fbpx

Psichologė Vaida Mačiulienė: „Svarbiausia – būti čia ir dabar“

Dalintis:

Paskelbus apie pandemiją, įvedus karantiną su griežtomis sąlygomis, prasidėjo masinis parduotuvių lentynų šlavimas, nuolatinės diskusijos internetinėje erdvėje, tikra tai, ar ne. Daug žmonių jaučia nerimą ir baimę. Ką apie tai mano psichologai? Kaip nuo to apsisaugoti? Patarimais pasidalijo Tauragėje dirbanti psichologė Vaida Mačiulienė.

Koronavirusas – dar nepažinta liga, kol kas kelianti daugiau klausimų nei atsakymų. Tačiau faktas, kad situacija neeilinė, visiškai pasikeitusi gyvenimo ritmą. Moksleiviams pamokos vyksta nuotoliniu būdu, vaikai net išsiilgo mokyklos suolo, atšaukta gausybė renginių – o kaip tyčia artėja vasara. Pas medikus į polikliniką taip pat paprastai nenueisi. Ką jau kalbėti apie grožio salonus, kirpyklas, kurie nežinia, kada atvers duris. Vieniems toks gyvenimo sustabdymas reiškia tam tikrų paslaugų priverstinį atsisakymą, kitiems – pajamų šaltinio praradimą.

Tauragėje dirbanti psichologė Vaida Mačiulienė „Tauragės kurjeriui“ tvirtino, kad bijoti nežinomo yra visiškai normalu.

– Žmones gąsdina tai, kas yra nauja, su kuo anksčiau neteko susidurti. Baimę didina ir tai, jog virusas yra nematomas. O tokia nežinomybė skatina ir perdėtai atsargų elgesį. Tačiau kai kurių dalykų gyvenime bijoti yra gerai, nes baimės jausmas mus apsaugo nuo pavojų, saugo sveikatą ir gyvybę. Galime įsivaizduoti, kas nutiktų, jei žmonės visai nebijotų pastarojo viruso. Esu įsitikinusi, kad susirgimų ir mirčių būtų daug daugiau nei yra dabar, – teigė specialistė.

Pašnekovė atvira – pastebėjo atsainiai žiūrinčius į karantino taisykles, jų nesilaikančius, net manančius, jog visa tai – išpūstas reikalas. Tikėtina, kad taip galvojome daugelis, kol liga neperžengė Kinijos sienų. Tačiau V.Mačiulienės teigimu, visai nereiškia, kad besijuokiantieji iš šios grėsmės yra emociškai stipresni už bijančiuosius.

– Tam tikra prasme yra daug lengviau neigti realią grėsmę savo sveikatai ir gyvybei, tikėti, kad esame nenugalimi ir nemirtingi, negu realiai įvertinti riziką sau. Žmonės, kurie sako, kad „aš tikrai nesusirgsiu, o jei ir susirgsiu, tai tikrai išgyvensiu, nes esu sveikas ir stiprus“, sakyčiau, kaip tik turi stiprią neįsisąmonintą mirties baimę, – kalbėjo psichologė. – Yra žmonių, manančių, kad žiniasklaida be reikalo gąsdina žmones. Bet be jos mes apskritai menkai ką žinotume, o kai nieko nežinotume turbūt ir nebijotume. Kaip ir minėjau, nebijoti yra pavojinga gyvybei. Kita vertus, vienos ir tos pačios žinios vienus žmones įbaugina, kitus vis tiek palieka abejingais. Tai, kaip žmogus reaguos, priklauso ir nuo jo paties.

Tad kaip save nuraminti, kad baimė neužgožtų viso gyvenimo? V.Mačiulienė ragina įsiklausyti į informaciją ir ją vertinti realistiškai, o ne per panikos prizmę. Bet vienas svarbiausių dalykų – būtina riboti laiką informaciniame sraute, o ne sekti viską, kas rašoma apie koronavirusą.

– Žmonės turi aiškiai sau atsakyti, kokios jų atsakomybės ribos yra su ta informacija, kurią gauna. Reikėtų atsižvelgti į tai, ką rekomenduoja specialistai. Nebūtina sekti visko apie koronavirusą, nes informacijos yra tiek, kad galėtumėte skaityti nuo ryto iki vakaro nieko kito neveikdami. Geriausia pasirinkti vieną-du žiniasklaidos šaltinus ir domėtis jais nusistatytu sau laiku. Tarkim, pirmoje dienos pusėje paskaityti pora straipsnių viename portale ir vakare pažiūrėti žinias per mėgstamą televizijos kanalą. Per didelis informacijos kiekis vargina, gali sukelti ir miego sutrikimus, – rekomendavo Tauragės pagalbos mokytojui ir mokiniui centre dirbanti psichologė.

Specialistė pažymi, kad tokioje situacijoje galima atrasti ir teigiamų dalykų. Pripažinkime sau, kad ne kartą dejavome niekur nespėjantys, mažai laiko skiriantys šeimai, geram filmui ar puikiai knygai – dabar pats metas tai padaryti.

Nuotrauka iš freepik.com

– Puikus laikas pasidaryti generalinę tvarką namuose. Sakoma, kad namų valymas, o ypač senų nereikalingų daiktų atsikratymas, susijęs su nemalonių, užslopintų emocijų atsikratymu. Atsikratę nereikalingais daiktais lengviau atsikratysime ir užslopintomis emocijomis, kurios mus graužia iš vidaus. Svarbiausia būti čia ir dabar. Kai apsižvalgai, pamatai, kad ne tik koronavirusas aplink mus, o ir saulė, bundanti gamta, namuose gamintas maistas, – vieną po kito teigiamas karantino puses vardijo pašnekovė.

Dalintis:

About Author

Morta Mikutytė

Naujienų portalo kurjeris.lt redaktorė

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą