Startuolį sukūręs tauragiškis vietoje nestovi

Dalintis:

Visai neseniai išplatintame pranešime spaudai paskelbta, kad Lietuvos startuoliuose dirba per 17 tūkst. talentingų žmonių. Ar žinote, kad ir Tauragėje turime startuolį? Jį įkūręs Andrius Pleikys „Tauragės kurjerio“ skaitytojams papasakojo apie savo virtualios vizitinės kortelės idėją, jos paplitimą pasaulyje ir plėtrą.

Kas tas startuolis?

Startuolio terminas (angl. startup) tarptautinėje žiniasklaidoje minimas jau nuo 1976 m. – galima rasti duomenų, kad jis paminėtas žurnale „Forbes“, o po metų kitame žurnale – „Business Week“. Tačiau iki šiol nėra vieningai sutariama, kurią bendrovę galima laikyti startuoliu, o kurios ne. Naujienų portale vz.lt publikuojamas Lietuvos rizikos ir privataus kapitalo asociacijos pateikiamas startuolio apibrėžimas. Jame startuoliais vadinamos aukštos pridėtinės vertės sektoriuose veikiančios įmonės, turinčios itin didelį augimo potencialą ir galinčios sėkmingai veikti didėjant verslo masteliams. Taip pat sakoma, kad dėl nepakankamų pajamų, aukštų operacinių ar mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros kaštų, dažniausiai šios jaunos įmonės ilguoju laikotarpiu negalėtų veikti dėl netvaraus verslo modelio, todėl veiklai finansuoti yra ieškomas išorinis investuotojas, pavyzdžiui, verslo angelas ar rizikos kapitalo fondas.

Aukštos pridėtinės vertės sektoriais laikomi aukštųjų technologijų, IT, finansinių ar biotechnologijų sektoriai. Kaip juokauja vz.lt, nauja kepyklėlė startuoliu tikrai negalėtų būti vadinama.

Tauragiškio startuolis – vos baigus mokyklą

Startuolio įkūrėjas tauragiškis Andrius Pleikys. Asmeninio albumo nuotrauka

Tauragiškis Andrius Pleikys (22) prieš kiek daugiau nei trejus metus įkūrė taip vadinamą startuolį – „Distify“. Kaip pats pasakojo, nuo mažų dienų jį domino technologijos, kompiuteriniai žaidimai, filmavimas.

– Turbūt jau nuo penktos klasės kūriau video. Daug žaisdavau kompiuterinius žaidimus. Vieno žaidimo serveris man priklausė jau būnant 13-os metų. Iš to šiek tiek uždirbdavau. Tik tada tie pinigai į kitus žaidimus ar serverius buvo išleidžiami, – prisiminė tauragiškis Andrius.

Kaip pasakojo pašnekovas, jo karta buvo ta pirmoji, kuri baigė mokyklą karantino metu. Svajonė siekti karjeros aviacijoje buvo kuriam laikui pamiršta. Galiausiai, kaip sakė A.Pleikys, net ėmė atrodyti, jog tuoj pilotų apskritai nebereikės.

Nepaisant visų sunkumų, Andrius Pleikys įstojo mokytis multimedijų programos studijų Kaune. Tačiau neilgai trukus studijas metė – tauragiškis neslepia, kad ne vienerius metus filmavo įvairius video ir universitete greitai suprato tik gaištantis laiką. Tad neilgai trukus grįžo į Tauragę ir sutelkė dėmesį į dar mokyklos suole pradėtą „Distify“ projektą.

Pradėjo vienas

Andriaus Pleikio plėtojamas „Distify“ prasidėjo nuo idėjos sukurti interaktyvią vizitinę kortelę. Idėja nebuvo visiškai negirdėta – pasaulyje ir anksčiau egzistavo tokie projektai, tačiau tauragiškis įžvelgė tobulinimo ir plėtojimo galimybes, tad kibo į darbus.

– Moku programuoti, tai platformą pasidariau. Buvo tokios kortelės anksčiau, tačiau pamačiau, kad galima geriau padaryti. Tą matė ir konkurentai – jų jau turime Lietuvoje. Tačiau šiuo metu kai kurie mūsų sprendimai yra tikrai unikalūs, – kalbėjo A.Pleikys, pridurdamas, kad šiuo metu prie savo projekto dirba nebe vienas.

„Distify“ kortelės pavadinimas sudarytas iš dviejų žodžių – angliško „distance“ (atstumas) ir fizikos reiškinio „fy“. Asmeninio albumo nuotrauka

Komandą sudaro 10 žmonių, kurių kiekvienas – savo srities specialistai, dirbantys didelėse kompanijose. Nors tik du komandos nariai Tauragėje – likusieji sostinėje, atstumas netrukdo kartu dirbti ir plėtoti idėjas.

Kaip sekasi šiam projektui uždirbti? A.Pleikys atviras – uždirbti pavyksta, bet kol kas beveik visi gauti pinigai už parduodamas išskirtines vizitines korteles yra reinvestuojami verslo plėtrai, naujų idėjų kūrimui, techniniam įgyvendinimui, kas atsieina įspūdingas sumas.

– Nesifokusuojame vien į kortelę. Tai ir programėlės, ir nuorodos, QR kodai. Paprastai kalbant, skaitmenizuojame pasenusį būdą dalintis kontaktais. Daugiau pardavimų vyksta B2B būdu (pardavimai verslui, – aut. past.), – projekto apimtis vardijo A.Pleikys.

Pašnekovo kortelė – ir jo paties piniginėje. Ir užtenka ją pridėti prie išmaniojo telefono nugarėlės – ekrane pasirodys svarbiausi kortelės savininko kontaktai, kuriuos jis pats turi nurodęs: nuorodos į socialinių tinklų paskyras, elektroninio pašto adresas, telefono numeris, nuotrauka. Taigi, panašu, technologijos ima stumti iš rinkos įprastas popierines vizitines korteles ir telefono numerių ranka suvesti nebereikės.

Penkios fazės

Į IT verslą įsisukęs tauragiškis sako pastebintis, kad jo įmonės gaminamos kortelės po trejų metų klestėjimo traukiasi nuo pjedestalo. Tačiau tai tik stumia Andrių mąstyti apie naujas idėjas. Kaip jis pats prasitaria, šiuo metu jau dėliojami pirmi žingsniai į logistikos sritį, kurioje viliasi pasiūlyti įdomesnes nei įprasta paslaugas. Tik plačiau kalbėti jis šia tema atsisakė.

Startuolio įkūrėjas tauragiškis Andrius Pleikys. Asmeninio albumo nuotrauka

– Aš pats gyvenu iš filmavimo. Prisidedu kuriant projekcijas ant pastatų, vandens ekranų, edukacinius sprendimus muziejams ir ne tik. Dar užsiimam ir kino po atviru dangumi rodymu visoje Lietuvoje. Kol visi akcininkai gali gyventi iš savo darbų, tol visos už „Distify“ gautos lėšos yra reinvestuojamos plėtrai, naujiems technologiniams sprendimams, – sakė Andrius, užsimindamas, kad ir dirbtinis intelektas nesvetimas – jis pasitelkiamas įvairiems pranešimams socialiniuose tinkluose rašyti.

Savo veiklą tauragiškis jau pristatė garsioje Lietuvoje „Login“ konferencijoje, kur dalyvavo diskusijoje apie mentorystę. Mentorių turėjo ir Andrius Pleikys, tik paaiškina, jog jo požiūriu tai turi savo pliusų ir minusų. O jei būtų paklausęs savo pirmojo mentoriaus, tai „Distify“ turbūt išvis nebūtų.

– Startuolio įkūrėjo gyvenime yra penkios fazės: euforija sugalvojus idėją, sunkumai pradėjus įgyvendinimą, duobė, kai nepakanka pinigų ir stovi vietoje, tada išlipimas iš duobės išsprendus problemas ir galiausiai sėkmė. Daug kas pasiduoda per anksti, sustoja trečioje fazėje ir imasi kitos idėjos, taip vėl pradėdami nuo euforijos. Aš nesustoju, man įdomu ieškoti sprendimo būdų, – užsispyrimą demonstravo A.Pleikys.

Šiuo metu „Distify“ projekto gaminiai išplitę po visą pasaulį – ne tik Europą, bet ir Kiniją, Japoniją, Jungtines Amerikos Valstijas, Tailandą. Iš viso 19-oje pasaulio šalių. Didelė klientų dalis ir Lietuvoje.

Įgyvendina svajones

Tauragėje šiuo metu gyvenantis Andrius neslepia besidžiaugiantis sprendimu likti gimtajame mieste. Miestas nedidelis, tad nedideli ir kamščiai. O nuo vieno objekto iki kito keliauti ypač paprasta ir greita. Lieka laiko ir svajonių įgyvendinimui – aviacija neliko pamiršta.

Andrius Pleikys nepamiršo svajonės apie aviaciją – išmoko skristi ultralengvuoju orlaiviu. Asmeninio albumo nuotrauka

– Dabar jau turiu savo ultralengvojo orlaivio licenciją (ULO). Ieškojau galimybės mokytis Tauragėje, bet nepavyko, tad teko mokytis Kaune – tas visai gerai, nes puiki mokymų bazė, apynaujai lėktuvai. Man labai aviacija patinka, tai ateityje noriu išsilaikyti privataus piloto licenciją (PPL), kad galėčiau skraidyti šiek tiek didesniais nei dviviečiais orlaiviais. Tiesą sakant, visada norėjau savo verslo ir aviacijos, – apie svajonių įgyvendinimą prasitarė pašnekovas.

Paklaustas, iš kur turi verslumo geną, Andrius tikina, kad giminėje daugiau verslininkų nėra, tad nebuvo iš ko tokių dalykų mokytis. Kol kas viską lemia paties išmonė ir užsispyrimas. Nemažas ir tėvų indėlis, mokant elgesio su pinigais ir kaip juos uždirbti.

– Nesiorientuoju į pinigus. Man pažintys svarbiau. Tėvai gal ir dabar iki galo nesupranta, ką veikiu, bet turbūt seniai numanė, jog su manim paprasta nebus. Turiu 12-okę sesę, tai dabar į ją deda viltis, kad mokslus pabaigs, – šmaikštauja universiteto taip ir nebaigęs jaunasis verslininkas, įsitikinęs, kad jokia kolegija ar universitetas neišmokys to, ką jis gavo per patirtis.

Dalintis:

About Author

Naujienų portalo kurjeris.lt redaktorė

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą