Šunų daugintojai: išklausykite mus

Dalintis:

Prieš dvi savaites Lietuvą sukrėtęs šunų daugintojų skandalas kiek apmalšo, tačiau neužgeso. Jei, įsiplieskus visuotinei gyvūnų gelbėjimo operacijai, apleistus ir nustekentus šunis gelbėjo savanoriai, dabar į patikras važiuoja tik atsakingi specialistai. Dėl kelių daugintojų veiklos pradėti ikiteisminiai tyrimai, kiti siekia susigrąžinti atimtus augintinius. Oficialiais duomenimis, Tauragės rajone Maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai patikrino 10 galimų nelegalių daugintojų. Pradėtas vienas ikiteisminis tyrimas dėl galimai žiauraus elgesio su gyvūnais. Keli daugintojai privalės įsiteisinti veislynus, vienas augintinių atsisakė.

Į „Tauragės kurjerio“ redakciją praėjusią savaitę užsuko vienas gyvūnų veisėjų, nenorėjęs viešai skelbti savo vardo ir pavardės. Žinomas sporto treneris paprašė išklausyti daugintojų poziciją, kurios iki šiol niekas neskelbė. Po keleto dienų į redakciją atvyko dviejų Tauragės rajono daugyklų atstovai ir šeima iš Šilutės. Visi jie neteko augintinių. Pateikiame jų poziciją. Tikimės, kad skaitytojai nuspręs, kuri pusė teisi, kuri – ne.

Pradžia Lauksargiuose

Kretingoje prasidėjęs šunų daugintojų skandalas per keletą dienų atsirito iki Tauragės. Nieko keisto, Tauragėje gyvena ir šunis veisia kretingiškės mama. Kaip ir visoje Lietuvoje, į būrius masiškai rinkęsi savanoriai sodybas, kuriose galimai buvo vykdoma nelegali veikla, apsupo gyva grandine. Pirmasis garsiai nuskambėjęs atvejis Tauragės rajone – Lauksargių seniūnijoje. Tądien pavakarę per 20 automobilių apsupo tvirta aukšta metaline tvora aptvertą sodybą. Tą naktį iš sodybos, oficialiais duomenimis, paimta ir laikinajai globai perduota 10 keturkojų. Tačiau kaip teigia sodybos šeimininkas Jonas G., iš viso iš jo paėmė 12 šunų.

– Rugsėjo 6 dieną paskambino mano pažįstamas ir pasakė, kad būrys svetimų žmonių lipa ant sodybos tvorų. Tuo metu buvau Klaipėdoje, pranešiau policijai, kad laužiamasi į namus. Ant privataus kelio turėjome uždėję ženklą, kuriame nurodyta, kad teritorija privati. Deja, tie savanoriai ženklą nulaužė ir numetė į pakelę. Iš Klaipėdos grįžau tik 21.30 val. Iš oficialių pareigūnų buvo tik policija, dvi Maisto ir veterinarijos tarnybos darbuotojos, seniūnas ir kažkokia iš gyvūnų prieglaudos. Kas ji tokia, taip ir neprisistatė. Visa sodybą apsupusi minia – tie savanoriai. Mūsų ūkinis pastatas neaptvertas, tai jie tuo ir pasinaudojo, išlaužė duris ir be jokio leidimo įėjo, prifotografavo ir sudėjo viską į feisbuką. Pirmiausia kreipiausi į policininkus ir paklausiau, ar nieko nedarys matydami, kad niokojamas mano turtas. Nieko, pasižiūrėjo ir viskas. Narvuose nerado niekur pridergta. Visur buvo išvalyta. Mes narvus valome kiekvieną vakarą ir rytą. Sodyboje gyveno 10 prancūzų buldogų ir 6 labradorai, – emocingai pasakojimą pradėjo šunų savininkas iš Lauksargių.

Pasak Jono, jo labradorai gyvena lauke, specialiai aptvertuose penkiuose aruose žemės. Nakčiai kartu su kitais šunimis jie suleidžiami į buvusias karvides.

– Prancūziukai dieną laksto po kiemą, o vakare visada suvaromi į vidų. Tądien mūsų nebuvo namuose, todėl visi šunys buvo uždaryti. Išvažiuodami visai dienai, palikti jų vienų lauke negalime. Veterinarijos tarnyba daug priekaištų neturėjo. Susakė, ką reikia pataisyti, ir papriekaištavo dėl smarvės. O smarvė juk būna visose patalpose, kuriose gyvena gyvūnai. Labiausiai klykė gyvūnų globėja. Aiškino, kad šuniukas turi turėti kiekvieną sekundę vandens ir maisto. Mes šunis šeriame du kartus per dieną – ryte ir vakare, – sakė šeimininkas.

Didžiausias pasipiktinimas kilo, kai patalpose, kuriose buvo uždaryti labradorai, buvo rastos dvi negyvos žiurkės. Pasak Jono G., tiek prancūzų buldogai, tiek labradorai gaudo žiurkes ir jas papjauna.

Nuotrauka, užfiksuota gyvūnų paėmimo metu. Tie patys voljerai atrodė štai taip. Mortos Mikutytės nuotrauka

– Kai gyvūnų teisių aktyvistė pamatė, kad veterinarijos tarnyba neturi didelių priekaištų, pradėjo šaukti savo bandai už durų – šunis imam. Visi mano šunys skiepyti, 4 prancūzai čipuoti, 2 pirkti su kilmės dokumentais. Mano šunys gyvena 6 kv. metrų aptvaruose po vieną. Vietos jiems – sočiai. Išvedžiau iš aptvaro prancūziuką, nugara kaip paršelio, apvarčiau, sakau, parodykit nors kojas šūdinas. Negali parodyti. Policininkai neįgalūs sustabdyti tokią minią, – emocijas liejo Jonas G.

Paklaustas, ar tikrai prancūzų buldogai auginame tvarte, Jonas teigė, kad kiekvienam šuniui turi įrengęs gardą, jie apšiltinti, o vėsiu metu kūrenama krosnis. Dieną, kai tinkamos oro sąlygos, šunys esą laksto po kiemą.

Oficialaus veislyno Jonas G. neturi įregistravęs.

– Man nereikia, aš neveisiu. Aš savo malonumui auginu. Draugams atiduodu, – tikino šunų savininkas.

Paklaustas, ar galima atvažiuoti ir dabar pažiūrėti, kaip gyvena likę jo augintiniai, Jonas sutiko, tik pasiūlė susitikti kitą dieną. Sodyboje dabar gyvena 5 labradorai. Keturi – viename aptvare ir viena rujojanti kalė – atskirta kitame aptvare. Šunys džiaugsmingi, laksto kartu su sodybos šeimininko vaikais. Aptvare buvo padėta ir maisto, ir didelis puodas vandens. Tvarte, iš kurio buvo paimti prancūzų buldogai, taip pat švaru. Nelikę ir kvapo.

Taip šiandien atrodo patalpos, iš kurių buvo paimti prancūzų buldogai. Violetos Karaliūnaitės nuotrauka

Nesuskaičiuoja, kiek turi

Antroji skambiai per Lietuvą nuaidėjusi gyvūnų paėmimo istorija – iš Tauragės Gaurės gatvės. Čia gyvena Kretingoje rastos daugyklos šeimininkės mama Ona. Iš moters Maisto ir veterinarijos tarnyba paėmė 5 suaugusius šunis ir tris kates. Dar 4 šuniukus Ona spėjo paslėpti pas draugę. Jie buvo paimti iš ten. Nors Ona tikina, kad nežino apie jokius teisinius veiksmus, kurie pradėti prieš ją, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba pranešė apie pradėtą ikiteisminį tyrimą dėl galimai žiauraus elgesio su gyvūnais.

Išklausykime Onos poziciją. Skaičiai, kuriuos pateikia Ona ir maisto veterinarijos tarnyba, nesutampa.

– Man pranešė iš Kretingos, kad grobiami šunys. Iš karto puoliau juos paslėpti, kad neatimtų. Aš turėjau 11 šunų. Trys taksės buvo kieme būdoje. Dar turėjau penkis prancūzus ir penkias Jorkšyro terjeres. Jos senos, po 11 metų. Dar turėjau 5 mažylius taksiukus. Nedauginu šunų. Jei atsiveda, išdalinu draugams ir pažįstamiems, – kalbėjo moteris.

Paklausta, ar neturėjo kačių, Ona tvirtina, kad jų nelaikė. Kiek vėliau, priminus, kad buvo konfiskuotos jos name rastos katės, Ona prisiminė, jog kates laikė jos vyras. Tiesa, dabar jau miręs.

– Aš jau ruošiausi jas dovanoti. Ten irgi veisliniai, škotų nulėpausiai buvo. Mano vyras labai mėgo kačiukus ir jorkus. Man prancūzai patinka. Jie voljerą lauke turėjo ir miegodavo viduje. Dalį šuniukų išvežiau pas draugę. Grįžti namo bijojau. Kaip aš galiu ten grįžti, slapsčiausi, sėdėjau pas kaimynes. Ta minia ir akmenis į langus mėtė. Pranešiau policijai, kad neįeinu į kambarį. Policija atidarė vartus ir įsiveržė visi į vidų. Namuose nebuvau tris paras, prasislapsčiau. Prieš išeidama, gyvūnams buvau suruošusi kalakutienos, tai ta mėsa tris dienas buvo viduj, ji pasmirdo. Man apsitvarkyti neleido. Policija pati atidarė duris į viršų ir kates dar paėmė, – guodėsi moteris.

Paklausta, kur jos gyvūnai yra dabar, Ona tikina nežinanti. Aplankyti gyvūnų, pasak moters, jai niekas neleidžia. Paklausta, jei gyvūnai jai bus grąžinti sterilizuoti ar ji juos pasiims, suabejojo.

Daugykla Gaurės gatvėje. VšĮ „Gyvūnų globa Tauragėje“ nuotrauka

– Kas leido juos sterilizuoti, niekas neturi teisės, – vienas per kitą šaukė į redakciją susirinkę veisėjai.

Paprašyta išvardyti, kokius šunis paėmė į laikinąją globą, Ona sakė:

– Paėmė dukters taksę ir prancūzų buldogę. Paėmė ir mano pačios keturis šunis. Tai 6 paėmė.  Dar šuniukus paėmė, kur paslėpiau, – vardijo Ona.

Bet pagal Onos pasakojimą ji laikė 21 gyvūną. Kur jie?

– Tai visus paėmė, – nebeskaičiavo moteris.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos duomenimis, iš viso iš šios moters buvo 12 gyvūnų.

Tyrimai tebevyksta

Daugiausiai gyvūnų Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos patikrinimų metu buvo rasta Pagėgių savivaldybės Natkiškių kaime. Iš viso – 23 šunys. Jų savininkas iškviestas į Maisto ir veterinarijos tarnybą dėl sprendimo priėmimo.

Kol vyksta tyrimai, uždraustas paimtų gyvūnų judėjimas, draudžiama juos parduoti, dovanoti ar perkelti į kitą gyvenamąją vietą. Dalis nelegalių daugintojų pateikė prašymus savo veiklą įteisinti.

2019 metais Tauragės departamentas gavo 9 skundus dėl galimai nelegaliai auginamų gyvūnų. 3 jų pasiteisino. Pasak specialistų, užfiksuoti pažeidimai buvę mažareikšmiai.

Dalintis:

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą