Poligonai: bendruomenė ir medžiotojai pagaliau sulaukė atsakymų

Dalintis:

Tauragės medžiotojų ir žvejų draugijos būstinėje medžiotojai ir kaimų bendruomenės susitiko su Kazlų Rūdos Kazio Veverskio karinio poligono viršininku majoru Kęstučiu Čekavičiumi. Pagaliau ilgai prašytų atsakymų į aktualius klausimus sulaukusios bendruomenės neslepia – daug kas būtų kitaip, jei nuo pradžių būtų buvusi tokia komunikacija apie poligonus.

Liko neatsakytų klausimų

Nusprendus Tauragėje ir Šilalėje kurti du poligonus, visuomenė kaip reikiant sukilo. Vieni baiminasi, kad šalia gyventi bus nesaugu, kiti nuogąstavo, kad jų nekilnojamojo turto kaina kris. Kaimų bendruomenės, ypač besiribojančios su būsimais poligonais, turėjo galybę klausimų, į daugelį jų atsakymai net po susitikimų su Lietuvos kariuomenės ir Krašto apsaugos ministerijos atstovais buvo neaiškūs. Išsamios informacijos trūko ir medžiotojams, iš kurių poligonams bus paimamas nemenkas medžioklės plotas.

Po netrumpų derybų paskelbta, kad poligonų ribos kiek kinta. Bendruomenėms pavyko pasiekti, kad karines teritorijas nors kiek atitrauktų nuo gyvenviečių, kad nereiktų krūpčioti nuo mokomųjų šūvių savam kieme.

Jau anksčiau „Tauragės kurjeryje“ rašėme, kad su šilališkiais susitiko Kazlų Rūdos Kazio Veverskio karinio poligono viršininkas majoras Kęstutis Čekavičius, vadovausiantis ir Šilalės bei Tauragės poligonams. Tąkart atvirai ir išsamiai atsakęs į vietos gyventojų klausimus, jis atvyko ir į Tauragę.

„Taip blogai, kaip buvo, nebebus“

Susitikimas su poligonų vadu vyko Tauragės medžiotojų ir žvejų draugijos būstinėje, Kranto gatvėje, priešais Jūros užtvanką. Majoras K.Čekavičius susitikimą pradėjo išsakydamas, kad kariuomenė poligonuose veiks svečio teisėmis, o svečiai žinantys, kaip elgtis pas šeimininką namuose.

– Iš žmonių kariuomenėje, susijusių su poligonais, aš esu turbūt turintis didžiausią patirtį – virš 20 metų dirbu šiais klausimais. Visa tai, kas susiję su poligonais, medžiokle, gyvūnų skaičiaus reguliavimu poligonuose – viską žinau, patirties turiu nemažai, – susitikimą pradėjo majoras. – Esu karys, majoras, 25-erius metus tarnauju Lietuvoje kariuomenėje. Mano civilis išsilavinimas – baigiau dabartinį Vytauto Didžiojo universitetą, buvusį Lietuvos žemės ūkio universitetą. Esu ekologijos ir aplinkotyros magistras. Suprantu jums kylančius klausimus ir rūpesčius.

Kęstučio Čekavičiaus aiškinimai bendruomenėms ir medžiotojams (kalba Medžiotojų draugijos pirmininkas Kęstutis Balašaitis) šįkart pasirodė aiškūs ir suprantami. Mortos Mikutytės nuotrauka

Nors majoras ne vienerius metus vadovauja Kazlų Rūdos poligonui, dabar jam bus patikėti ir poligonai Šilalėje bei Tauragėje. Svečio tikinimu, abu nauji poligonai pilnai veikti pagal visą reglamentavimą pradės ne anksčiau kaip kitų metų vasarą.

– Noriu visus nuraminti – taip blogai, kaip buvo iki šiol, nebebus. Negali būti. Karinės pratybos, kaip vyko iki šiol Tauragėje ir Šilalėje, nebebus. Turbūt visi žino, kad jos vyko ir vyks, tačiau kokiu pagrindu? – retoriškai klausė K.Čekavičius, tačiau medžiotojai jam tuoj atsakymą pateikė – viskas vyko bendru susitarimu, nes visi suprato, kad kariai kažkur turi mokytis. – Mano supratimu, iki šiol pratybos vyko savivaldybės gera valia, kuri tai leido. Bet tai nėra normali praktika NATO kariuomenėje.

Kaip sakė poligono viršininkas, poligonuose pratybos galės vykti reglamentuotai pagal galiojančias taisykles ir be išankstinių derinimų.

– Turime žemėlapį. Raudonos linijos žymi poligono ribas ir yra faktas, kad už šių ribų karinių pratybų vykdyti negalima. Nebent išskirtiniais atvejais, jei bus rimta priežastis. Ir tada turės būti atitinkami derinimai. Poligono vadovybė prisiims atsakomybę už veiklą poligono ribose, – dėstė kariškis, patikindamas, kad pagaliau bus viskas pagal taisykles ir reglamentavimą.

Atsakė į svarbiausius klausimus

Į susitikimą atvyko Dauglaukio bendruomenės pirmininkė, ūkininkų atstovė ir buvusi Tauragės savivaldybės tarybos narė, medikė Iveta Skurvydienė. Pirmas aptartas klausimas buvo komunikacija tarp kariuomenės ir rajono gyventojų.

– Komunikaciją vykdys savivaldybė. Jau kalbėjome su merais apie komunikavimą, kad būtų visiems žmonėms perduodama informacija. Visas poligonas bus pažymėtas stulpeliais kas 100 metrų arba matomumo riboje, kad kiekvienas įėjęs į poligono teritoriją – uogautojas ar grybautojas – žinotų, kur yra. Kiekvieno įvažiavimo ir keliuko nepaženklinsime, tačiau prie didesnių bus įrengiami stendai, kuriuose bus visa reikalinga informacija kiekvienam piliečiui. Lankymasis poligone niekam nėra uždraustas, – užtikrino majoras.

Tačiau yra viena išimtis – pratybos. Kas, jei į poligono teritoriją pabėgs šuo, paklys vaikas ar užeis močiutė, neturėjusi informacijos apie pratybas – ar jie bus saugūs pratybų metu? Anot K.Čekavičiaus, civilių sužalojimų pratybų metu jo darbo metais nėra pasitaikę.

– Dideliu greičiu tikrai niekas nevažinės. Visa poligono teritorija suskirstyta mokomaisiais laukais. <…> Aš esu kontaktinis asmuo poligonų klausimais. Jūs iki šiol pratybų metu tokio kontaktinio asmens neturėjote. Bus prie vietos čia pareigūnai, personalas, dedikuotas šiems poligonams, – informavo poligonų viršininkas, pridurdamas, kad planuojama savivaldybei pateikti kas mėnesį planuojamų pratybų grafiką, kurį ši institucija ir išplatins visuomenei.

Ar pratybų metu bus šaudoma?

– Nevyks nė vienas mokymas su koviniais šoviniais. Bet vyks pratybos su imitacija. Bet kariai vykdo veiklą ir iki šaudymo – topografijos pratybos, orientacija miške, kiti dalykai. Ne visos pratybos vyksta su šaudymu. Gausite informaciją apie tai, kur ir kada vyks pratybos, bet ji nebus tikslinama, ar bus šaudoma ar ne, – į medžiotojų klausimą atsakė svečias, patikinęs, kad šioje teritorijoje už brakonieriavimo atvejus medžiotojai atsakingi nebus, o kilus dėl to įtarimų turės skambinti aplinkosaugininkams.

Kodėl šio Tauragės poligono pavaldumas neperleistas Kęstučio batalionui, kuris Sakalinės miškuose treniruojasi daugybę metų? Anot K.Čekavičiaus, poligonai patikėti tiems, kurie turi patirties tvarkydamiesi su poligonų teritorijomis ir žino galiojančias tvarkas.

Karių pratybos. Mortos Mikutytės nuotrauka

Su kuo komunikuoti, jei pabėgtų šuniukas ar karvių banda?

– Ant stendų bus visa reikalinga informacija. Visų nenumatytų atvejų neįvardinsime. Bet Kazlų Rūdos poligone per 20 metų didelių neaiškumų nėra buvę. Bus stende pateiktas telefono numeris budinčio pareigūno, kuriam bus galima bet kada paskambinti, – kalbėjo majoras, patikslindamas, kad yra tvarkos, kaip elgtis pratybų metu, jei į teritoriją įbėgtų pasileidusių galvijų banda. – Mes visi esame šios teritorijos naudotojai ir turime rasti sąlyčio taškus ir bendrauti.

Dviračių klubo atstovui buvo svarbu sužinoti, ar bus galima poligono teritorijoje organizuoti masines dviračių varžybas.

– Viskas įmanoma. Tiesiog tie dalykai turės būti suderinti, – užtikrino majoras.

Ar į mišką nereikės neštis dokumentų?

– Tikrai ne. Tik jūs būkit supratingi, pilietiški. Jei girdite, kad už 300 metrų vyksta karinės pratybos, neikit ten. Jei matydami pratybas atsistosit ir filmuosit, mums kils klausimų, gal čia priešiškos jėgos. Bet jei filmuosit grybus – viskas tvarkoj, – detalizavo klausiamas K.Čekavičius.

Ar vyks pratybos prie pat kapinių net vykstant laidotuvėms?

– Į tai atsižvelgsime.

Kokia žalos atlyginimo tvarka, jei žala būtų padaryta?

– Kariuomenėje yra nustatytos procedūros žalos atlyginimui, jei būtų ta žala padaryta. Žalą atlygina draudimo bendrovė, jei turtas draustas, jei ne – rašomas prašymas atlyginti žalą Lietuvos kariuomenei.

Užtikrinęs, kad kariai neturi teisės važinėti po ūkininkų laukus, majoras sulaukė teigiamų reakcijų.

– Jei būtume pradėję nuo to susirinkimą, nebūtų buvę tokių šaršalų, – išsakė su majoru susitikime dalyvavusios bendruomenės atstovės.

Medžiotojai neliks be nieko

Majoras susirinkusiuosius patikino, kad medžiai poligono teritorijoje priklauso Valstybinių miškų urėdijai, tad kariuomenė jokių kirtimų vykdyti neplanuoja. Juos toliau vykdys urėdija, nes būtent ši įstaiga rūpinasi valstybiniais miškais ir juose augančiai medžiais. Tik kirtimo laiką su urėdija poligono vadovybė turės derinti.

Medžiotojai susidomėjo ir jiems taikomais ribojimais. Kaip žinia, poligonų teritorijose medžioklė draudžiama. Tačiau K.Čekavičius patikino, kad gyvūnų populiacijos reguliavimas šioje teritorijoje bus galimas.

– Uogauti, grybauti, vaistažoliauti, važinėti dviračiu galite, kai nevyksta karinės pratybos. <…> Taip, formaliai medžioklė karinėse teritorijose yra draudžiama. Bet yra galima medžiojamų gyvūnų reguliacija, – smulkiau paaiškino kariuomenės atstovas.

Dalintis:

About Author

Naujienų portalo kurjeris.lt redaktorė

Rekomenduojami video:

Komentarų: 1

  1. Vytautas on

    Kodėl tie karo žaidimų propaguotojai nesako kad Lietuvoje esantys poligonai išnaudojami TIK 30-50 PROCENTŲ !!! Kam tas piningų švaistymas , kai maunamo0s paskutinės kelnės ubagams ???

Palikite komentarą