fbpx

Policijos pareigūnai: nusikaltimų gali daugėti

Dalintis:

Lietuvos policijos departamento atstovai pranešė, kad pareigūnams teko perorientuoti savo veiklą ir didesnį dėmesį skirti gyventojų sveikatos apsaugai bei viruso plitimo mažinimui. Stebima saviizoliacijoje esančių asmenų kontrolė. Tačiau į nusikalstamas veikas taip pat yra reaguojama. Nors Tauragės komisariato atstovai teigia, kad kol kas nusikalstamų veikų kiek sumažėjo.

Policijos generalinis komisaras Renatas Požėla teigia, kad viešosios tvarkos ir visuomenės saugumo užtikrinimas yra vienas svarbiausių stabilumo šalyje išlaikymo aspektų, todėl policija vykdo išsamią kriminogeninės situacijos stebėseną. Tačiau užsitęsus pandemijai ir atsižvelgiant į labiausiai paveiktų viruso užsienio šalių (Italijos, Vokietijos ir k.) patirtį, Lietuvos policija gali susidurti su papildomais iššūkiais užtikrinant saugumą. Atsižvelgiant į priimtus griežtus karantino ir asmenų izoliacijos sprendimus bei atitinkamas rekomendacijas dėl asmenų saviizoliacijos labai tikėtina, kad virusui plintant kriminogeninės situacijos struktūra keisis, o organizuotų grupių nariai ieškos naujų veikimo galimybių bei keis savo veikimo būdus.

Pranešime spaudai policijos departamentas skelbia, kad jau šiuo metu stebima, jog dėl karantino sąlygų mažėja viešosios tvarkos pažeidimų, plėšimų miestuose, kišenvagysčių ar vagysčių viešosios vietose. Kartu stebimas nusižengimų bei nusikalstamų veikų dėl karantino reikalavimų nesilaikymo didėjimas.

Prognozuojama, kad artimoje ateityje gali didėti: smurto artimoje aplinkoje; nusikalstamų veikų elektroninių duomenų ir informacinių sistemų saugumui; sukčiavimų (ypač elektroninėje erdvėje); vagysčių ir plėšimų iš atokiose vietose esančių nuosavų kaimo sodybų ar namų; vagysčių iš uždarytų prekybos vietų ar buveinių, kurios laikinai sustabdė ar sustabdys savo ekonominę veiklą; plėšimų nutolusiose prekybos vietose.

Pasikeitusią situaciją stebi ir Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai. Komisariato atstovė Greta Kęsminaitė sako, kad nepaisant visų pokyčių, pareigūnai reaguoja į kiekvieną pranešimą.

„Kalbant apie nusikalstamas veikas, tai darbas dėl esamos situacijos šiek tiek kito, bet kaip reagavome į gaunamus pranešimus, taip ir toliau reaguojame. Mūsų rajone ir toliau fiksuojami pranešimai apie smurtą artimoje aplinkoje, vagystes, neblaivius vairuotojus ir kt. Galima sakyti, kad karantino laikotarpiu turime sumažėjimą įvykių, tačiau sutelkiame pajėgas į asmenų pranešimus apie saviizoliacijos nesilaikymo tendencijas arba įmonių veiklas, kai yra draudžiama“, – dėstė komisariato atstovė.

Mortos Mikutytės nuotrauka

Policijos pareigūnai parengė didžiausių grėsmių aprašymus ir patarimus gyventojams, kaip to galima būtų išvengti.

Smurtinės nusikalstamos veikos
Dėl griežtos izoliacijos ir saviizoliacijos reikalavimų padidėjusi nuolatinė šeimos narių trintis gali paskatinti didesnius nesutarimus, pyktį, barnius ir smurtą, todėl neatmestina, kad artimiausiu metu gali didėti smurto artimoje aplinkoje, nužudymų ar pasikėsinimų nužudyti, sunkių sveikatos sutrikdymų, grasinimo nužudyti ar sunkiai sutrikdyti žmogaus sveikatą.
Policijos patarimai:
Nevartokite ir skatinkite susilaikyti nuo alkoholio vartojimo artimuosius – alkoholis provokuoja agresiją ir smurtinį elgesį. Alkoholis nepadeda įveikti psichologiniu problemų, tačiau iškreipia situacijos suvokimą, dėl kurio galite priimti netinkamus sprendimus. Aktyviau įsitraukite į socialinį gyvenimą, išnaudokite nuotolinio darbo ir mokymosi galimybes, skaitykite knygas, užsiimkite sportu ar kita mėgstama veikla.

Duomenų vagystės, virusinės atakos ir kitokio pobūdžio nusikalstama/kenkėjiška veika elektroninė erdvėje
Tiek privačiam, tiek ir viešam sektoriui pradėjus taikyti nuotolinio darbo praktiką ir ne visada imantis reikalingų informacinių saugos priemonių didės nusikalstamų veikų elektroninių duomenų ir informacinių sistemų saugumui.
Policijos patarimai:
Neatidarinėkite nuorodų ir priedų, kuriuos randate nelauktuose laiškuose ir pranešimuose. Peržiūrėkite privatumo sąlygas ir nustatymus savo socialinių tinklų paskyrose, instaliuokite įrenginiuose antivirusinę programą; apsaugokite savo įrenginius slaptažodžiais ir biometriniais duomenimis.

Sukčiavimai
Karantino laikotarpiu rekomenduojama mažinti atsiskaitymą grynaisiais ir skatinti elektroninio atsiskaitymo būdus, todėl tikėtina progresuos elektroninės bankininkystės duomenų išviliojimas tiek telefoninio sukčiavimo, tiek kitais socialinės inžinerijos būdais.
Policijos patarimai:
Nesiųskite avanso asmenims, kurių nepažįstate, pirkite tik iš patikimų internetinių parduotuvių, atkreipkite dėmesį į pirkėjų įvertinimus. Neatsakinėkite į įtartinus pranešimus ir skambučius. Sukčiai gali pasinaudoti ekstremalia padėtimi – neatidarykite durų nepažįstamiems, renkantiems aukas medikams, siūlantiems namų dezinfekavimo ar kitas paslaugas. Atminkite – pareigūnai netikrina higienos normų, nesiūlo dezinfekavimo paslaugų, nerenka aukų dėl susidariusios situacijos. Nei pareigūnai, nei banko darbuotojai niekada neskambina ir neprašo telefonu pateikti banko prisijungimo kodų ar kitų asmeninių finansinių duomenų.

Vagystės, plėšimai iš nuošalių prekybos vietų
Neatmestina, kad didės vagysčių iš uždarytų prekybos vietų ar juridinių asmenų buveinių, kurios laikinai sustabdė savo veiklą.
Policijos patarimai:
Tamsiu paros metu sumažinkite galimybę laisvam asmenų patekimui į parduotuvę, rakinkite duris, įleiskite pažįstamus, neįleiskite grupės asmenų, neįleiskite įsiaudrinusių ir/ar apsvaigusių asmenų. Nelaikykite didelių grynų pinigų sumų parduotuvėje, pagal galimybę organizuokite atsiskaitymą kortelėmis. Įrenkite vaizdo stebėjimą, kad labai akivaizdžiai matytųsi kameros, ar pagalbos mygtuką.

Vagystės iš būstų
Neatmestina, kad daugės vagysčių iš atokiose vietose esančių nuosavų kaimo sodybų ar namų.
Policijos patarimai:
Pasidomėkite, kokios yra durų apsaugos naujovės (įvairios spynos ir pan.), kad maksimaliai apsaugotumėte savo namus. Tinkamai sutvirtinkite buto duris, įdėkite patikimas spynas, durų sklendę. Užrakinkite duris visais užraktais, net jei kelioms minutėms išeinate į parduotuvę. Kur begyventumėte, išvažiuodami iš namų sandariai uždarykite langus, balkono duris. Pametę raktus, būtinai pakeiskite spyną. Susitarkite su patikimais kaimynais, kad kai jūsų nėra pasaugotų namus, išimtų spaudą iš pašto dėžutės. Įsirenkite apsauginę signalizaciją. Gerai apšvieskite kiemą ir automobilių stovėjimo aikštelę. Apsidrauskite namų turtą. Saugodami turtą savo daiktus pažymėkite interneto svetainėje www.pazymetas.lt., kas palengvins nustatyti rasto daikto priklausomybę ir grąžinti jį teisėtam savininkui.

 

Dalintis:

About Author

Skaitomiausias Tauragės krašto naujienų portalas

Palikite komentarą