Nuo 2012-ųjų Lietuvos valdžios rinkimus stebinti „Baltųjų pirštinių“ iniciatyva ir šiemet renka savanorius. Kol kas Tauragės apygardai stebėti savanorių nedaug – vos 10 žmonių.
Pilietinė iniciatyva „Baltosios pirštinės“ susibūrė dar 2012 metais vykusių Seimo rinkimų metu. Pastebėjus gausybę galimų pažeidimų ir siekiant „švarių“ rinkimų, vos per savaitę visoje šalyje pavyko suburti 700 aktyvių ir pilietiškų žmonių. Po to iniciatyva ėmė burti savanorius prieš kiekvienus rinkimus.
Anksčiau šią iniciatyvą palaikė aktyvus savanoris, su jaunimu dirbantis Laurynas Kryžauskas. Tačiau šiemet jis rinkimus patikino stebėsiąs kaip oficialus partijos stebėtojas.
– Anksčiau rinkimus stebėjau kaip „Baltųjų pirštinių“ narys. Gavau siūlymų ir šiemet jungtis prie minėtos iniciatyvos, tačiau šįkart atsisakiau. Pats asmeniškai nesu pastebėjęs rimtų pažeidimų rinkimų metu, tačiau žinau, kad kiti „Baltųjų pirštinių“ savanoriai yra matę įvairių dalykų – rinkėjų pavėžėjimas itin populiarus Tauragės rajone, – atskleidė L.Kryžauskas.
Šiemet Tauragės rinkimų apygardos savanorius koordinuos Vygailė Vilčiauskaitė iš Žemaičių Naumiesčio. Kaip ji pasakojo „Tauragės kurjeriui“, amžiaus cenzo renkant savanorius nėra.
– Didelių reikalavimų savanoriams nėra keliama. Tik norintys rinkimus stebėti apylinkės patalpose turi būti pilnamečiai. Lauke dirbantys savanoriai stebi galimus papirkinėjimo atvejus, pavėžėjimą. Seniau prašydavome, kad savanoriais taptų tik nepriklausantys politinėms jėgoms. Pernai padėjau Šilutės rajonui renkant savanorius, tai sulaukėme nuo moksleivių iki pensininkų. Specialių kompetencijų taip pat nereikia, yra paruošti mokymai, – kalbėjo V.Vilčiauskaitė.
Pašnekovės teigimu, šiuo metu Tauragės apygardoje yra registruota apie 10 savanorių. Tiek yra per mažai, tačiau registracija tęsiama ir tikimasi, jog bus daugiau pilietiškų žmonių.
– Mūsų savanoriai gauna nacionalinius pažymėjimus, tad gali važinėti ir į kitas apygardas stebėti, kaip vyksta rinkimai, ar nedaromi pažeidimai. Tai svarbu, nes ne visose apylinkėse yra savanorių. Visgi veikla yra visiškai savanoriška ir nefinansuojama. Turime rėmimo platformą, per kurią surenkame šiek tiek lėšų. Jas padaliname kurui kompensuoti, bet tikrai nepavyksta visų išlaidų padengti, – atviravo savanorių koordinatorė.
Kiekvienas pilietiškas, rinkimų dieną galintis paskirti stebėjimui, žmogus gali registruotis ir tapti savanoriu, registruodamasis.