Sunkus tarybos nario darbas – iš automobilio ar vasaros terasos

Dalintis:

Į Tauragės rajono savivaldybės biudžetą aštuoni ankstesniosios kadencijos tarybos nariai jau grąžino beveik 180 tūkstančių eurų. Tačiau situacija kuriozinė – šie pinigai nenuguls į asfaltuojamas gatves, už juos nebus gerinama kita infrastruktūra ir neperkami baldai vaikų darželiams, šios lėšos vėl, tik kita forma, sugrįš į tarybos narių pinigines. Jie bus panaudoti politikų atlyginimams mokėti. Iš viso tarybos narių algoms šią kadenciją planuojama išleisti 1,28 milijono eurų.

Siūlo įamžinti

Į „Tauragės kurjerio“ redakciją paskambinusi ilgametė laikraščio skaitytoja ne tik teiravosi, kiek lėšų ankstesniosios tarybos nariai jau grąžino į rajono biudžetą kaip netinkamai panaudotas už čekiukus, bet ir pateikė siūlymą.

– Kaip suprantu, į biudžetą politikų grąžinamos lėšos yra neplanuotos. Kur jas panaudoti, spręs savivaldybė. Bet ji galėtų atsižvelgti į visuomenės siūlymus. Pavyzdžiui, už tuos pinigus savivaldybė galėtų išasfaltuoti bent dalį kokio žvyrkeliuko ir tokiu būdu būtų įamžinta čekiukų istorija Tauragėje. Žmonės žinotų, kad tie pinigai tikrai grįžo į biudžetą ir buvo panaudoti visuomenės labui, o paskui, neduok Dieve, atsitiks taip, kad šitie pinigai vėl kažkokiu būdu sugrįš tiems patiems politikams, – kalbėjo tauragiškė.

Moteris net pajuokavo, kad už politikų grąžintus pinigus išasfaltuotas keliukas ar takelis galėtų būti ir pavadintas „čekiukų“ takeliu.

Grąžins ir vėl gaus

Tačiau kad ir ko pageidautų visuomenė, taip nebus. Skaitytojos nuogąstavimai pasitvirtino su kaupu – visi „čekiukų“ pinigai bus panaudoti ne kam kitam, o tiems patiems tarybos nariams išlaikyti, tiksliau, jų atlyginimams mokėti. Ir atsiskaityti politikams už šias gautas lėšas niekam nebereikia.

Kaip „Tauragės kurjerį“ informavo savivaldybės atstovė spaudai Soneta Blankaitė, į biudžetą aštuoni tarybos nariai grąžino 173 637,95 Eur. Šios lėšos, pasak savivaldybės atstovės, savivaldybės biudžeto vykdyme apskaitomos kaip „kitos neišvardintos pajamos“, kurių 2024 m. gauta daugiau nei planuota.

„Tokios pajamos nukreiptos į 2025 metų bendrą biudžetą, iš kurio mokami atlyginimai šios kadencijos tarybos nariams. Praėjusiai kadencijai (2019–2023 m.) savivaldybės tarybos nariams bendrai išmokėta 433 412 Eur, o preliminariais skaičiavimais šios (2023–2027 m.) kadencijos laikotarpiu savivaldybės tarybos nariams bus išmokėta darbo užmokesčio apie 1,28 milijono eurų“, – informavo S.Blankaitė.

Šios ir praėjusios kadencijos tarybos sudėtis kiek skiriasi. Kai kurie buvę tarybos nariai, kurie grąžino ar dar tik ruošiasi grąžinti netinkamai panaudotas lėšas, tiesiog pagelbės buvusiems kolegoms, kurie yra patekę į šios kadencijos tarybą. Štai Virginijai Eičienei teismas nurodė grąžinti į rajono biudžetą didžiąją dalį panaudotų lėšų, tačiau ji šią kadenciją pinigus atgaus gaudama tarybos narės atlyginimą. Panaši situacija ir su V.Eičienės partiečiu Kęstučiu Balašaičiu, Dariumi Stankumi, Vidu Bičkumi, Rita Grigaliene, Linu Janušoniu, Matu Petraičiu, Pranu Petrošiumi. Kiek mažiau pasisekė merui Dovydui Kaminskui. Taikos sutartimi jis įsipareigojo už pateiktus čekiukus pinigus savivaldybei grąžinti, o pagal pasikeitusią tvarką nebėra tarybos narys. Tačiau didelio nuostolio meras nepatirs, mat jam, kaip merui, šią kadenciją mokamas gerokai didesnis atlyginimas – šiuo metu tai sudaro vidutiniškai 5356 Eur per mėnesį (neatskaičiavus mokesčių). Palyginimui 2022 metais mero alga buvo 3533 Eur, o 2023 metais – 4440 Eur (neatskaičiavus mokesčių).

Net nesivargina atvykti

Taigi ką už tuos milijoną eurų dirba savivaldybės tarybos nariai? Savivaldybė paviešino 2024 metų jiems išmokėtų atlyginimų dydžius ir posėdžių lankomumo statistiką. Tiesa, pastaroji pateikiama tik nuo 2024 m. birželio mėnesio.

Tarybos narė Rasa Šerpytienė drauge su savo keturkoju dalyvavo Švietimo komiteto posėdyje. Stop kadras

2024 metais didžiausias vidutinis atlyginimas kas mėnesį – 1285 Eur buvo mokėtas dviem tarybos nariams – Lainedai Ašmontienei ir Dariui Petrošiui. Mažiausi atlyginimai – kiek per 800 Eur per mėnesį priskaičiuoti tarybos narėms Vilijai Krūgelienei ir Justinai Visockienei. Visiems kitiems tarybos nariams buvo mokama vidutiniškai apie 1000 Eur per mėnesį.

Už tarybos nariams mokamą atlyginimą jie privalo dalyvauti komitetų, kurių nariai yra, ir tarybos posėdžiuose. Jų per mėnesį dažniausiai vyksta po 2–3, retais atvejais iki 5. Jei tarybos narys posėdyje nedalyvauja, atlyginimas jam proporcingai mažinamas. Visi komitetų posėdžiai dar nuo koronaviruso pandemijos laikų vyksta mišriu būdu – politikai gali atvykti į savivaldybės administracijos pastatą arba jungtis nuotoliu. Dauguma renkasi pastarąjį dalyvavimo posėdžiuose būdą. Todėl nenuostabu, kad juose dalyvaudami iš namų ar iš savo tiesioginės darbovietės sukelia posėdžius stebintiems tauragiškiams dviprasmiškų vertinimų. Tarybos nariai gurkšnoja kavą ar arbatą, jungiasi iš namų lauko terasos, o aplink jų stalą laksto ar net ant kelių kabarojasi keturkojai augintiniai, posėdžius stebi į ekraną žiūrėdami pro saulės akinius, vairuodami, kai kurie su kažkuo kalbasi gyvai ar telefonu, jungiasi į posėdžius iš viešbučių Turkijoje. Tačiau pačios tarybos patvirtintas reglamentas tokiu būdu nagrinėti visuomenei svarbių klausimų nedraudžia.

Pastebėjome, kad bene dažniausiai nuotoliniuose komitetų posėdžiuose automobilį vairuodamas dalyvauja tarybos narys Arūnas Vladička. Tereikėjo peržiūrėti paskutiniuosius – politikas, svarstant įvairius klausimus, automobilį vairavo ir gruodžio 12, ir to paties mėnesio 16 dienomis, ir svarstant rajono biudžetą sausio 30-ąją.

Deja, paklausti, kodėl taip ir neatvažiuoja iki posėdžių salės, A.Vladičkos neturėjome galimybės. Į „Tauragės kurjerio“ skambučius tarybos neatsiliepė arba juos atmesdavo. Nors atsiuntė žinutę, kad perskambins, to nepadarė.

Posėdžiuose dalyvauti ir už tokį „dalyvavimą“ gauti gana solidų atlygį galima ir taip. Arūnas Vladička Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto posėdyje. Stop kadras

Panašių situacijų – ne viena ir ne dvi.

„Ištinka gyvenimas“

Kaip skelbia savivaldybė, nuo 2024 metų birželio daugiausiai posėdžių, kuriuose turėjo dalyvauti, po penkis, praleido dvi tarybos narės – Justina Visockienė ir Vilija Krūgelienė. Keturis posėdžius praleido Goda Košinskytė, po du posėdžius – Darius Stankus, Modestas Petraitis, Mindaugas Bakša ir Sigitas Kancevyčius. Viename posėdyje nedalyvavo Linas Janušonis.

Viena daugiausiai posėdžių per pusmetį praleidusi tarybos narių J.Visockienė patikino, kad įprastai stengiasi sudalyvauti kiek įmanoma daugiau posėdžių. O pernai jų praleido, nes sirgo, tai yra turėjo nedarbingumą, mat buvo susilaužiusi ranką.

– Suprantu, kad yra sudarytos sąlygos jungtis į posėdžius nuotoliniu būdu, bet kai turi nedarbingumą, turi ilsėtis, jau negerai būtų. Aštuonias savaites turėjau nedarbingumą, – sakė tarybos narė J.Visockienė.

Kitai daugiausia posėdžių per pusmetį praleidusiai tarybos narei V.Krūgelienei prisiskambinti redakcijai nepavyko, į telefono skambutį ji neatsiliepė.

Keturis posėdžius praleidusi Goda Košinskytė sako, kad kartais „nutinka gyvenimas“, o gyvena ji ne Tauragėje.

– Aš studijuoju ir dar dirbu pilnu etatu. Gyvenimas kartais ištinka. Dėl asmeninių priežasčių kartais nepavyksta. Suspėju, bet žinokit, gyvenimas vyksta, tai visko nutinka. Aš labai džiaugiuosi už tuos, kurie gali sudalyvauti kiekviename posėdyje, bet žinot, visko būna gyvenime. Ligos atsitinka, nelaimės atsitinka šeimoje, neina visko suplanuoti, – savo nedalyvavimo posėdžiuose priežastis teisino tarybos narė G.Košinskytė.

Tyrimai tęsiami

Tyrimai dėl praėjusios kadencijos savivaldybės lėšų panaudojimo, kaip žinia, tebevyksta. Nors Klaipėdos apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorė Gina Skersinskytė svarbesnių naujienų šiuo metu neturi, tačiau patikino, kad viešojo gynimo tyrimas dėl Tauragės rajono savivaldybės tarybos narių tęsiamas. Jis kiek užtruko, nes prokuratūra šiuo metu tiria „degančias“ kitas bylas.

– Kiek svarbesnė naujiena, kad buvęs tarybos narys Vaclovas Karbauskis yra apskundęs Tauragės rajono apylinkės teismo sprendimą aukštesnės instancijos teismui, – informavo prokurorė.

Primename, kad sausio mėnesį Tauragės rajono apylinkės teismas V.Karbauskį į Tauragės rajono biudžetą įpareigojo grąžinti kiek daugiau nei 15 tūkstančių eurų.

Tyrimą dėl Tauragės tarybos išlaidų atlieka ir Specialiųjų tyrimų tarnyba, o Tauragės rajono apylinkės teismas pranešė, kad sausio 8 d. patvirtinta taikos sutartis su buvusiu tarybos nariu Eugenijumi Margiu dėl 5075 Eur grąžinimo į rajono biudžetą.

Dalintis:

About Author

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ redaktorė.

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą