Dėl koronaviruso grėsmės prieš beveik tris savaites Lietuvoje buvo paskelbtas karantinas ir imtasi daugelio atsargumo priemonių, siekiant užkirsti kelią epidemijos plitimui. Nuo specialaus režimo pradžios iki šiol Tauragės savanoriai atkakliai dirba pirmose pozicijose – rūpinasi izoliuotais asmenimis. Atradęs laisvą minutę savanorių veiklos koordinatorius Laurynas Kryžauskas papasakojo apie darbą specialiuosiuose punktuose ir įveiktas ekstremalias situacijas. Jis kviečia žmones papildyti savanorių gretas – darbo daug.
Sutelkė pajėgas
Kai Laurynas Kryžauskas sužinojo, kad darbas su jaunimu karantino laikotarpiu persikels į virtualią erdvę ir daugelio ankstesnių planų įgyvendinti nebebus galimybių, sumanė paplušėti prie namo, užsiimti remontu. Tačiau šiuos planus greit pamiršo apsilankęs savivaldybės administracijoje – suprato, kad užgriuvo labai rimta bėda, kuriai nepasiruošta. Turėdamas patirties ir galimybių pasiūlė pagalbą.
– Aš be veiklos negaliu nusėdėti. Dirbu su jaunimu, savanoriais, tarnauju karinėje struktūroje, turiu nemenkos patirties su žmonių grupėmis ir darbo organizavimu, todėl iš karto pasisiūliau sutelkti aktyvistus, – pasakojo Laurynas. – Karantino pradžioje, kovo 16 d., pakviečiau pirmuosius savanorius, su kuriais jau yra tekę dirbti. Jie – miesto patriotai. Susikūrėme nedidelę savanorių bazę, prie kurios, išgirdę kvietimą, prisijungė daugiau miestiečių.
Savanorių sąrašuose šiuo metu daugiau nei 70 narių. Dauguma šių žmonių dirbantys, kiti izoliavęsi, kai kurių pasiūlymai padėti atmesti, nes jie vyresnio amžiaus. Nemažai tokių, kurie savanorišką veiklą vykdo jiems patogiu metu ir atlieka labai svarbų darbą – stebi vaizdo kamerų įrašus ar tvarko dokumentus. Kasdien aktyviai dirba 40 žmonių.
L.Kryžauskas teigė, kad visi savanoriai dirba nuoširdžiai, todėl sunku išskirti pačius aktyviausius. Jis paminėjo Kariną Visockytę, Gabrielę Šaltytę, Kristiną Šaltienę, Joaną Rimienę, Vytautę Lukauskytę, Neringą Aramavičiūtę, Rasą Jankauskienę, Ingą Laurinaitytę, Robertą Linkų, Birutę Stankienę. Sklandžiai reikalus sprendžia su organizacine komanda: Šarūne Jonikaite-Stasytiene, Tadu Paupariu, Sonata Jurgiliene ir Gediminu Sakalausku. Laurynas dėkingas įmonei „Elka“ už savanoriams pasiūtas apsaugos priemones ir restoranui „Kings“ už nemokamą maitinimą.
Turi rezervą
– Savanorių tikrai reikia, nes manome, kad ši veikla greitai nesibaigs. Dalis jų pavargs, išeis į darbą ar susirgs, nebūtinai tuo virusu. To neišvengsime, todėl reikia naujų narių, – kalbėjo koordinatorius. – Prižiūrime 5 izoliacijos punktus: „Bastilijos“ sporto komplekse (20 kamb.), viešbutyje „Banga“ (14 kamb.), parapijos namuose (6 kamb.), Taurų parke (6 namelius), Pagramančio daugiafunkciniame centre (12 kamb.). Turime du rezervinius punktus Skaudvilėje ir Tauragės profesinio rengimo centro bendrabutyje. Kol žmonės telpa penkiuose punktuose, tol tų dviejų neliesime. Dirbame mobiliajame testų paėmimo punkte.
Pagal naują reglamentą prieš savaitę izoliacijos kambaryje nuspręsta apgyvendinti po vieną žmogų. Iki naujo reikalavimo buvo kitaip – kiek kambariuose vietų, tiek žmonių apgyvendindavo. Paprastai izoliuotieji būdavo iš tos pačios lokacijos vietos ar grįžę tuo pačiu laivu. L.Kryžauskas džiaugėsi, kad praėjusį savaitgalį į namus išleido apie 10 žmonių. Jų kambarius išdezinfekavo ir paruošė naujiems klientams.
– Grįžimo pikas buvo praėjusią savaitę, kai dirbome po 14–15 val. per parą. Lietuvos valdžia žada netrukus stabdyti grįžimą į Lietuvą, todėl pastarosiomis dienomis padaugėjo skrydžių, keltų rezervavimas. Visi, kas nesuspėjo, kol gali, nori sugrįžti. Su komanda manome, kad šią savaitę turėtų būti nedidelis grįžtančiųjų pikas, – kalbėjo Laurynas. – Sunkiausia diena buvo, kai vienu metu teko apgyvendinti daugiau nei 10 žmonių.
Savanoriai pasirengę dirbti ir patikros punktuose prie įvažiavimų į Tauragę (jei bus įrengti). Neseniai surengta bandomoji akcija – visos mašinos buvo stabdomos išsiaiškinti situacijai, kaip žmonės suvokia karantiną ir kaip elgiasi, siekiant numatyti, kaip koronavirusas progresuos Tauragės rajone. Kai kurie sustabdyti vairuotojai neturėjo kaukių, buvo jas pasisiuvę iš netinkamų medžiagų, buvo matyti, kad vienkartinės kaukės naudojamos ne vieną savaitę.
Padėjo policija
Pasak L.Kryžausko, pastarosiomis savaitėmis jam tenka keltis 2–5 val. nakties, kad pasirūpintų, kur apgyvendinti į Tauragę parvykusius žmones. Rytais sprendžia naktį kilusias problemas, tikrina skundus. Pavyzdžiui, po informacijos, kad „Bastilijoje“ girtaujama, peržiūrėjo vaizdo kamerų įrašus. Jei kaltinimai būna pagrįsti, prasižengėliai drausminami. 90 proc. kaltinimų buvo nepagrįsti.
Izoliuotiems žmonėms giminės nieko tiesiogiai negali perduoti. Kasdien kiekviename punkte tuo pačiu laiku (12.30–13.00 ir 17.30–18.00) savanoriai perduoda artimųjų siuntinius. Kai izoliuotieji už pietus sumoka grynaisiais, savanoriai pinigus dezinfekuoja ir perduoda maitinimo įstaigai. Pasirūpina punktuose sutrikusiu elektros ar vandens tiekimu. Būna, kad izoliuotieji skundžiasi per lėtu internetu ar jo nebuvimu, bet punktai – ne penkių žvaigždučių viešbučiai.
– Sunkiausia buvo kilus chaosui, kai parvykusius privalėjome izoliuoti savivaldybės patalpose, nors žmonės turėjo kur saviizoliuotis. Reikėjo atlaikyti agresyvių išgėrusių asmenų, kurie dvi paras su policijos eskortu buvo vežami į punktus, pyktį, – prisiminė Laurynas. – Jie būdavo palydimi kaip kaliniai, mes privalėdavome juos izoliuoti. Įvairių atvejų buvo, ne vienas turės susimokėti baudas už administracinės atsakomybės vengimą. Yra malonių žmonių, kurie suprasdami situacijos sudėtingumą, nesipriešino tvarkai.
Kai po dviejų parų chaoso buvo leista saviizoliuotis namuose, savanoriai organizavo žmonių perkėlimą iš punktų į jų namus. Pasak L.Kryžausko, žmogui, nesuprantančiam karantino esmės, būti uždarytam prilygsta uždarymui į kalėjimą. Pastaruoju metu daugiau žmonių išleidžiami iš punktų nei sulaukiama naujų. Taurų parke vasarnamiuose izoliuotiems parvykėliams kilo nepatogumų, kai prieš apgyvendinimą nebuvo iš anksto įšildytos patalpos – skubiai teko surasti nemažai šildytuvų. Neseniai dingus elektrai mieste, nameliai labai atvėso, net ketinta juose gyvenančius žmones evakuoti.
Svarbiausia – saugotis
Laurynas pasakojo, kad individualiai kiekvieną savanorį apmoko, nes svarbiausia viską atlikti tinkamai ir saugotis – juk kovojama su nematomu priešu. Savanoriai laikosi visų Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijų. Jis įsitikinęs, kad kaukės visuomenėje turi būti kuo plačiau naudojamos – tik tuomet sulauksime siekiamo rezultato. Pasisiuvus daugiau kaukių, Laurynas kviečia jomis pasidalyti su kitais.
– Jei bendrausite su žmogumi, kuris infekuotas ir nedėvi kaukės, jūsų kaukė bus mažiau efektyvi. Jei abu būsite su kaukėmis, infekcijos rizika smarkiai sumažės. Svarbiausia, kad žmonės laikytųsi karantino. Dauguma tauragiškių susivokę, bet ne visi. Skaudu dėl senyvų žmonių, nesuprantančių, kad priklauso rizikos grupei, ir vaikštančių po parduotuves, – apgailestavo Laurynas. – Dalis senjorų paskambina ir paprašo pagalbos. Mes stengiamės dėl visos visuomenės, o dėl jų – ypatingai. Jei visi būsime atsakingi, laikysimės socialinės distancijos ir naudosime saugos priemones, šita problema bus daug menkesnė ir greičiau pasibaigs.