Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 100-mečio proga prie istorinės Lietuvos sienos šalia Lauksargių pastatytas paminklas. Šios idėjos autorius – Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ direktoriaus pavaduotojas, vyriausiasis rinkinių kuratorius, istorikas Darius Kiniulis. Dar šiemet istorikas planuoja išleisti knygą „Lauksargiai. Mažoji Lietuvos dalis“, kurioje pateiks visuomenei dar nežinomos informacijos.
Šiemet Lietuva mini 100-metį, kai prie jos buvo prijungtas Klaipėdos kraštas. Šiam svarbiam istoriniam įvykiui įamžinti netoli Lauksargių, Šaltaičių kaime, vietoj nugriauto TSRS pasieniečiams skirto paminklo pastatyta 3 metrų aukščio plieninė skulptūra. Jos autorė – Tauragės kultūros centro dailininkė-edukatorė Areta Didžionienė. Skulptūros vertė – 12 000 eurų, ją pagamino ir pastatė UAB „Metallum Novum“.
– Aš stūmiau idėją, kad nepraleistume progos šimtmetį paminėti ir pastatyti paminklą, bet pats prie jos įgyvendinimo darbų neprisidėjau. Nebuvo labai lengva įtikinti savivaldybės atstovus, kad jie suprastų, jog tai svarbi proga. Kai Areta Didžionienė užsikrėtė šita idėja ir sukūrė projekto vizualizaciją, ledai pajudėjo. Šiuo metu pastatyta viena skulptūros dalis, trūksta dar dviejų, – „Tauragės kurjeriui“ pasakojo Darius Kiniulis.
Pagal projektą paminklas, skirtas Mažosios Lietuvos prijungimo 100-mečiui, sudarytas iš trijų dalių. Prieš keletą dienų pastatyta didžiausioji skulptūros dalis, dar trūksta dviejų mažesnių.
– Antroji dalis – toks pat išpjaustytas lapas. Jis turėtų stovėti tako viduryje, arčiau kelio. Ši idėja – kaip dėlionės dalys, kai Klaipėdos kraštas, lietuviškos žemės eina į Lietuvą ir susijungia su ja. Trečioji dalis – stilizuotas pasienio stulpelis, jis stovės tako pradžioje, prie pat kelio, kuris simbolizuoja ten buvusią sieną. Aretos projektas gražus. Paminklas būtų su didesne prasme, jeigu būtų pilnai pastatytas, bet šiais metais pritrūko lėšų, – kiek apmaudžiai kalbėjo D.Kiniulis.
Numatytų 12 000 Eur paminklui neužteko, likusioms paminklo dalims pagaminti ir sumontuoti reikia šiek tiek mažesnės sumos nei skirtoji. Pasak istoriko, metalas labai pabrangęs. Pastatyto paminklo metalas pasidengęs rūdimis, tačiau tai yra dalis sumanymo. Žmonėms dėl to nereikia nuogąstauti ir mąstyti apie jo šveitimą.
– Metalas toks turi būti. Šiemet kitų paminklo dalių tikrai nepastatys. Savivaldybės mažosios architektūros komisijoje, ir aš esu jos narys, prieš rinkimus buvo nutarta, kad trūkstamos lėšos bus skirtos kitais metais. Tačiau pasikeitus darbuotojams nauja tvarka, todėl negalime būti tvirti, kad lėšos bus skirtos. Jei kitąmet neskirs, tai gal dar vėliau. Vis priminsiu tą dalyką, žiūrėsiu, kaip bus. Areta organizuoja paminklo pristatymą, galbūt tai įvyks rugsėjo pabaigoje, – pasakojo istorikas.
Darius Kiniulis ne tik rūpinasi, kad istoriniai krašto įvykiai būtų įamžinti skulptūromis, tačiau ir surinkęs istorinius faktus leidžia knygas. Dar šiemet turėtų pasirodyti trečioji D.Kiniulio knyga „Lauksargiai. Mažosios Lietuvos dalis“. Šis projektas lėšoms gauti buvo teiktas Lietuvos kultūros tarybai, bet finansavimo jam neskirta, nepaisant to, kad šiemet – Klaipėdos krašto šimtmečio minėjimas. Pagalbos D.Kiniulis kreipėsi į Kultūros paveldo departamentą. Departamentas skyrė finansavimą, nemaža dalimi prisideda ir Tauragės rajono savivaldybė, kelis šimtus eurų skirs privatus asmuo.
– Knyga bus nemažos apimties. Stengiuosi viską sudėti į ją, ką tik įmanoma rasti iš įvairių šaltinių. Informacijos yra, tik ji labai išbarstyta, todėl tenka rinkti po kruopelytę. Lauksargiai turi tokią istoriją, kad žmonės gali labai didžiuotis tuo kraštu. Tik žinių tam trūksta. Knyga bus skirta šiai spragai užlopyti, kad viskas būtų vienoje vietoje, kaip ant lėkštutės padėta, kad žmonės paskaitę galėtų kurti naujas idėjas, kaip savo kraštą garsinti, minėti. Knygoje bus publikuojami įdomūs dokumentai apie Lauksargius ir sukaupta didelė kolekcija atvirukų bei nuotraukų. Knygos pristatymas planuojamas lapkričio pabaigoje, – planus atskleidė knygos autorius.
Knygą „Lauksargiai. Mažosios Lietuvos dalis“ planuojama išleisti 400 egzempliorių tiražu. Jeigu bus poreikis, tiražas bus kartojamas, kaip ir ankstesniosios, populiarumo sulaukusios D.Kiniulio knygos „Šimtmečio Tauragė 1918–2018. 100 įdomiausių faktų“. Jos tiražas buvo išleistas trečią kartą, tačiau jau baigiamas išpirkti. Ne ką mažiau populiari ir „Dingusi Tauragė 1935–1945“.
Pasak Kiniulio, knyga apie Lauksargius bus solidžiausias jo darbas, ji bus ne mažiau nei 200 puslapių. Istorikas atviravo, kad kasdien dirba prie šios knygos ir tai jam labai įdomu.