fbpx

Ragina skiepytis nuo gripo, bet skiepų dar nėra

Dalintis:

580 rizikos grupei priklausančių ir dar 140 savanoriškai savo sveikata susirūpinusių tauragiškių pernai Tauragės pirminės sveikatos priežiūros centre skiepijosi keturvalente gripo vakcina. Kiti, nenorėję varginti šeimos gydytojų, skiepytis galėjo privačiuose medicinos centruose. Lietuvos epidemiologai įspėja – norint užtikrinti tinkamą pasiruošimą gripo epidemijai, šiemet raginami skiepytis visi.

Protrūkiai gali sutapti

Artėjant rudeniui Lietuva ruošiasi ne tik antrai koronaviruso bangai, bet ir gripo protrūkiui. Gydytojai ir mokslininkai neatmeta galimybės, kad koronaviruso ir gripo protrūkiai šį rudenį sutaps, todėl visus, ypač rizikos grupėms priklausančius žmones, ragina būti atsakingesnius. Valstybinė ligonių kasa jau nupirko daugiau kaip 200 tūkstančių gripo vakcinų, 30 tūkstančių daugiau nei buvo įsigyta pernai.

– Atkreipiame dėmesį, kad ši vakcina skirta tiems asmenims, kurie turi teisę būti skiepijami nemokamai. Lietuvoje nemokamai nuo gripo skiepijami vyresni nei 65 metų žmonės ir bet kurio amžiaus žmonės, sergantys lėtinėmis ligomis (onkologinėmis, širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų), nėščios moterys, taip pat gyvenantieji globos ir slaugos įstaigose bei medicinos darbuotojai, kuriems tikimybė užsikrėsti gripu ypač padidėja bendraujant su sergančiais žmonėmis, – sakė Valstybinės ligonių kasos Sveikatos priežiūros įstaigų aprūpinimo skyriaus vedėja Lina Reinartienė.

Vakcina dar neišdalyta

Tauragės pirminės sveikatos priežiūros centras (PSPC) naujos vakcinos dar negavo, rezerve nelikę ir pernykštės. Gydymo įstaiga tikisi, kad kaip ir kasmet, vakcina ją pasieks rugsėjo pradžioje. Gripo vakcinos Tauragėje neturi ir privatūs medicinos kabinetai.

Pasak PSPC direktoriaus pavaduotojos medicinai Jolantos Eičaitės, šeimos gydytojai pacientams praneš, kada polikliniką pasieks pirmoji skiepų partija.

– Rugsėjis, spalis ir lapkritis – populiariausi mėnesiai. Bet skiepytis nuo gripo nevėlu ir gruodį. Kol kas dar neaišku, kokia bus skiepo kaina tiems, kurie nepriklauso rizikos grupei. Pernai kainavo 20 eurų, – sakė J.Eičaitė.

Šalies gydymo įstaigos nurodo vakcinos poreikį. Tikinama, kad šiemet jos užteks visiems. 2019 metais Valstybinė ligonių kasa gripo vakcinų pirko tris kartus. Iš viso per metus buvo nupirkta 337 tūkst. vienetų. Pasak L.Reinartienės, nepanaudota tik vienas procentas vakcinų.

Pasiskiepijus nuo gripo, su virusu kovojantys antikūnai žmogaus organizme susidaro maždaug per 2 savaites. Kaip ir pernai, šiemet bus skiepijama keturvalente vakcina, skirta apsaugai nuo gripo, kurį sukelia du gripo A viruso prototipai ir du gripo B viruso tipai. Suaugusiesiems ir vaikams nuo 3 metų reikalinga viena vakcinos dozė.

Medikų prašymas

Tauragės PSPC direktoriaus pavaduotoja medicinai J.Eičaitė prašo pacientų būti sąmoningiems ir be reikalo netrukdyti medikų.

– Karantino metu medikai daug konsultavo telefonu. Tie pacientai, kurie išsisaugojo telefono numerius, ir dabar skambina gydytojams, trukdydami jų darbui. Labai prašau visais rūpimais klausimais pirmiausia kreiptis į registratūrą ir medikams skambinti tik tada, kai bus paskirtas laikas, – prašo J.Eičaitė.

Primename, kad į polikliniką ir ligoninę susiruošusiems pacientams būtina dėvėti veido kaukes.

Dalintis:

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą