Sveikatos apsaugos ministerija skelbia, kad daugėjant tiriamų žmonių dėl galimo užsikrėtimo koronavirusu, ėminiai laboratorijose bus tiriami prioritetine tvarka. Papildytas tiriamų darbuotojų sąrašas, o štai skambinančiųjų karštąja linija 1808 gerokai sumažėjo, todėl linijos darbo laikas sutrumpintas. Taip pat šiandien Vyriausybė svarstys galimybes dar sušvelninti karantino sąlygas.
Praėjusią savaitę Vyriausybė apsisprendė pradėti švelninti karantiną. Leista dirbti kai kuriems paslaugų teikėjams, grožio specialistams. Taip pat nuo pirmadienio duris atvėrė muziejai bei bibliotekos. Šiandien posėdyje bus svarstomas trečiasis švelninimo etapas.
Skelbiama, jog šiandien bus apsispręsta, ar bus panaikintas draudimas išvykti iš šalies. Taip pat numatyta apsispręsti dėl nedidelių renginių ir kai kurių skrydžių maršrutų grąžinimo nuo gegužės 10-osios. Projekte numatyta svarstyti ir leidimą leisti laisvalaikį atvirose erdvėse, jei žmogui būtų užtikrinta ne mažesnė kaip 10 kv. m erdvė. Bene svarbiausias ir aktualiausias klausimas – planinių sveikatos paslaugų teikimo atnaujinimas.
Kaip informuoja Sveikatos apsaugos ministerija, nuo šiol į laboratorijas atvežti ėminiai bus tiriami prioriteto tvarka pagal tam tikrus požymius. Tarp prioriteto tvarka tiriamųjų – pareigūnai ir darbuotojai, kuriems pasireiškė bent vienas ūminės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomas. Darbuotojų sąrašas papildytas muitinės pareigūnais, energetikos įmonių, dispečerinių centrų, avarinių tarnybų, operatyvinio valdymo komandų bei valdymo centrų darbuotojai.
Visgi pirmieji tiriamųjų sąraše lieka ligoninėse gydomi pacientai, kuriems pasireiškia ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomai bei ligoninėje negulintys, bet karščiuojantys ir kitus simptomus jaučiantys žmonės.
Kokia eilės tvarka bus atliekami tyrimai ir kam bus suteiktas prioritetas, nustato gydymo įstaigose, karščiavimo klinikose ėminius paimantys specialistai. Tad tyrimams ėminiai į laboratorijas atkeliaus jau su specialiomis prioritetą rodančiomis žymomis.
Pasak Sveikatos apsaugos ministerijos, koronaviruso infekcijos plitimo kreivė Lietuvoje jau plokštėja, mat pastarosiomis dienomis nustatyta mažiau atvejų, nei buvo nustatoma anksčiau. O ir pastarieji nauji susirgimai susiję su konkrečiais infekcijos židiniais. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė tvirtino, kad šiuo metu situacija vertintina kaip palanki, nes plokštėjanti susirgimus rodanti kreivė rodo, jog viruso plitimas nebėra intensyvus.
Pastebėtas ir sumažėjęs karštąja linija 1808 besikreipiančiųjų srautas. Todėl apsispręsta sutrumpinti linijoje budėjusių gydytojų ir savanorių darbo laiką – nuo šiol karštąja linija prisiskambinti bus galima nuo 8 val. iki 23 val.
Prevenciškai periodiškai tiriami gydymo įstaigose dirbantys medikai, socialinės globos ir slaugos įstaigų darbuotojai. Taip pat socialines paslaugas namuose teikiantys specialistai, valstybės sienos apsaugos, muitinės, policijos pareigūnai. Tyrimai atliekami ir Viešojo saugumo tarnybos, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistams, kariškiams. Prevenciškai taip pat tiriami naujai į ligonines guldomi pacientai bei į slaugos ligonines perkeliami pacientai. Į tiriamųjų sąrašą nutarta įtraukti ir ugniagesius gelbėtojus bei energetikos įmonių darbuotojus – dirbančius dispečerinių centruose, kurie dirba pamainomis izoliuojantis darbo vietoje.