Jau kurį laiką biokuro rinkoje kainos gerokai šoktelėjusios, baiminamasi, kad jos dar labiau nedidėtų. Šildymo sezonas dar negreit, tačiau Tauragės šilumos tinklai roges, kaip ir priklauso, ruošia vasarą. Įmonės vadovas Audrius Arcišauskas informavo, kaip sekasi ruoštis šaltajam laikotarpiui ir kaupti kuro atsargas. Bendrovė nusprendė įsigyti malkinės medienos smulkinimo paslaugą.
Pasak Tauragės šilumos tinklų direktoriaus Audriaus Arcišausko, įmonė vysto dvi veiklos strategijas, nes Valstybinių miškų urėdija nuo metų pradžios nebetiekia smulkintos medienos produktų. Būsimajam šildymo sezonui šilumos tinklai suplanavo nupirkti 25 tūkst. kietmetrių aukštesnės rūšies medienos, dar 5 tūkst. kietmetrių pirks prastesnės rūšies.
– Ieškome alternatyvų, kainų šuoliai labai dideli, pastebime, kad vyksta kol kas nekontroliuojami procesai. Tai kelia nerimą. Ieškome visokių variantų, čia yra pusmetiniai pirkimai, turim tam tikrą kiekį nusimatę. Yra galimybė įsigyti malkinės medienos, iš jos gamintume smulkintą medieną, jei tai būtų efektyvu rinkos kainos atžvilgiu, – kalbėjo šilumos tinklų direktorius. – Pagal biokuro biržos taisykles, jei nuperkame smulkintos medienos, tai nebegalime pirkti malkinės medienos. Pastaruosius trejus metus pirkome smulkintą medieną, ją kaupėme sandėlyje, o šiuo metu nebeturime nė vienos mašinos kaupimui. Yra įpareigojimai, privalome 10 dienų užtikrinti kiekį šaltuoju periodu, išskaičiuotu iš praėjusių trejų metų.
Tauragės šilumos tinklų vadovas kartu su kolegomis iš Lietuvos šilumos tiekimo asociacijos kreipėsi į įvairias ministerijas, teikė siūlymus dėl suvaržymų ir situacijos biokuro rinkoje, nagrinėjo gautus atsakymus. Vis dar tikisi, kad Vyriausybė atsižvelgs į jų raštus.
– Yra suvaržymai, kurių mes negalime interpretuoti kitaip, nei nurodo įstatymas, nes esame vykdytojai. Bet ieškome alternatyvų, kad galėtume kuro sukaupti sandėliuose. Manau, kad yra priimtų netinkamų sprendimų šių dienų aktualijų akivaizdoje. Rinkoje yra biokuro 7 tiekėjai, jiems yra visos galimybės uždirbti didesnį pelną. Kaip bebūtų – pirksim, – konstatavo šilumininkų vadovas. – Su įmonės valdyba esame aptarę kelis veiksmų planus, artėjančiam šildymo sezonui, manome, geriausia būtų įsigyti malkinės medienos. Jei praėjusį sezoną mokėjome 12–15 Eur už megavatvalandę, tai dabar, vasaros sezono kūrenimo metu, kaina 30–35 Eur. Taip visoje Lietuvoje yra, sudėtingas etapas.
Audrius Arcišauskas neabejoja, kad šiuo metu verslininkai neskuba parduoti kurui žaliavos, laukia, kokią naują kietmetrio kainą aukcionuose liepos pradžioje patvirtins Valstybinė miškų urėdija. Jis sako, kad dėl trečiosioms šalims taikomų sankcijų šilumininkams tenka konkuruoti net su baldininkais.
– Galbūt kol nepaskelbs naujos žaliavos kainos, negausime pasiūlymų biokurui įsigyti. Jei eksportas bus mažinamas, tai kaina stabilizuosis, – mano A.Arcišauskas. – Mūsų plėtra dabar stoja. Labiausiai gaila vartotojo, nes už tuos pokyčius jam teks susimokėti. Naujas šildymo sezonas palyginti su praėjusiu bus 35–50 proc. brangesnis. Tačiau vartotojui turi pasiaiškinti ne tik tiekėjas, bet ir verslo atstovai, biokuro birža ir reguliatoriai, kurie mus suvaržo.
Kaip skelbia Valstybinė energetikos reguliavimo taryba, šilumos kilovatvalandė birželio mėnesį Tauragėje kainavo 6,25 ct (kaina perskaičiuojama kas mėnesį). Tai trečia vieta Lietuvoje. Mažesnė kaina nei Tauragėje apskaičiuota tik Utenoje (6,05 ct) ir Klaipėdoje (6,21 ct).