotinų priemonių plano; nepateikti paukščių įsigijimo dokumentai, o auginimo metu apie paukščius neregistruoti jokie duomenys. Taip pat paukštyno teritorijoje rasta pašalinių daiktų, neženklintame šaldiklyje laikytos paukščių gaišenos. Nepateikti ir šalutinių gyvūninių produktų utilizavimo dokumentai. Patikrinta ir skerdimo bei mėsos ruošimo patalpa. Joje įranga rasta nešvari, nesuremontuota, patalpoje aptikta pašalinių daiktų. Veterinarinio leidimo paukščiams skersti ir mėsai ruošti ūkininkas Jonas Gedminas neturi.

Kokių priemonių bus imtasi ir kokios sankcijos bus taikomos ūkininkui, kol kas VMVT neatsakė.

Dalintis:

About Author

Morta Mikutytė

Naujienų portalo kurjeris.lt redaktorė

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą