Sekmadienį Lietuvą ir vėl pasiekė karščiai – hidrometeorologijos tarnybos specialistai prognozuoja kaitrą. Dėl to gyvūnų gerove susirūpino ir veterinarijos specialistai. Jie ragina rūpintis gyvūnų sveikata, gerove ir per karščius tinkamai juos apsaugoti.
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Tauragės departamento (VMVT) patarėja Aušra Stumbrienė augintinių šeimininkams patarė gyvūnus laikyti kuo vėsesnėse patalpose, o būnant lauke – rinktis pavėsį. Vyresni gyvūnai bei turintys trumpą snukutį karštį pakelia dar sunkiau.
– Turime atvejų, kad trumpasnukiai gyvūnai gaišta ir palikti dienai namuose, dėl aukštos kambario temperatūros, didelės drėgmės. Karštuoju metu laiku gyvūnai skysčių suvartoja daugiau, todėl svarbu, kad vanduo būtų ne tik šviežias, bet ir švarus, vėsus, todėl turėtų būti laikomas pavėsyje ar tokioje kambario vietoje, kur mažiausiai tenka saulės. Rekomenduotina palikti ne vieną dubenėlį vandens. Lauke esant didelei temperatūrai jokiu būdu negalima gyvūnų augintinių palikti vienų įkaitusioje transporto priemonėje, nes tai labai pavojinga jų sveikatai. Net kelios minutės aukštoje temperatūroje su „pravertu langeliu“ gali kainuoti augintinio gyvybę, – patikino A.Stumbrienė.
Nuo karščio saugoti reikia ir didesnius gyvulius – karščiausias dienos metas jiems gali būti pražūtingas. „Tauragės kurjerio“ pašnekovė rekomenduoja prieš didžiausią dienos kaitrą gyvulius parginti į tvartus ar bent pasirūpinti, kad šie turėtų pavėsį lauke – pavėsinę, stoginę, medžių paunksnę.
– Per paskutinę karščio bangą gavome pranešimą, kad saulėje laikomi gyvūnai neturi vandens, nes sugedo vandens tiekimo sistema. Nors gedimas buvo sutvarkytas tos pačios dienos pavakarę, tik neabejingų žmonių dėka šis gedimas neatnešė galimų didžiulių nuostolių ūkininkui. Labai prašau visų nelikti abejingiems gyvūnų kančiai, – susirūpinimo neslėpė VMVT specialistė, pridurdama, kad per karščius lauke laikomus gyvūnus reikia saugoti ir nuo kraujasiurbių vabzdžių.
Karštuoju metų laiku svarbu atkreipti dėmesį ir į gyvūnų gabenimo sąlygas – karšti orai vyrauja tiek Lietuvoje, tiek kitose valstybėse, tad vežėjams būtina atsakingai vertinti planuojamus gyvūnų kelionių maršrutus, orų prognozes. Jei maršrute numatoma oro temperatūra didesnė nei 30 laipsnių, tokios kelionės reiktų atsisakyti.
– Keliones geriausia planuoti taip, kad pavyktų išvengti neplanuotų sustojimų, kuomet temperatūra gyvūnus vežančioje transporto priemonėje labai greit pakyla. Be to, kelionėje būtina vežamus gyvūnus aprūpinti geriamu vandeniu, stebėti jų savijautą, užtikrinti oro cirkuliaciją. Sustojus geriau transporto priemonę palikti pavėsyje. Jei būtina gyvūnus vežti per karščius, tuomet tai geriau daryti ryte ar vakare – tuomet oras būna bent kiek vėsesnis, – teigė A.Stumbrienė.
VMVT Tauragės departamento patarėja taip pat patikino, jog svarbu per karščius pasirūpinti ir uždarose patalpose laikomais gyvūnais – kiaulėmis, paukščiais, kailiniais žvėreliais. Jiems turi pakakti vandens, pastatuose turi veikti vėdinimo sistemos, kurioms sugedus būtina pasirūpinti atsarginėmis sistemomis ar generatoriais.