Prie Draudenių ežero Tauragės taurą medžios viduramžių raiteliai

Dalintis:

Draudenių seniūnaitijos bendruomenei „Draudežeris“ Žemės ūkio ministerija tradicinei  kaimo šventei skyrė lėšų, todėl bendruomenėje jau dabar sujudimas – vidurvasarį jie surengs inscenizuotą, mitologinę, viduramžius ir pagonybės laikus menančią šventę „Lydekai paliepus – man panorėjus“, puoselėjančią labai senus lietuvių tautos papročius.

Prieš dvejus metus įsikūrusios bendruomenės pirmininkė Viktorija Merkelienė atviravo, jog šiam projektui įgyvendinti gaus 2500 Eur. Tokį pavadinimą kasmetinei kaimo šventei sugalvojo todėl, kadangi įsikūrę prie Draudenių ežero, čia veisiasi lydekos ir šamai, prisiminė gražią pasaką apie lydeką, pildančią norus.

– Šiemet norime padaryti dar prasmingesnę ir turiningesnę šventę. Mes rinkome informaciją, kokios apeigos vykdavo prie vandenų. Kadangi šiemet žirgo metai ir Tauragė – Lietuvos kultūros sostinė, renginyje tai atsispindės. Mitologiniam aukojimui nupinsime Tauragės simbolį taurą iš šiaudų, jį medžios viduramžių raiteliai su ietimis. Paskui jį iškilmingai nunešę ant laužo paaukosime Vandeniui, prašydami lietaus ir gausesnio derliaus, – pasakojo Viktorija.

Šventė „Lydekai paliepus – man panorėjus“. Reginos Genienės nuotrauka

Ji teigė, jog senovėje apeigų metu jūrų dievas išjodavo su jūros arkliukais iš vandens, o Draudeniuose jūrų dievas Vandenis atjos ant žirgo – kaip jis išnirs, niekam pamatyti nepavyks.

– Bus Undinė, net kipšiukas, nors jis labiau su pelkėmis susijęs. Oi, kiek jis intrigų regs, spęs žabangas, nugvelbs viską, kas bus nesaugoma. Mes norime atgaivinti senąsias tradicijas, kai gegužinės būdavo iki pirmųjų gaidžių, kai žmonės linksmindavosi, šokinėdavo per laužą neskaičiuodami valandų. Renginio vedėjai mokys šokti paprastus tradicinius šokius. Kiek bus šokančių, tiek ir šoksime, net iki paryčių, – patikino pirmininkė.

Programa beveik parengta. Vyks afrikietiškų būgnelių edukacija suaugusiems ir vaikams, suplanuoti senoviniai žaidimai, nelengvas kliūčių ruožas su plaukimo irklentėmis rungtimi. Sportinėms varžyboms bendruomenė iš šiaudų pina skydus, o tai nelengva, nes strėlės juose negali užstrigti, nes nulūš. Arūnas Merkelis sumeistravo gražų plaustą.

– Viduramžių apranga pasipuošę raiteliai šaudys iš lankų, mes ietį. Jie treniruojasi jojant zovada su ietimi pataikyti į taikinį. Iš šieno rulonų pastatysime sieną. Mūsų idėja – atgaivinti senovinius papročius ir mitologiją. Su ugnimi Gabija, piliakalniais renginių yra nemažai, bet su vandens stichijomis mažai, reikia ieškoti informacijos kaip viskas vyko. Taip po trupinėlį lipdome, kas žmonėms patiks, tas taps tradicija, – tvirtino pašnekovė.

Šventė „Lydekai paliepus – man panorėjus“. Reginos Genienės nuotrauka

Šventės metu „Draudežerio“ bendruomenės narys, medžiotojų būrelio „Žygaičiai“ narys Zenonas Laucius virs žuvienę. Pasak V.Merkelienės, jis žuvienės virimo profesionalas. Bus gaminamas plovas. Suvažiuos amatininkai iš visos Lietuvos, bus prekiaujama karštais patiekalais, gros ansambliai, kaimo kapelos.

– Kadangi mūsų kaimas labai mažas, maža bendruomenė, tai mes į renginį kviečiame daug svečių iš dešimties Žygaičių seniūnijos seniūnaitijų, daug draugų, pažįstamų, giminių, nes su jų pagalba krūvis mums bus lengvesnis. Atvyks draugai iš Plungės, Kauno, Kražių ir kitų Lietuvos miestelių. Mes su jais susipažinome renginiuose, todėl vieni kitiems padedame, kooperuojamės, – pasakojo Viktorija, kaip plečiasi jų bendruomenės draugų ratas.

Moteris patikino, jog bendruomenė atvira visuomenei, todėl renginyje prie Draudenių ežero liepos 8 d. 14 val. laukiami visi. Viktorija puoselėja viltį, kad prie Draudenių ežero vyktų garsūs festivaliai, į kuriuos atvyktų ne tik amatininkai, bet ir gyventojai iš visos Lietuvos.

– Visi žmonės yra maloniai kviečiami ir pageidaujami. Tegul jie dalyvauja įvairiose rungtyse. Palapinė bus bendruomenei ir kviestiniams svečiams, o sumanę užsukti pas mus galės atsisėsti ant šieno „kitkų“, pasitiesti pleduką, atsivežti kėdutes. Svarbiausia, kad būtų geros nuotaikos ir turėtų patogią avalynę naktišokiams, turėtų atsargai porą batų, jei kartais mūvimi suplyštų, – įvairias situacijas apsvarstė V.Merkelienė.

Dalintis:

About Author

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ žurnalistė

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą