Tauragė išsikraustė iš proto

Dalintis:

Beveik 20 tūkstančių peržiūrų „Youtube“ kanale – maždaug tiek, kiek Tauragės mieste gyvena žmonių, daugybė pasidalinimų socialiniuose tinkluose, komentarai ir padėkos viešojoje erdvėje – tokį ažiotažą sukėlė naujausias „Dviračio žinių“ scenaristų kūrinys – kraštiečio Juozo Gaižausko parašytas humoristinis Tauragės himnas.

Dainingieji „tarptautinio lainerio“ pilotai, aktoriai Juozas Gaižauskas ir Marius Matulevičius sklendžia lėktuvu virš Tauragės ir tarmiškai apdainuoja gražiausias miesto vietas. Tauragėje gimęs ir iki 15 metų čia augęs aktorius ir režisierius Juozas Gaižauskas prisipažįsta net neabejojęs, kad naujasis miesto himnas kops į populiarumo aukštumas:

– Tai ne pirmasis himnas, kurį parašė „Dviračio žinių“ komanda. Kiekvienas miestas kraustosi iš proto gerąja prasme, džiaugiasi ir kyla toks pats „šaršalas“ kaip Tauragėje. Kai pradėjome kurti himnus miestams, norėjome lengvai pasišaipyti, patraukti per dantį, bet labai greit supratome – reikia ne išjuokti, o juokingai pasidžiaugti miestu. Nieko pikto nėra, ypač kai rašai apie savo gimtą miestą. Neparašiau nė vienos eilutės, dėl kurios reikėtų tauragiškiams nerimauti.

Ir bloga reklama patenka į istoriją

Apdainuoti Tauragę mintis kilo „Dviračio žinių“ kūrėjui ir prodiuseriui Haroldui Mackevičiui, o tekstą kurti jis patikėjo geriausiai miestą išmanančiam kolegai.

– Turėjau laiko apmąstymams, pačių svarbiausių dalykų sudėliojimui. Rašiau būtent taip, kaip kalba tauragiškiai. Jau seniau buvau sumanęs dainuojant apie kitus miestus dainuoti būtent to miesto tarme. Patikėkit, tikrai nelengva. Kolegai Mariui savo tarme įdainavau visą himną. Juokdamiesi viską įrašėme. Be galo be krašto galėtum dėlioti tuos posmus vieną po kito ir nebūtų pabaigos, bet turi atrinkti pačius greičiausiai atpažįstamus tauragiškiams ženklus. Tai ir „Bastilija“, ir pilis, ir Zumpė, Oko miškas –  juos žino kiekvienas tauragiškis, – himno gimimo istoriją prisimena aktorius.

Paklaustas, ar pats domisi Tauragės krašto istorija, Juozas priminė, kad ne tik istorijai, bet ir Tauragės ateičiai jis neabejingas.

– Kadaise pašto pastate keliaudami iš ar į Sankt Peterburgą žmonės pasikeisdavo arklius. Keliu, vedusiu per Tauragę, važiuodavo tūkstančiai žmonių. Mes žinome tik Onore de Balzaką, kuris sustojęs Tauragėje savo mylimajai išsiuntė laišką. Smalsumo vedamas, susiradau, ką Balzakas laiške parašė. Jis rašė, koks prastas Tauragės viešbutis, koks neskanus maistas ir dar keletą ne visai malonių dalykų. Taip jau būna. Laiškas, kuriame nieko gero apie Tauragę neparašyta, praėjus šimtmečiams, garsina miestą, – sako J.Gaižauskas, tikėdamasis, kad ir jo sukurtas himnas Tauragei padės išpopuliarėti.

Idėja miesto „galvoms“

J.Gaižauskas sako išskaičiavęs klimato atšilimo padarinius. Pasak pašnekovo, pakilus vandenynams Žemaitijos aukštuma sulaikys besiliejantį vandenį ir Tauragė taps ne miestu ant Jūros upės kranto, o tikrų tikriausia Palanga su Baltijos jūros pakrante.

Aktorius įsitikinęs – Tauragė vienas gražiausių Lietuvos miestų

– Jei skaitėte knygą „Baronas Miunhauzenas“, tai prisiminkite vietą, kurioje aprašoma tragikomiška situacija: keliaujant iš Karaliaučiaus į Sankt Peterburgą, barono žirgas buvo perkirstas pusiau. Aš esu tikras, kad tai įvyko Tauragėje. Tokį, kad ir išgalvotą, literatūrinį faktą Tauragės galvos visada galėtų panaudoti kaip miestą garsinantį triuką. Kiek turistų iš Lietuvos ir pasaulio atvažiuotų pažiūrėti skulptūros, kurios viena dalis – pusė žirgo – būtų pastatyta ties Taurais, o žirgo uodega – kitoje miesto dalyje. Pačiame centre galėtų būti skulptūra baronui Miunhauzenui. Netikėtas, bet, sutikite, originalus sprendimas, – Juozas tikisi, kad jo idėją vietos valdžia priims domėn.

Gyvenimas ir badmintonas – neatsiejami

Juozas Gaižauskas kilęs iš didelės ir puikiai Tauragėje žinomos šeimos. Jo tėtis (taip pat Juozas) buvo žinomas „Tauragiškių balso“ žurnalistas, 45-erius metus rašęs daugiausiai apie žemės ūkį. Aktoriaus mama – anglų kalbos mokytoja. Kartu su Juozu užaugo dar trys broliai ir sesė. Šiandien Tauragėje liko tik Juozo mama ir vienas brolis, o pats aktorius Vilniuje gyvena jau gerokai ilgiau nei teko gyventi Tauragėje.

– Gimiau pačioje Tauragėje ir iki 15 metų mokiausi tuometinėje ketvirtoje vidurinėje mokykloje (dabar Žalgirių gimnazija). Vėliau mokiausi Šiauliuose rankinio sporto mokykloje internate, dar vėliau – Vilnius. Pasilikau ir gyvenu iki šiol. Daugybę metų tik atvažiuoju ir aplankau Tauragę, aplankau čia gyvenančią mamą, brolį, draugus, – savo viešnages į gimtinę prisimena Juozas.

Paklaustas, kokius prisiminimus iš vaikystės jam kelia Tauragė, aktorius juokiasi – geriausi prisiminimai būna jau brandžiame amžiuje, o vaikystė… tai tik kiemas ir sportas.

– Darželio aš nelankiau. Mūsų šeima buvo didelė, buvo močiutė, kuri mus prižiūrėjo. Kieme kasdien žaisdavau futbolą, lankiau badmintoną ir po šiai dienai du kartus per savaitę einu žaisti badmintono Vilniuje. Su pasididžiavimu visiems sakau – badmintonas į Lietuvą atkeliavo būtent iš Tauragės. Mano amžinatilsį tėčio kolega žurnalistas parašė pirmąją knygelę apie žaidimo taisykles ir badmintonas iš Tauragės pasklido po visą Lietuvą, – prisimena Juozas.

Iš Tauragės – po plačiąją Žemaitiją

Kartą per du–tris mėnesius namo į Tauragę grįžtantis žinomas aktorius kasdien tauragietiškai nebekalba. Sako, tik nuolat bendraujant su vietiniais išlenda vienas kitas tarmiškas žodis.

Juozas Gaižauskas bent kartą per keletą mėnesių aplanko Tauragėje gyvenančius artimuosius

– Tauragėje buvau praėjusią savaitę. Aplankiau namus, aplankiau kapus, draugus. Bent keletą kartų per metus į Tauragę atvažiuoju ir su „Domino“ teatru vaidinti spektaklių. Čia daug įvairių kavinių, nemažai vietų, kuriose – geras maistas. Yra puiki biblioteka, visada Tauragėje užsuku į knygyną, pagaliau Tauragė yra puikioje vietoje. Atvažiavęs čia, tris dienas po senamiestį nevaikščiosi, bet gali nuvažiuoti į Šilutę, Pagėgius ar į Rambyno kalną, surasti „Gandrų miestą“, netgi į Šiluvą gali nukeliauti ar į Tytuvėnų vienuolyno ansamblį – tą mes ir padarėme praėjusią savaitę būdami Tauragėje. Viskas ranka pasiekiama, – šypsosi aktorius.

Kas mieste akis bado?

„Domino“ teatras, kuriame dirba Juozas Gaižauskas, spektaklius rodo visoje Lietuvoje. Aktorius sako, kad net kartu dirbantys kolegos pastebėjo, jog Tauragė – bene gražiausiai tvarkomas miestas šalyje.

– Daug projektų įgyvendinta. Renovuoti namai ne tik senamiestyje, bet ir aplinkiniuose rajonuose. Kiekvieną kartą atvažiavęs džiaugiuosi. Žinoma, negaliu sakyti vien tik pagyrų. Matau įvairių dalykų. Praėjusį kartą kai buvau namuose – džiaugiausi nuostabia krantine, tiltu, o atvažiavau dabar ir matau nugriuvusį šlaitą, kuris netvarkomas. Aišku, tai ne tragedija. Suprantu, matyt, kai kitą kartą atvažiuosiu, šlaitas jau bus sutvarkytas, o dabar – akis bado, – viliasi kraštietis.

Paprašytas palinkėjimo gimtojo miesto gyventojams, pašnekovas kaip niekada lakoniškas:

– Linkiu nenuleisti galvos. Kiekvienas tauragiškis savo miestu gali didžiuotis ir aš labai linkiu, kad taip ir būtų.

Dalintis:

Rekomenduojami video:

Komentarų skiltis išjungta.