Pamažu ir atsargiai grįžtame į įprastą gyvenimo ritmą. Nuo rytdienos Lietuvoje nutraukiamas karantinas, o apsauginių kaukių dėvėjimas liks tik rekomendacija. Vis tik šalyje tebegalios ekstremalioji padėtis, o su ja ir pasienio kontrolė bei dalis kitų apribojimų.
Keliaujantiems
Vyriausybės sprendimu, nuo 2020 m. birželio 17 d. 00.00 val. lieka galioti valstybės lygio ekstremalioji padėtis dėl koronaviruso (COVID-19) plitimo grėsmės. Kaip pabrėžia Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, atšaukus karantiną vis dar išliks ribojimai masiniams renginiams, sveikatos priežiūros įstaigų darbui, taip pat liks pasienio kontrolė.
Į šalį bus įleidžiami Europos ekonominės erdvės valstybių, Šveicarijos Konfederacijos, Jungtinės Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystės piliečiai ir jose gyvenantys asmenys, jeigu valstybėje, kurioje jie gyvena, sergamumas COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) per pastarąsias 14 kalendorinių dienų neviršijo 25 atvejų 100 tūkst. gyventojų. Tokių valstybių sąrašą kiekvieną savaitę skelbia valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovas.
Birželio 15-21 dienomis dėl didelio sergamumo koronaviruso infekcija (COVID-19 liga) į Lietuvą vis dar draudžiama atvykti Švedijos, Portugalijos ir Jungtinės Karalystės gyventojams. O iš Belgijos atvykusiems privaloma 14 dienų izoliacija. Lietuvos piliečiai į šalį gali sugrįžti iš visų šalių, tačiau atvykusiems iš paminėtų valstybių privaloma 14 dienų izoliacija.
Nuo birželio 12 d. jau panaikinta sienos kontrolė su Lenkijos Respublika. Į kaimyninę šalį galima vykti nenurodant jokių pagrindžiančių priežasčių, taip pat nereikės laikytis izoliacijos.
Iš trečiųjų šalių atvykimas bus numatytas tik tuo atveju, jeigu bus pasiektas abipusis susitarimas tarp valstybių dėl piliečių įleidimo.
Beje, šiandien patvirtintas 45 šalių sąrašas, kuriose sergamumo koronavirusine infekcija rodiklis yra didesnis nei 25 atvejai 100 tūkst. gyventojų per paskutiniąsias 14 dienų.
Renginių organizatoriams
Renginiuose pamažu kas dvi savaites bus didinamas juose galinčių dalyvauti asmenų skaičius. Nuo rytojaus iki birželio 30 dienos renginiai gali būti organizuojami ir vykdomi atvirose erdvėse, juose dalyvaujant iki 700 žiūrovų ir (ar) dalyvių, o uždarose erdvėse – iki 150, neįskaičiuojant atlikėjų, sportininkų, aukšto meistriškumo sporto ir fizinio aktyvumo specialistų, aukšto meistriškumo sporto ir fizinio aktyvumo instruktorių, teisėjų, antidopingo pareigūnų, organizatorių ir aptarnaujančio personalo.
Liepos 1–16 dienomis atvirose erdvėse organizuojamuose renginiuose galės dalyvauti iki 1000 dalyvių, uždarose erdvėse – iki 200.
Vyriausybės nutarime taip pat nurodoma, kad viešojo maitinimo įmonės ir toliau privalės laikytis nustatytųjų visuomenės sveikatos ir saugos taisyklių. Viešojo maitinimo įstaigos patalpose galės dirbti tik iki 23 valandos, tačiau darbo laikas lauke neribojamas.
Prioritetas nuotoliniam gydymui
Gydymo įstaigų veikla turi būti organizuojama reguliuojant pacientų ir lankytojų srautus. Gydymo paslaugos ir toliau gali būti teikiamos tik tada, kai įstaigos yra parengusios ir su Nacionaliniu visuomenės sveikatos centru suderinusios įstaigos planinių stacionarių ir ambulatorinių paslaugų planą. Taip pat nustatyta, kad teikiant ambulatorines asmens sveikatos priežiūros paslaugas, prioritetas teikiamas nuotoliniam asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo būdui.
Naikinamas karantino metu galiojęs įpareigojimas savivaldybėms organizuoti transportą žmonėms, vykstantiems į karščiavimo kliniką ar grįžtantiems iš jos. Tai nebe privaloma. Vis tik gyventojai, neturintys galimybės atvykti į karščiavimo kliniką savo transportu, ir toliau galės kreiptis į savivaldybę dėl pavėžėjimo, o savivaldybės turėtų ieškoti galimybių, kaip šią paslaugą suteikti.
Sergantiems
Sveikatos apsaugos ministerija praneša, kad įvertinus epidemiologinę situaciją ir tai, kad įstaigos palaipsniui atnaujina planines paslaugas, nuo birželio 17-osios pacientai, kuriems diagnozuojama lengva koronaviruso infekcijos forma ir neturintys, kur izoliuotis, tą galės padaryti tik vienoje medicininės reabilitacijos įstaigoje – Elektrėnų rajono Abromiškių reabilitacinėje ligoninėje. Į šią reabilitacinę ligoninę pacientai bus atvežami iš visos Lietuvos, nepriklausomai nuo jų gyvenamosios vietos, o už pervežimą bus atsakinga ta savivaldybė, kurioje žmogus gyvena. Pacientų, kurie bus izoliuoti Abromiškių reabilitacinėje ligoninėje, sveikatos priežiūra nuotoliniu būdu rūpinsis jų šeimos gydytojai. Reabilitacijos įstaigoje pacientą prižiūrės budintis slaugytojas, kuris stebės jo savijautą ir užtikrins, kad šis laikytųsi visų ambulatoriniam gydymui būtinų taisyklių.