Savivaldos aparatas vis plečiasi, o štai Tauragės rajono seniūnijų administracijos traukiasi – nuo šių metų pradžios nebeliko seniūno pavaduotojo pareigybės. Kiek anksčiau seniūnijos neteko socialinių darbuotojų ir žemės ūkio specialistų. Seniūnams liko pavaldūs buhalteriai, ūkvedžiai ir kapų prižiūrėtojai. Per kaimiškąsias seniūnijas nuvilnijo nerimo banga – ar tik neateina centralizuotas valdymas ir ar nebus atleisti ir seniūnai? Savivaldybė informuoja, kad seniūnų pavaduotojai tapo nebereikalingi, nes jiems nebeliko darbo.
Įžvelgia neskaidrumą
Prieš Kalėdas seniūnijas pasiekė žinia, kad nuo sausio naikinama seniūno pavaduotojo pareigybė. Seniūnijoms paaiškinta, kad tai valstybės tarnautojų mažinimas pagal valdžios priimtą sprendimą sostinėje. „Tauragės kurjerio“ žurnalistei žmonės (sakė, kad bijo būti paviešinti, kitaip gali būti atleisti iš darbo) kalbėjo, kad vėliau ši tvarka buvo atšaukta, pagal ją esą turėjo būti sumažintas bendras valstybės tarnautojų skaičius, kurių Tauragės rajono savivaldybėje turi būti maždaug 80, o yra daugiau. Sumažinus savivaldybės administracijos aparatą, galima būtų mokėti didesnius atlyginimus, tačiau Damoklo kardas krito tik ant seniūnų pavaduotojų galvų.
– Turėjo būti sumažintas bendras valstybės tarnautojų skaičius, tokiu atveju apskaičiuojami didesni atlyginimai plius už kiekvienus metus prisideda po procentą už stažą. Apkapojo tik seniūnijas, o savivaldybės skyrių vedėjams kažkodėl tos tvarkos nepritaikė. Skaudvilėje seniūno pavaduotoją paliko, sakė dėl to, kad Skaudvilė turi miesto statusą. Ar buvo kur parašyta, kad turi išlikti tik miestų seniūnų pavaduotojai, nežinome. Skaudvilėje gyvena vienas tarybos narys, gal tai turėjo įtakos? Juk Tauragės kaimiškoji seniūnija gyventojų skaičiumi didesnė negu Skaudvilės seniūnija, o ten pavaduotojo nepaliko. Tauragėje, kad paliko pavaduotojo pareigybę, suprantama, nes kitos apimtys, – kalbėjo žmonės, prašydami, kad neatskleistume jų tapatybių.
Pašnekovai stebėjosi, kad tokia didelė Tauragės seniūnija, kuri plačiai nusidriekusi nuo Dauglaukio, Kuisių iki kolektyvinių sodų ir Taurų, palikta be seniūnės pavaduotojo. Dabar seniūnai tapo „pririšti“, negali bet kada važiuoti po seniūniją ir spręsti reikalų, nes jei žmogus ateis pažymos, reikia seniūno parašo. Seniau esą pasirašydavo pavaduotojai. Pasak kalbintųjų, kai viskas taip mažinama, belieka laikytis įstatymo – parašęs prašymą žmogus atsakymo lauks 20 darbo dienų, o gaudavo iš karto. Pasiteiravus, kas dabar vykdo seniūnų pavaduotojų funkcijas, redakcijai kalbintieji sakė, kad papildomus darbus nudirba kiti seniūnijos darbuotojai.
Pavadavimas – tik formalus
Pasak su „Tauragės kurjeriu“ kalbėjusių žmonių, dirbančių kaimiškosiose seniūnijose, nedarbingumo atveju ar atostogų metu seniūnus gali pavaduoti tik seniūnai, tačiau ar, pavyzdžiui, Mažonų seniūnas gali viską žinoti apie kitą seniūniją, kad ir Batakių ar Lauksargių?
– Domėjomės, kiti rajonai to nepadarė – neatleido seniūnų pavaduotojų, iš seniūnijų neatėmė ir socialinių darbuotojų. Tauragėje – aštuonios seniūnijos, o mažesniame Šilalės rajone jų keturiolika. Ten yra tokių mažų seniūnijų, kur nėra nė 500 gyventojų, o Tauragės seniūnijoms darbo daugiau ir dar atėmė pavaduotojus. Gal sugalvos centralizuotą valdymą, klausimų kyla ir dėl mažiausių Lauksargių ir Batakių seniūnijų, ar neprijungs prie kitų, – svarstė seniūnijų atstovai.
Žmonių nuomone, nieko gero neatnešė ir tai, kad nuo 2024 metų seniūnams tapo nebepavaldūs socialiniai darbuotojai. Jie paskirtomis dienomis atvažiuoja į seniūnijas, kad priimtų gyventojus, tačiau tokių vizitų esą žadama sutrumpinti iki vienos dienos. Buvusi tvarka išderinta, o naujoji esanti neefektyvi.
– Kaimo žmonėms, kurių daug senyvo amžiaus, sunku susiskambinti ir susitarti dėl registracijos. Valdžia sako – tegul daugiau važiuoja į miestą, priimsim visus ten. Tačiau atvažiavimas sudėtingas. Valdžia bendruomenių šventėms šiemet skyrė daugiau, net 300 tūkstančių eurų. Argi mes taip gerai gyvenam? Paramos skyriuje įkurtame poskyryje dabar dirba 27 darbuotojai. Tai daug. Vis pučiasi tas aparatas, – situaciją vertino žmonės.
Ankščiau seniūnijose du socialiniai darbuotojai dirbo su riziką patiriančiomis šeimomis, kitas darbuotojas rūpinosi išmokomis, o ketvirtojo darbas buvo lankomoji priežiūra. Socialinės problemos seniūnijose buvo sprendžiamos vietoje, darbuotojai pažinojo visus žmones kaimuose ir žinojo apie jų problemas.
– Kaip paštus sunaikino kaimuose, čia lygiai tas pats, – nuomonę išsakė kaimo žmonės.

Žygaičių seniūnija. Reginos Genienės nuotrauka
Pavaduotojams nebeliko darbo?
Kodėl Mažonų, Lauksargių, Tauragės, Gaurės, Batakių ir Žygaičių seniūnijose buvo panaikinti seniūnų pavaduotojų etatai, paklausėme savivaldybės. Atsakymus pateikė mero patarėja Soneta Blankaitė. Pasak jos, minėtų seniūnijų seniūnų pavaduotojų pareigybių panaikinimas buvo atliktas siekiant optimizuoti darbą, išvengti funkcijų dubliavimosi, efektyviau panaudoti žmogiškuosius išteklius. Darbo organizavimo pakeitimai, S.Blankaitės teigimu, inicijuoti dėl kelių aplinkybių. Išanalizavus seniūnijos seniūno ir jo pavaduotojo pareigybių aprašymus buvo nustatyta, kad jų funkcijos labai panašios, identiškos, aiškiai neatsispindi veiklos pasidalijimas, neišvengiama funkcijų dubliavimosi įstaigos viduje, pavaduotojo funkcijos, kaip teigia savivaldybės atstovė, buvo perteklinės.
Toks sprendimas priimtas dėl to, kad seniūno pavaduotojas negali atlikti visų seniūnijos seniūno funkcijų, kai šis negali eiti pareigų. Kaip teigia S.Blankaitė, Vietos savivaldos įstatymas numato, kad seniūnas LR notariato įstatymo nustatyta tvarka neatlygintinai atlieka seniūnijos aptarnaujamos teritorijos gyventojams notarinius veiksmus ir LR civilinio kodekso nustatyta tvarka neatlygintinai tvirtina seniūnijos aptarnaujamos teritorijos gyventojų oficialiesiems testamentams prilyginamus testamentus. Pasak S.Blankaitės, LR notariato įstatymo reglamentuoti konkretūs seniūnų atliekami notariniai veiksmai (tvirtina fizinių asmenų duodamus įgaliojimus gauti korespondenciją, darbo užmokestį ir kitas su darbo santykiais susijusias išmokas, pensijas, pašalpas, stipendijas ar viešąsias ir administracines paslaugas; liudija dokumentų nuorašų ir jų išrašų tikrumą; liudija parašo dokumentuose tikrumą) nenumatant išimčių, kad šiuos veiksmus seniūnui negalint eiti pareigų atlieka jo pavaduotojas. Dėl šios priežasties, kaip rašo S.Blankaitė, nepaisant to, kad seniūnijose buvo įsteigta seniūno pavaduotojo pareigybė, šią funkciją seniūnijos seniūno laikinojo nedarbingumo laikotarpiu ir atostogų metu reikėdavo pavesti kitos seniūnijos seniūnui, dėl ko didėdavo įstaigos valdymo išlaidos.
Trečioji šio sprendimo priežastis esanti ta, kad įgyvendinant teisės aktų nuostatas, nuo 2021 m. seniūnijų socialinių darbuotojų (socialinio darbo organizatorių, išmokų specialistų, socialinių darbuotojų, dirbančių su šeimomis, lankomosios priežiūros, pagalbos į namus darbuotojų) pareigybės atitinkamai pradėtos perkelti į Tauragės šeimos gerovės centrą ir savivaldybės Socialinės paramos skyrių.
Pasak S.Blankaitės, efektyvinant darbo organizavimą, į savivaldybės administracijos Kaimo reikalų skyrių 2022 m. buvo perkeltos ir seniūnijų žemės ūkio specialistų pareigybės. Todėl, anot savivaldybės atstovės, seniūnijos tapo nebeatsakingos už šiose srityse teikiamas paslaugas, todėl tiek seniūnui, tiek seniūno pavaduotojui atitinkamai sumažėjo darbo krūvis.
Ar seniūnų pavaduotojų etatai bus panaikinti ir Skaudvilės bei Tauragės miesto seniūnijose? Pasak mero patarėjos, šių seniūnijų pavaduotojų etatų naikinimas nenumatomas, nes tai miestų seniūnijos, kuriose didesnės darbų apimtys ir daugiau gyventojų.
Paklausta, kiek pavaduotojų buvo atleista ir kas šiuo metu vykdo jų funkcijas, savivaldybės atstovė atsakė, kad buvo panaikintos Gaurės, Žygaičių ir Mažonų seniūnų pavaduotojų pareigybės, atleistos jose dirbusios valstybės tarnautojos. Tauragės ir Batakių seniūnijose jau apie dvejus metus seniūnų pavaduotojų funkcijas vykdo seniūnai. S.Blankaitė taip pat informavo, kad seniūnai nebus atleisti ir centralizuotas seniūnijų valdymas neplanuojamas.
2 komentarai
BENT PERPUS BŪTINA SUMAŽINTI VALDININKŲ DYKADUONIŲ ARMIJĄ VISOJE LIETUVOJE VISAIS LYGIAIS, O ATLAISVINTAS LĖŠAS SKIRTI KRAŠTO GYNYBAI, NEBEREIKĖTŲ KELTI IR PRIGALVOTI VIS NAUJŲ MOKESČIŲ, tik gal reikėtų prailginti žindymo atostogas iki vaikui sukaks 25 metai
Well I really liked studying it. This tip provided by you is very constructive for correct planning.