Prasideda derliaus nuėmimas: ūkininkams svarbu aplenkti vėją

Dalintis:

Vis daugiau ūkininkų jau kulia derlių ir veža grūdus į supirktuves, tačiau javapjūtė piko dar nepasiekė – daugelis kombainų tik ruošiasi išriedėti į laukus: trukdo lietingi orai. Praėjusių metų derlius žemdirbių nedžiugino dėl sausros, kiek prikuls šiemet – tik svarsto.

„Agrochemos“ darbuotojoms šios dienos – intensyvus laikotarpis, nes vienas po kito į įmonės teritoriją rieda mažesni ir galingesni traktoriai, atvežantys ką tik nukultus grūdus. Pasak įmonės atstovų, supirkimo sezonas šiemet prasidėjo liepos 21-ąją, keliomis dienomis vėliau nei pernai. Grūdus į supirktuvę Tauragėje atveža ir iš aplinkinių rajonų, bet daugiausia – iš Tauragės. Pirmieji į supirktuvę keliavo žieminiai miežiai ir rapsai, o dabar – jau ir žieminiai kviečiai. Dar tik pati derliau ėmimo pradžia, todėl neaišku, kokia šiemet bus grūdų kokybė, nors šiomis dienomis elevatorių pasiekusių grūdų drėgnumas ir šiukšlėtumas didesnis palyginti su pernai. Dėl lietingo oro varpose grūdai pradėjo dygti, ypač tie, kurie buvo išguldyti.

Jokūbas Šerpytis padeda ūkininkui – veža jo derlių į supirktuvę. Reginos Genienės nuotrauka

Iš Girdiškės kaimo (Šilalės r.) į Tauragę 25 tonas žieminių kviečių atvežęs Zigmas Zubrickas darbymečiu talkina ūkininkui Vitui Jaškauskui, kuris 150 ha augina rapsus, žieminius ir vasarinius kviečius. Tai pirmasis ką tik nukultas ūkininko derlius.

Kuisiuose (Tauragės seniūnija) ūkininkaujančiam Arūnui Auksoriui derlių pristatyti į supirkimo punktą padeda Jokūbas Šerpytis, kurio šeima netoliese taip pat augina grūdus.

– Auksoriaus atvežiau apie 12 tonų rapsų. Mes su juo kaip ir kaimynai esame, ir mes ūkininkaujame, tik mažiau turime. Jis valdo apie 100 ha, o mes – 65 ha. Aš tėvams padedu, realiai ir pats norėčiau kažko tokio imtis, kai baigsiu studijas technikos kolegijoje Kaune, – „Tauragės kurjeriui“ savo planus atskleidė Jokūbas, gyvenantis Skirgailų kaime. – Klausiau ūkininko, ar geras derlius, sakė, kad tikėjosi didesnio. Javapjūtė būtų anksčiau prasidėjusi, bet šiemet orai neleidžia, dažnai lyja. Savo mes dar nepradėjome kulti, tėtis žadėjo savaitės gale. Tačiau grūdų į supirktuvę jau nebeatvešiu, išvažiuoju į Ruklą tarnauti – esu savanoris.

Sartininkuose ūkininkaujančios Vorobjovų šeimos derlių iš 150 ha į supirktuvę tėčiui Stasiui padėjo atvežti sūnus Vitalijus. Jo tėtis augina 70 galvijų, turi 30 melžiamų karvių, ūkio darbams šeima samdo pagalbininką. O štai Vitalijaus ūkis – grūdininkystės.

 

– Sūnus – pagrindinis kūlėjas ir vežėjas. Daugiausia sėjame grūdus, rapsus, žirnius, miežius, kad išlaikytume sėjomainą. Pradėjome kulti rapsus, pirmą derlių jau nuvežėme. Šiemet, lyginant su pernai, vėliau pradėjome kulti. Pernai tokiu metu jau pilnu tempu javus kūlė. Vėliau todėl, kad pavasaris vėlavo, didelė drėgmė, dabar kviečių neįmanoma kulti, o pernai tokiu laiku javapjūtę jau įpusėję buvome. Įvažiuoti į laukus problemų nėra, tik grūdai drėgni, – pasakojo Stasys. – Rapsai šiemet smulkesni, jie sausesni laikėsi. Kai nuvežėm, sakė, kad drėgnumas apie 11 proc., o reikalingas – 8 proc.

Kol šiemet nenukūlė viso derliaus, S.Vorobjovas nesiryžta jo lyginti su praėjusių metų sezonu, nežino, ar tiek pat tonų prikuls, ar daugiau. Pernai sausringas laikotarpis žemdirbiams atnešė nuostolių – grūdai buvo lengvesni nei įprastai.

Vitalijus Vorobjovas su tėčiu pirmiausia skuba nukulti rapsus.
Asmeninio albumo nuotrauka

– Sunku dabar pasakyti, nes prikūlėme tik pirmąsias priekabas. Kai į pabaigą eis javapjūtė, tai bus matyti, koks derlius, kai nukulsim viską, palyginsim. Pernai iš 1 ha pribyrėjo virš 3 tonų. Kol šiemet jų neturiu aruode, tol nežinau, kiek bus. Rapsai – jautri kultūra. Užeis stiprus vėjas ir grūdai liks laukuose. Dabar rankas prikiši ir jie jau aižosi. Jei škvalas, viskas – nebeturime derliaus, – patirtimi dalijosi ūkininkas. – Tačiau tikimės, kad nelaimių išvengsim. Dabar gerus orus praneša, jei viskas seksis, tai gal užbaigsim su rapsais.

Kol rapsų nenukūlė, tol Vorobjovai apie kitų grūdų kūlimą nemąsto, nes dabar kombainas paruoštas tik rapsų derliui nuimti.

– Ant kombaino uždėtas specialus stalas. Po rapsų kulsime kviečius ar miežius. Viską dangus reguliuoja, – šypsojosi ūkininkas. – Kai būdavo palankūs orai, kuldavome kasdien, užtrukdavome apie dvi savaites. O dabar palijo, reikia laukti, kol pradžius, jeigu vėl neužlis. Ese lyg į rėmus įspraustas ir nepasispardysi. Rapsų pardavimo sutartį išankstinę buvome sudarę, kainos didesnės, tai labai nesiskundžiam. Šiemet trąšos labai skaudžiai mums kirto, labai pabrango.

„Agrochemoje“ brangiausiai superkami rapsai: kai aliejaus grūduose daugiau nei 45 proc., už toną moka 681 Eur, jei aliejus 43–44,9 proc. – 676 Eur, iki 42,9 proc. – 666 Eur. Už maistinių žirnių 1 toną mokama 350 Eur. Už kviečių (priklausomai nuo klasės) 1 toną – nuo 291 iki 349 Eur. Už miežių toną – 278 Eur, už kvietrugių toną – 273 Eur.

 

Dalintis:

About Author

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ žurnalistė

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą