Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugijos Tauragės skyrius kviečia registruotis savanorius, kurie bus atsakingi už civilinės saugos mokymus visuomenei. Skyriaus vadovė Jolita Ziekė tikisi, kad į savanorystės veiklą įsijungs ir vyresniųjų klasių moksleiviai, ir bendruomenių nariai, ir kiti aktyvūs tauragiškiai.
Mokymai nemokami
Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugija, bendradarbiaudama su Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentu, prisideda prie visuomenės edukavimo civilinės saugos klausimais mokomųjų ekskursijų ir šviečiamųjų renginių formatu. Tauragėje kol kas tik vienas savanoris moko gyventojus, kaip elgtis gresiant ar susidarius ekstremaliosioms situacijoms dėl įvairių gamtinių ir žmogaus sukeltų nelaimių.
– Vien sausį ir vasarį mokymus išklausė per 200 tauragiškių. Patys siūlome įmonėms, bendruomenėms, mokykloms, bet norime, kad žinia apie mokymus pasklistų kuo plačiau. Žmonės turi susipažinti ir mokėti elgtis ekstremalių situacijų metu. Mūsų mokymai visiškai nemokami, savanoriai atvyksta ir papasakoja svarbiausią, naudingą informaciją, – prioritetinę Raudonojo Kryžiaus veiklą pristatė Jolita Ziekė.
Ji prisipažino, kad išklausiusi civilinės saugos mokymus pasirūpino išgyvenimo krepšiu sau ir savo šeimos nariams.
– Labai svarbu ekstremaliųjų situacijų metu ramiai išlaukti 72 valandas, kol ateis pagalba. Vadinasi, krepšyje turime turėti visko, ko toms laukimo valandoms prireiks. Juk ir elektros gali nebūti, ir interneto, neveikti telefonai. Mano krepšys padėtas ant spintos, net dokumentus esu į jį susidėjusi, – kalbėjo Raudonojo Kryžiaus draugijos Tauragės skyriaus vadovė.

Vaistai, radijo imtuvas, degtukai ir kiti būtiniausi daiktai turi keliauti į išgyvenimo krepšį. Violetos Karaliūnaitės nuotrauka
Kaip elgtis ekstremalių situacijų metu
Civilinės saugos mokymuose tauragiškiai bus informuoti, kaip elgtis sulaukus pranešimo apie ekstremaliąją situaciją ar išgirdus gaudžiančias pavojaus sirenas. Specialistai perspėja, kad svarbiausia – nusiraminti, įjungti televizorių ir radiją, kad girdėtumėte pranešimus, kaip elgtis. Išklausę informaciją apie įvykusią ar artėjančią nelaimę, vadovaukitės pateiktais nurodymais. Be ypatingos priežasties niekur nevykite. Jei privalote išvykti, išjunkite elektrą, užsukite dujų, vandens sklendes, uždarykite langus, užrakinkite duris ir atlikite įprastus veiksmus, kuriuos darote išvykdami bent kelioms dienoms. Automobilyje įjunkite radiją. Klausykitės pranešimų ir rekomendacijų. Stenkitės be būtino reikalo neskambinti artimiesiems, draugams, pažįstamiesiems mobiliojo ryšio telefonais, nes jei daug žmonių tą darys vienu metu, gali būti perkrauta ryšio linija. Geriau siųsti trumpąsias žinutes.
– Labai svarbu apie civilinę saugą informuoti vaikus ir vienišus asmenis. Panika kilus ekstremaliai situacijai – pats blogiausias dalykas. Todėl mes šviečiame visuomenę ir padedame rasti atsakymus į kylančius klausimus. Vien teorinių žinių neužtenka, kviečiame visuomenės narius į praktinius užsiėmimus, kurių metu bus lavinami svarbiausi civilinės saugos įgūdžiai: būti pasirengus pavojui, tinkamai ir tiksliai jį atpažinti ir atitinkamai sureaguoti, pamokome, kaip susidėti išgyvenimo krepšį, į kurį turi tilpti ne tik maistas, vanduo, vaistai, šiltesni drabužiai, dokumentai, pinigai ar net miegmaišis, – kaip tauragiškiams ruoštis dienai X, pataria J.Ziekė.
Gelbsti gyvybes
Raudonojo Kryžiaus Tauragės skyrius kviečia ne tik norinčius sužinoti apie civilinę saugą, bet ir norinčius savanoriauti bei skleisti žinią bendruomenėse. Geriausiai tokia savanorystė tiktų pilnamečiams moksleiviams ir daugiau laisvo laiko turintiems bei automobilį vairuojantiems tauragiškiams.
– Ieškome savanorių į savo komandą, kuriuos apmokysime, jie išklausys pirmosios pagalbos bendruomenėms kursą, mokės teikti pirmąją pagalbą, taip pat apmokysime apie civilinę saugą, suorganizuosime kursus nuotoliniu būdu bei gyvai ir tik po mėnesio, įgiję žinių, jie jau galės apmokyti visus Tauragės krašto gyventojus, įmonių darbuotojus ar bendraamžius mokyklose, – J.Ziekei pritarė ir tris dešimtmečius Raudonojo Kryžiaus Tauragės skyriuje pirmosios pagalbos instruktore dirbanti ir daug metų skyriui vadovavusi Alvyda Urbutienė.
Jei mokymus Raudonojo Kryžiaus savanoriai ves už miesto ribų, jiems bus kompensuojamos kuro išlaidos, o pilnametystės sulaukusiems moksleiviams už mokymus bus užskaitytos reikiamos surinkti socialinės valandos.
– Svarbiausia, kad savanoris visko pirmiausia išmoks pats. Žinių ant pečių nenešiosi, bet mokėsi tinkamai elgtis visose situacijose ir dar padėti kitiems. Įprastai mokymai apie Civilinę saugą trunka dvi valandas, o jei gyventojai nori, tuo pat metu į susitikimus gali atvykti du savanoriai, kurie papasakos ir apie civilinę saugą, ir apie pirmąją medicinos pagalbą bendruomenėms,– dvigubą naudą pristatė Raudonojo Kryžiaus Tauragės skyriuje dirbančios moterys.
Lietuvos Raudonojo Kryžiaus Tauragės skyrius įsikūręs V.Kudirkos g. 2A, Tauragėje, priešais Pilies aikštę. Užsukti čia galima darbo dienomis, darbo valandomis.