Nepilnametės Jurbarko rajono gyventojos sumušinas, prievartavimas ir pasikėsinimas išžaginti sulaukė didžiulio atgarsio. Byloje kaltinamajam jau paskelbtas nuosprendis pasirodė visuomenei per švelnus. Nors prokuratūra skelbia planuojanti jį skųsti, piliečiai suskubo internete platinti peticiją, raginančią jaunam sportininkui skirti gerokai griežtesnę bausmę – realų laisvės atėmimą. Į tai reaguodamas Lietuvos teisėjų tarybos pirmininkas Algimantas Valantinas vakar išplatino laišką visuomenei.
„Teisėjas įpareigotas veikti pagal įstatymą, likti nepriklausomas ir nešališkas, negali atsisakyti vykdyti teisingumo dėl to, kad jam tai padaryti sudėtinga. Tai procesiniai įpareigojimai, kurių laikytis kiekvienas teisėjas pasirengęs, tačiau nepasirengęs – nepagrįstoms žmonių abejonėms, paniekai ar persekiojimui.
Suprasdami viešojoje erdvėje kilusį susidomėjimą teismo nuosprendžiu rezonansinėje byloje, gerbdami visuomenės teisę kritikuoti teismo procesinius sprendimus, vis dėlto norime priminti, jog Lietuvoje, kaip ir kitose demokratinėse valstybėse, egzistuoja instancinė teismų sistema. Būtent šios sistemos paskirtis – teismų procesinių sprendimų teisėtumo ir pagrįstumo patikra. Tik aukštesnės instancijos teismas, nagrinėdamas apeliacinį ar kasacinį skundą gali pakeisti ar panaikinti žemesnės instancijos teismo procesinį sprendimą“, – skelbiama Algimanto Valantino pranešime.
Nors neminima konkreti rezonansinė byla, dėl kurios teisėjų tarybos pirmininkas parengė tokį pranešimą, tačiau jo atstovė spaudai vakar „Tauragės kurjeriui“ patvirtino, kad neseniai jurbarkiškio jaunuolio byloje paskelbtas teismo nuosprendis ir visuomenės reakcija į jį – viena iš priežasčių.
„Iniciatyvos teisę reikalauti peržiūrėti bet kurį procesinį teismo sprendimą turi tik byloje dalyvaujantys asmenys (prokuroras, nuteistasis ar jo gynėjas, nukentėjusysis ir pan.). Nė vienam iš Lietuvoje veikiančių teismų pirmininkų ar Teisėjų tarybai tokie įgaliojimai nesuteikti. Kitoks teismo sprendimų kontrolės sistemos veikimas sudarytų sąlygas daryti neleistiną poveikį konstitucinei teisėjo ir teismo nepriklausomumo apsaugai ar galėtų pažeisti asmens teisę į sąžiningą ir teisingą teismą. Gali būti suabejota net ir teisingu teismo sprendimu, jei jis priimtas visuotinio spaudimo sąlygomis, taip darant neleistiną įtaką teismo nepriklausomumui ir nešališkumui. Tegul gėris ir blogis lieka ant teisingumo svarstyklių, o ne anoniminių komentarų paraštėse. Tiesa ir teisingumas žengia koja kojon su neatskiriama teisinės valstybės dalimi – teismais. Nepriklausoma teismų sistema – esminis žmogaus teisių garantas“, – visuomenei skelbia Teisėjų tarybos pirmininkas Algimantas Valantinas.
Dėl pasipiktinimą sukėlusio Tauragės apylinkės teismo nuosprendžio Mantui I. paskelbta peticija sulaukė didžiulio susidomėjimo. Ją pasirašė jau per 75 tūkst. žmonių.