Ragina pasisaugoti erkių: pernai fiksuota ir encefalito, ir Laimo atvejų

Dalintis:

Pavasarėjantys orai jau pabudino iš žiemos miego ir erkes. Tauragiškė Renata pasidalino neįtikėtinu užfiksuotu kadru, kuriame matyti aukų laukiančios kraujasiurbės. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai ragina pasisaugoti, nes pernai Tauragės rajone buvo fiksuojama užsikrėtimų erkių platinamomis ligomis.

Prasidėjus saulėtiems ir šiltiems orams daugelis suskubo leisti laiką gamtoje, gryname ore. Pasivaikščioti išėjusi tauragiškė Renata su mūsų skaitytojais dalinasi neįtikėtinu užfiksuotu kadru – nuotraukoje matyti ant vieno smilgos stiebo aukų laukiančios net 4-ios erkės!

NVSC Tauragės departamento vadovė Gilma Masiulionienė pastebi, kad šie padarėliai gali sukelti nemenką pavojų gyvybei, mat platina pavojingas ligas – erkinį encefalitą ir Laimo ligą. Didžiausias sergamumas šiomis ligomis pastebimas vasarą ir rudenį.

– Turime išlikti budrūs, nes erkės būna aktyvios, kai vidutinė paros temperatūra siekia 5–7 °C laipsnius šilumos. Lietuvoje erkių platinamomis ligomis – erkiniu encefalitu ir Laimo liga, sergama kelis kartus dažniau nei kitose Europos valstybėse. Šių ligų platintojos – Ixodes ricinus erkės, plačiai paplitusios visoje šalies teritorijoje. Nors šiais metais dar nebuvo registruota erkių platinamų ligų susirgimų, praėjusiais 2021 metais Tauragės rajone nustatytas vienas susirgimas erkiniu encefalitu ir 32 susirgimai Laimo liga, – dėstė G.Masiulionienė.

Daivos Žebelienės nuotrauka

Erkinis encefalitas yra centrinės nervų sistemos liga, kurios pirmuosius simptomus dažniausiai pajaučia po 7–14 dienų. Dažniausiai pojūčiai būna panašūs į gripo: pakilusi temperatūra, galvos ir raumenų skausmai, silpnumas, šaltkrėtis, pykinimas, kartais – ir viduriavimas. Anot G.Masiulionienės, po 7 dienų temperatūra gali tapti normali ar kiek aukštesnė, bendra būklė pagerėti, tačiau vėliau ligos požymiai vėl kartojasi, kartais net sutrinka sąmonė. Ligai būdingi liekamieji reiškiniai, o kai kuriais atvejais susirgimas gali baigtis net mirtimi. Nuo šios ligos gali apsaugoti skiepai.

Laimo ligos atveju, pasak pašnekovės, erkės įkandimo vietoje po 1–4 savaičių atsiranda raudona dėmė, galinti keisti savo formą ir dydį. Šios ligos atveju pacientai skundžiasi sąnarių ir raumenų skausmu, gali būti pažeidžiama centrinė nervų sistema, atsirasti miego sutrikimai, atminties susilpnėjimas, galvos svaigimas ir kt. Negydoma Laimo liga gali tapti lėtine, vis labiau pažeisdama smegenis, nervus, širdį, sąnarius. Kadangi Laimo liga – ne virusinė, nuo jos skiepų nėra. Persirgus imunitetas neįgyjamas, tad Laimo liga galima susirgti ne vieną kartą.

– Skiepytis nuo erkinio encefalito galima visus metus. Norintiems pasiskiepyti pirmą kartą ir įgauti imunitetą reikės trijų erkinio encefalito vakcinos dozių, įskiepytų nustatyta tvarka. Vėliau derėtų nepamiršti imunitetą sustiprinti – priklausomai nuo amžiaus, pakartotinai įskiepijant vieną erkinio encefalito vakcinos dozę kas 3–5 metus. Erkinio encefalito vakcinomis galima skiepyti vyresnius nei vienerių metų amžiaus vaikus ir suaugusiuosius. Dėl skiepų rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją, – teigė G.Masiulionienė.

Erkė. Eugenijaus Kavaliausko nuotrauka

Pasak NVSC Tauragės departamento vadovės pateiktų duomenų, per 2021 metus Tauragės apskrityje nuo erkinio encefalito įskiepyta 10 228 dozių. Amžiaus grupėje 0–17 m. įskiepytos 2164 vakcinos dozės, 18 m. ir vyresnių amžiaus grupėje įskiepytos 8064 vakcinos dozės.

– Ne visos erkės yra užsikrėtusios, o ir tos ne visada spėja perduoti ligų sukėlėjus. Jei pastebėjote įsisiurbusią erkę, ją ištraukite: atsargiai, kad odoje neliktų erkės galvos, o pati erkė nebūtų sutraiškyta. Erkę suimkite kuo arčiau odos ir truktelėkite į viršų. Traukiant erkės sukioti nereikia – sukiojimas padidina tikimybę, kad galvutė nutruks. Netepkite erkės aliejais, kremais, nes ji dar giliau siurbsis į odą. Ištraukus erkę būtinai dezinfekuokite įkandimo vietą. Kalendoriuje pažymėkite įvykio dieną ir save stebėkite 30 dienų. Atsiradus karščiavimui, raumenų / galvos skausmui, nuovargiui, plintančiam odos paraudimui – kreipkitės į savo šeimos gydytoją, – rekomenduoja „Tauragės kurjerio“ kalbinta specialistė.

Gilma Masiulionienė ragina būnant gamtoje vengti pamiškių ir aukštų žolynų. Vis dėlto, jei buvimas tokiose vietose neišvengiamas, patariama vilkėti šviesiais rūbais ilgomis rankovėmis, kurių rankogaliai gerai priglunda prie riešo. Būtinos ir gerai prigludusia apačia kelnės. Ant galvos rekomenduojama dėtis gerai priglundantį apdangalą – skarelę, kepurę ar gobtuvą. Svarbu naudoti ir erkėms atbaidyti skirtus repelentus.

– Grįžus būtina nedelsiant apžiūrėti visą kūną, ypač paausius, kaklą, pažastis, kirkšnis, kojų ar rankų linkius, kadangi erkės dažniausiai įsisiurbia šiose vietose. Taip pat patartina nusiprausti po dušu ir persirengti kitais rūbais, o vilkėtus drabužius iš karto išskalbti ar pakabinti saulėtoje vietoje, nes sausame ore erkės išgyvena trumpai, – rekomendavo NVSC Tauragės departamento vadovė.

Dalintis:

About Author

Naujienų portalo kurjeris.lt redaktorė

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą