Sodo bonsus formuojančiam tauragiškiui – tai meno ir gamtos duetas

Dalintis:

Vos atšyla oras, profesionalus visžalių augalų ir medžių formuotojas, vaismedžių genėtojas Gintaras Zėringis nepaleidžia iš rankų pagrindinio savo darbo įrankio – sekatoriaus. Augalų formavimas kažkada jam buvo tik pomėgis, vėliau virtęs mėgstamu darbu, Gintaro klientų ratas apėmė visą Lietuvą ir vis dar auga. Tauragiškis sako, kad ir į pensiją išėjus jam nebus kada nuobodžiauti, nes jau dabar planuoja įgyvendinti didžiulį sumanymą – įkurti niwaki stiliumi suformuotų augalų medelyną.

Paslapčių neatskleidžia

Tauragiškis Gintaras Zėringis 18 metų dirbo prekybos sektoriuje, tačiau dabar jis pasinėręs į menišką augalų formavimo sritį ir tuo labai patenkintas. Lūžio taškas įvyko, kai prie pasistatyto namo pasisodintus augalus po kelerių metų prireikė formuoti.

– Mane visada traukė augalai, norėjau išmokti juos formuoti, nors buvau asfalto žmogus, augdamas neturėjau kaimo. Pamažu užsikabinau. Pirmąjį mano suformuotą dekoratyvinį augalą pavogė iš kiemo. Pradėjau mėgėjiškai sau, paskui giminei, kaimynams, draugams už kavos puodelį. Prieš trejus metus nusprendžiau išeiti iš darbo ir dabar dirbu tik su augalais. Tokį sprendimą priimti paskatino tai, kai patyrinėjęs rinką supratau, jog profesionalių augalų formuotojų Lietuvoje mažai, – atviravo Gintaras, Kauno kolegijoje studijuojantis verslą ir šiuo metu rašantis diplominį darbą.

Be specialių žinių formuojamą augalą įmanoma prižiūrėti iki tam tikros ribos. Pavyzdžiui, daugelis trumpina ūglius, tačiau kaip suformuoti plokščias pušų kepures – nemenka paslaptis, todėl dažniausiai pavyksta tik „burbulai“. Gintaras verslo paslapčių neatskleidžia, kadangi gilinimuisi į šią sritį skyrė ne vieną tūkstantį valandų. Išskirtinis augalų formavimo stilius greitai jį išpopuliarino.

– Ta informacija iš tikrųjų labai brangi. Kasmet paliekant po 5 cm ūglių pušų burbulai per 10 metų užauga iki metro, todėl manęs klausia, kaip išlaikau ploną spyglių aukštį. Vieniems patinka tie burbulai, tačiau aš jų neformuoju, man jie ne prie širdies. Turiu savo stilių. Daug klientų skambina iš Vilniaus, Kauno ar Klaipėdos ir klausia, kada galėsiu atvykti, nes nori išskirtinių augalų, nori 15–20 cm suformuotos pušies plokštumos. Džiaugiuosi, kad socialiniuose tinkluose turiu tūkstančius sekėjų, – kalbėjo pašnekovas.

Gintaras Zėringis suformuoti gali bet kokį augalą. Asmeninio albumo nuotrauka

Vis dėlto yra augalų, kurių formuoti neįmanoma, tai peraugę augalai. Gintaras tvirtai žino – čia nepadės joks burtininkas. Pavyzdžiui, iš plikų, iššutusių kadagio šakų jau nieko gero nebus. Kad būtų gražus ir greitas rezultatas, kalnines pušis jis rekomenduoja du kartus per metus tvarkyti, o vieną kartą būtinai.

– Tarp mano klientų yra ir buvusių ministrų, ir kitų politikų, ir sporto žvaigždžių. Vienas buvęs ministras Klaipėdoje prieš septynerius metus nusipirko dvi pušis – vieną už 25 tūkstančius eurų, kitą – už 20 tūkstančių eurų. Jis mane susirado per rekomendacijas, nes tas pušis tvarkęs žmogus jas pavertė krūmais, jų burbulai buvo sulipę vienas į kitą. Tokią pušį atstatyti man reikės ketverių metų. Dvejus metus negenėtos pušies atstatymui reikia bent trejų metų. 70 procentų augalo grožio sudaro kamienas, kuo jis kreivesnis – tuo gražesnis ir brangesnis. Lietuvoje nėra medelynų, kuriuose medžiai būtų išbaigti formuoti, bent aš nemačiau, – kalbėjo Gintaras, patikinęs, kad rankos jam nedreba formuojant labai brangius medžius.

„Mano darbai kalba už mane“

Apie augalų formavimą G.Zėringis žino viską. Jei buvo padaryta pertrauka, ketverius metus augalas neformuotas, toks formavimas vadinasi nuo nulio.

– Dabar mano darbai kalba už mane. Pagrindas – pats brangiausias dalykas. Šiuo metu formuojami dekoratyviniai klevai. Aš viską formuoju, pernai sezoną pabaigiau gruodžio pradžioje, o naują pradėjau sausio 4 dieną ir dirbu be sustojimo, – džiaugėsi daugybę užsakymų turintis vyras.

Nors literatūroje rašoma, kad kaulavaisiai žiemą negenimi, G.Zėringis šios taisyklės nesilaiko ir jo klientai kasmet džiaugiasi geru derliumi. Socialiniuose tinkluose jis pataria žmonėms, kaip tinkamai genėti vaismedžius.

– Poreikis didelis, ne visur suspėju. Vasarinis genėjimas sunkus, nes tarp lapų gali paskęsti. Išgeniu ir šimtametį sodą, nes žinau kaip. Dažnai matau tokį vaizdą – penki metrai kamienas ir viršūnė kaip palmė. 20 metų negenėtas medis neturi ataugų, bet išvalius senas, nudžiūvusias šakas 6 metrų medžio 2 metrus viršūnės nutrumpinus augs ataugos. Nugenėjus šaknynas lieka toks pat, jis energijos iš žemės ims tą patį kiekį, todėl ją atiduos ūgliams, – genėjimo subtilybes atskleidė pašnekovas.

Sodo mylėtojai, pasak Gintaro, vaismedžius balina iš rudens, o „dažytojai“ – pavasarį. Savo sode medžių Gintaras nebalina ir žaizdų po genėjimo netepa jokiais tepalais. Jei pjūvis atliktas gerai, žaizda užsitraukia ir be tepalo. G.Zėringis akcentavo, kad labai svarbu saugoti vaisines medžio šakeles, o kas nesupranta, pjauna viską iš eiles ir paskui stebisi: buvo obuolių, o dabar nebėra. Yra žmonių, kurie neskiria vaisinio pumpuro nuo lapinio.

Gintaro suformuota pušis. Asmeninio albumo nuotrauka

Svajonė – medelynas

Apie kalninių pušų formavimą Gintarui smagiau kalbėti nei apie medžių genėjimą, todėl vėl kalba pakrypo apie spygliuotus, visžalius medelius.

– Man labai įdomu draugauti su pušimi. Apie pušis galiu kalbėti nuo ryto iki vakaro be sustojimo. Aš formuoju taip, kaip japonai. Jei neturi vizijos, tai be jos negali prisiliesti prie medžio. Jei nesupranti, kaip pradėti formuoti pušį, geriau jos neliesti. Pušis – kiekvienų metų darbas, nusipirkus brangų niwaki suformuotą augalą jį reikės tvarkyti visą laiką. Bonsai auga vazone, o niwaki – žemėje. Niwaki – japoniškas karpymo stilius, jis tinka kadagiui, tujoms, skroblui ir kitiems augalams. Yra įvairių topiarinių (europietiško) stiliaus karpymo formų, aki suformuojami burbulai, kvadratai, spiralės, žvakės, – pasakojo žinovas.

Gintaras laukia, kada galės formuoti draugo padovanotas 20 pušelių, šis sezonas joms jau bus ketvirtas, pušelės dar tik 35 cm aukščio, kad galėtų lankstyti, jos turi užaugti bent iki 1,50 metro.

– Niwaki stiliaus yra šimtai formų. Turiu du savo formuotus augalus, labai brangius, taip juos įvertino garsus bonsų meistras Lietuvoje Kęstutis Ptakauskas. Man labai dėl to smagu. Svajoju įkurti savo medelyną, o ne tokį, kuriame pardavinėjami iš Lenkijos parvežti augalai, noriu nuo nulio augalus formuoti ir pardavinėti. Tačiau tam reikia nemažų investicijų, – atviravo Gintaras.

Dalintis:

About Author

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ žurnalistė

Rekomenduojami video:

2 komentarai

  1. Tai, kad jam geriau sekasi obelis genėti, o iki niwakių dar toli.

Palikite komentarą