Sveikos gyvensenos mokytojas Eligijus Valskis: „Laimę reikia išlaisvinti“

Dalintis:

Kažin, ar dar yra kas Tauragėje nepažįsta sveikuolio Eligijaus Valskio. Daugybę metų sveiką gyvenimo būdą propaguojantis vyras vadovaujasi tik mokslu grįstomis žiniomis, gilinasi į jogą ir visas sukauptas žinias praktikuoja pats bei sveikatos išsaugojimo paslapčių moko kitus. „Ir taisyklingas kvėpavimas, ir lankstumas svarbu, o visų būtiniausia – harmonija“, – sako tauragiškis.

Kvėpavimas – valiklis

Sveikos gyvensenos pagrindų Eligijus laikosi jau 39-erius metus, o sportuoti pradėjo labai anksti, nes augo fizinį aktyvumą mėgstančioje šeimoje. Kultivavo įvairias sporto šakas – žaidė krepšinį, mokėsi imtynių meistriškumo, todėl baigęs mokyklą ir pasirinko Lietuvos sporto universitetą, ten įgijo sveikatingumo, kūno kultūros ir turizmo dėstytojo specialybę. Gyvenimo būdą Egidijui teko keisti, kai aktyvų, įprasta vaga tekantį jo gyvenimą sudrebino liga – susirgus gelta kilo rimtų komplikacijų. Situacija buvo grėsminga, gydytojai skėsčiojo rankomis – vaistų nėra.

– Kauno klinikose gulėjau dėl kepenų sutrikimo, išbandžiau visokias dietas, bet nepadėjo, liko tik badavimas. Dvi savaites kasdien gėriau vieną ar dvi stiklines distiliuoto vandens, taip valiau kepenis. Paskui reikalai susitvarkė, padėjo mano išsilavinimas, daug ką buvau išstudijavęs, daug įvairių konsultantų išklausiau, save stebėjau, ką ir kada galiu valgyti. Pakeistą gyvenimo būdą tęsiu iki šiol, jau daug metų man nieko neskauda, – atviravo vyras.

Sveikuolis Eligijus Valskis. Asmeninio albumo nuotrauka

Išgyvenęs sunkią ligą, E.Valskis pradėjo gilintis į ajurvedos mokslą, praktikavo šri šri jogą, jungiančią kone dešimt jogų sistemų. Tai ji efektyviai padeda šiuolaikiniam streso išvargintam  žmogui nuraminti dvasią, yra priešnuodis įtampai. Ne vieną dešimtmetį sveikuolis skaito paskaitas, moko žmones kvėpavimo pratimų, atskleidžia ajurvedos ir jogos paslaptis, mokančias atstatyti sveikatą, ilgai išlikti jaunam ir energingam, sudaro dienotvarkę, pataria, ką valgyti.

– Suderinus ajurvedą ir jogą, arbatas, žolinius preparatus, visa tai man padėjo valyti organizmą ląstelių lygmeniu. Dvylika kartų vykau į Indiją, į meditacijos, jogos, kvėpavimo seminarus. Visos tokios praktikos gerina psichoemocinę būklę, užtikrina ir fizinę sveikatą. Taisyklingas kvėpavimas – ne tik energijos šaltinis, bet ir valiklis – kvėpuojant pasišalina subtilieji toksinai, tada protas praskaidrėja, padidėja plaučių tūris. Lietuvos šviesuolis Vydūnas kvėpavimo ir vegetarinės mitybos pagalba tuberkuliozę išsigydė, – pasakojo sveikuolis.

Būtina darna

Šiuo metu Eligijus mankštinasi treniruokliais, slidinėja, dviračiu 3–4 kartus per savaitę važinėja, kaskart juo įveikia apie 60 km, o neretai nuvažiuoja ir 100 kilometrų. Važiuoja ir vasarą, ir žiemą, net kai sniego yra. Žiemą ant dviračio ratų Eligijus uždeda dygliuotas padangas, turi įsigijęs specialią pašiltintą aprangą. Tačiau, pasak Eligijaus, sveikai gyvensenai to nepakanka. Būtina visuma, darna savyje ir su aplinka, o tai pasiekti padeda joga, meditacija ir taisyklingas kvėpavimas.

Sveikuolis Eligijus Valskis. Asmeninio albumo nuotrauka

– Sveikata yra darnos matas, pusiausvyros palaikymas. Kvėpavimas, meditacija leidžia nusiraminti, būti dabarties momente aiškaus proto ir energijos kupinam. Kai protinė veikla aktyvi, išsiplečia sąmoningumas, natūraliai atsiranda poreikis judėti. Supranti, kad nebegali nesimankštinti, nes raumenys atrofuosis. Senstant atsiranda sveikatos sutrikimų, reikia pagal amžiaus tarpsnį prisitaikyti. Anksčiau bėgiodavau, bet pajutau, kad bėgiojimas trenkia per sąnarius. Vaikščioti ilgai irgi negaliu, nes salto darydamas traumavau meniską, o kitas operuotas. Su metais kremzlės nebėra tokios elastingos, – atviravo pašnekovas.

Eligijus sako, kad sveikatai labai svarbus ir lankstumas, jeigu jis sutrikęs, tuomet žmogus rambėja, greičiau sensta, tampa ligotas, nebeturi energijos, sustingsta jo kraujagyslės, sutrinka limfotaka. Kad taip nenutiktų, būtina kardiotreniruotėmis ugdyti greičio, jėgos ištvermę ir pusiausvyrą, palaikyti viso kūno sąnarių mobilumą, o mitybą, kaip ir organizmo valymą, reikia priderinti prie savo kūno konstitucijos, stebėti, kokie produktai tinka pagal fiziologiją ir psichologiją.

– Mokslas nieko naujo neatrado – visa tai buvo ajurvedoje. Ir ką aš taikau – man tinka. Visi esame skirtingi ir kas tinka vienam, netiks kitam. Amžiaus tarpsniuose keičiamės fiziškai, mentališkai, dvasiškai ir psichologiškai. Jei nieko nedarai, plauki pasroviui, leidiesi į dugną, – neabejoja vyras, kurio tikslas – šviesti visuomenę.

Sveikuolis tvirtina, kad dažnai, kalbant apie sveiką gyvenimo būdą, nuskambanti frazė „stiprinti sveikatą“ yra klaidinga. Stiprinti galima raumenis, o kūno ypatybes, lankstumą, jėgą, ištvermę laviname. Kai gydytojas nustato ligą, tai jau pasekmė, svarbu žinoti, ką daryti, kad nesusirgtum.

– Turime reguliariai mankštinti visas kūno dalis, atlikti meditacijos, kvėpavimo pratimus. Visa tai aš pats darau nuo pusės iki pusantros valandos per dieną. Teisingos žinios keičia žmogaus sąmonę. Svarbu palaikyti emocinę būklę, šypsotis. Tai jogos elementai, joga nėra stovėjimas ant galvos, tai savęs suvokimas, tinkamas gyvenimo būdas, jis turi būti dermėje ir kokybiškas. Reikia būti nuolat laimingam, nors ir turi negandų. Mes visi laimę nešiojame savyje, tik reikia ją išlaisvinti, – patikino sveikuolis.

Tobulas junginys

Pasak E.Valskio, mityba turi būti ne tik sveika, metodiškai ir moksliškai pagrįsta, bet ir tinkama, juk sergant įvairiomis lėtinėmis ligomis ne visas maistas tinka. Norintiems pagerinti atmintį jis siūlo atkreipti dėmesį į rozmarino savybes, padeda ir natūralus rožių aliejaus kvapas. Sveikuolis moko sureguliuoti kūno masės indeksą, nes turint viršsvorio kada nors atsiras sveikatos sutrikimų, gali užklupti širdies ligos ar diabetas.

Sveikuolis Eligijus Valskis. Asmeninio albumo nuotrauka

– Filosofas Stasys Šalkauskis sakė: jei kūno kultūra atsieta nuo dvasinių vertybių – ji lygi dresūrai. Ir Platonas tą patį sakė: žmonės savyje augina gyvulį, jei nėra dvasinių vertybių. Mes – dvasinės būtybės, – sako sveikuolis.

Stebėdamas savo sveikatos būklę, Eligijus nuolat atlieka kraujo tyrimą. Pagal duomenis sprendžia, ar viską gerai daro, ar maitinasi tinkamai, stebi, kaip greitai po krūvio atsistato jėgos, ar nekyla kraujo spaudimas. Tyrimus daryti pataria ir kitiems, kas pusmetį ar ketvirtį, nes savistaba – viena svarbiausių sveikatingumo dalių.

Eligijus Valskis – vegetaras, nevalgo nei mėsos, nei žuvies, renkasi ekologiškus produktus, sultis spaudžia, valgo avokadus, įvairias salotas, riešutus, vartoja omega 3 ir omega 6 aliejų, o papldus su vitaminu D – tik žiemą. Geria įvairių žolelių arbatą su medumi, mėgsta neturinčią kofeino „Pu-Erh“ arbatą, kuri detoksikuoja. Vengia kavos, tačiau mėgsta „kafiją“ – kiaulpienės, cikorijos ir varnalėšos šaknų mišinį. Vyras džiaugiasi, kad metodika, kurią sau taiko ketverius metus, pasiteisino, nes neseniai atlikto kraujo tyrimo rezultatai buvo puikūs.

– Nemaniau, kad „kafija“ tokia skani, ji tinka kepenims, yra soti. Po didelio fizinio krūvio išgeriu ekologiško pieno stiklinę, bet pienas nėra labai gerai organizmui. Reikia individualiai žiūrėti, nes ne visų organizmas pieną toleruoja. Kartais valgau varškę ar balto sūrio dėl kalcio. Stebiu žarnyną, nes jis labai svarbi imuninės sistemos dalis. Nuolatinis savęs stebėjimas, žinios ir praktikos būtinos, – patarimus dalijo Eligijus.

Sveikuolio nuomone, teiginys, kad visiems per dieną reikia išgerti 2–3 litrus vandens, yra klaidingas. Jam šio kiekio nepakaktų, nes mindamas dviratį išgarina 2,5 kg svorio prakaituodamas. O kai nėra fizinio krūvio, tiek vandens nereikia. Todėl kiekvieną ragina atsižvelgti į daugelį faktorių (ar stipriai prakaituoja, koks svoris, kokios ligos), nes kiekvieno organizmo skirtingi poreikiai, per daug vandens žmogui gali net pakenkti.

Eligijus Valskis – aktyvus dviračių mėgėjų ir profesionalų, entuziastų klubo „MTB Tauragė“ narys, suaugusiųjų neformalaus švietimo tarybos narys prie Švietimo ir mokslo ministerijos, dirba su ukrainiečių pabėgėliais, yra kelių tarptautinių organizacijų lektorius, Tauragės sveikuolių klubo „Harmonija“ pirmininkas, jau 20 metų savanoriauja kalėjime, yra parašęs kelis šimtus straipsnių apie sveiką gyvenseną.

Dalintis:

About Author

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ žurnalistė

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą