Tauragė muša rekordus – medikai uždirba beveik 5000 Eur

Dalintis:

Sveikatos apsaugos ministerijos praėjusią savaitę paviešintas interaktyvusis šalies medikų atlyginimų žemėlapis atskleidė duomenis, apie kokius pacientai iki šiol nė nenutuokė. Paaiškėjo, kad vienus didžiausių atlyginimų Lietuvoje gauna Tauragės ligoninės gydytojai. Pagal skelbiamus skaičiavimus vidutinis vieno etato Tauragės ligoninės gydytojo darbo užmokestis artėja prie 5000 eurų, neatskaičius mokesčių, per mėnesį. Maža to, tokie atlyginimai medikams buvo mokami ir per karantiną, net jei jie per tą laiką nekonsultavo ir negydė nė vieno paciento. Kitų dviejų Tauragės savivaldybei pavaldžių medicinos įstaigų – poliklinikos ir Skaudvilės slaugos ligoninės gydytojų algos gerokai kuklesnės.

Daugiau nei klinikose

Kaip skelbia Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), nuo šiol informacija apie vidutinį vieno etato gydytojų, slaugytojų darbo užmokestį ne tik skirtingose savivaldybėse, bet ir skirtingose gydymo įstaigose prieinama vienoje vietoje, patogiai ir suprantamai visiems. Tokios informacijos ieškančiam žmogui, patekus į SAM svetainę, tereikia pasirinkti jį dominančią savivaldybę ar gydymo įstaigą ir jis iškart matys aiškiai ir paprastai pateikiamus duomenis, galės palyginti pasirinktų konkrečių gydymo įstaigų medikų vidutinį uždarbį. Iki šiol tokio įrankio, kuriame informacija apie medikų algas būtų pateikiama vienoje vietoje, nebuvo.

Pasak ministerijos, ši sistema sukurta išsklaidyti gandams apie mažesnius ar didesnius gydytojų atlyginimus, kalboms, kad medikai uždirba per mažai, o Vyriausybė esą nevykdo susitarimų atlyginimus didinti.

Iš ministerijos paskelbto infografiko matyti, kad didžiausius atlyginimus šalyje gauna Palangos sveikatos priežiūros centre (4944 Eur už etatą), Tauragės ligoninėje (4467 Eur) ir Kaltinėnų poliklinikoje (4430 Eur) dirbantys gydytojai. Kaip beatrodytų keista, Tauragės ligoninėje dirbantys medikai uždirba gerokai, beveik dvigubai, daugiau nei, pavyzdžiui, Kauno ar Vilniaus universitetinių klinikų medikai. Kodėl taip yra?

Kaip keitėsi?

Tauragės ligoninės gydytojų ir slaugytojų atlyginimų dinamika: 2017 metais vidutinis Tauragės ligoninės gydytojo atlyginimas už etatą buvo 2871 Eur, šių metų vasarį išaugo beveik dvigubai – iki 4467 Eur. Ligoninės slaugytojų atlyginimų dinamika gerokai kuklesnė – 2017-aisiais buvo 855 Eur (iki mokesčių), 2020-ųjų vasarį – 1244 Eur.

SAM iliustracija

Tauragės pirminės sveikatos priežiūros centro gydytojų ir slaugytojų atlyginimų dinamika: 2017 metais šios įstaigos gydytojas už etatą vidutiniškai uždirbo 2278 Eur, 2020-ųjų vasarį – 3008 Eur. Slaugytojos – atitinkamai 1038 Eur ir 1336 Eur.

Skaudvilės palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės gydytojų ir slaugytojų atlyginimų dinamika: 2017 m. gydytojai vidutiniškai už etatą uždirbo 2033 Eur, šių metų vasarį – 2904 Eur, slaugytojos atitinkamai – 954 Eur ir 1167 Eur.

Nedirbo, bet gavo tiek pat

Valstybinės ligonių kasos (VLK) Ryšių su visuomene skyriaus vedėjas Rimantas Zagrebajev sako, kad kiekvienos medicinos įstaigos medikų atlyginimų dydis priklauso nuo įstaigos vadovo sprendimo. Kodėl vienoje įstaigoje atlyginimai dideli, o kitoje bene perpus mažesni, ligonių kasos atstovas nekomentavo. Tik informavo, kad medikų atlyginimų apskaičiavimo tvarka, paprastai kalbant, valstybės pinigų kelias iš biudžeto iki mediko piniginės, skelbiama VLK interneto svetainėje, jei kam labai įdomu, gali jį pasinagrinėti.

Paklaustas, kaip medikams atlyginimai buvo mokami karantino metu, kai dauguma specialistų (ginekologų, kardiologų, neurologų, echoskopuotojų ir pan.) nepriiminėjo, negydė ir nekonsultavo pacientų, VLK atstovas informavo, kad ir karantino metu visi medikai gavo nesumažintus atlyginimus, tai yra savo atlyginimo vidurkį, nors realiai ir nedirbo. Toks principas taikytas siekiant išlaikyti medikus įstaigose.

Tačiau, pasak R.Zagrebajev, pastarosiomis savaitėmis pastebėta, kad kai kurios įstaigos tuo lyg ir piktnaudžiauja – karantinas švelnėja, o gydymo įstaigos atverti duris pacientams vis dar vengia. Kam dirbti, jei gali nedirbti, ir gauti tokią pat algą? Todėl Sveikatos apsaugos ministerija suskubo šią tvarką koreguoti – jei iki birželio 8 dienos gydymo įstaiga pacientams vis dar nebuvo atidaryta, ji gaus mažesnį finansavimą ir dykos algos personalui mokamos nebebus.

Kyšius turi pamiršti

Tauragės ligoninės direktorius Liutauras Indriuška atviras – didžiulės algos medikams mokamos dėl to, kad kitaip specialistų į provinciją neprisiviliosi. Net ir siūlant tokius didelius atlyginimus, ligoninei nepavyksta prisikviesti medikų specialistų. Šiuo metu Tauragės ligoninė ieško anesteziologo, akušerio-ginekologo, psichiatro, reumatologo, kardiologo ir okulisto. Pasak L.Indriuškos, kai kurie medikai specialistai ir šiomis sąlygomis ilgai Tauragės ligoninėje neužsibūna – galbūt sulaukia pasiūlymų dirbti arčiau namų (nemažai medikų konsultuoti atvyksta iš didžiųjų miestų).

– Todėl taip ir yra, kad nuo didžiųjų miestų nutolusių gydymo įstaigų medikams mokamos didesnės algos negu pavyzdžiui, didžiųjų ligoninių, – sakė Tauragės ligoninės vadovas.

Tauragės pirminės sveikatos priežiūros centro direktorius Donatas Petrošius sako, kad jo vadovaujamos įstaigos gydytojų atlyginimai jau beveik pasiekė Sveikatos apsaugos ministerijos siekį.

Donatas Petrošius. TK archyvo nuotrauka

– Jau netrukus visiems mūsų įstaigos darbuotojams atlyginimai dar augs apie 8–10 procentų. Augs ne tik medicinos personalui, visiems darbuotojams. Noriu pabrėžti, kad Tauragės pirminės sveikatos priežiūros centro medikų atlyginimai yra tikri, turiu omenyje, mūsų medikai nedirba švenčių dienomis, nebudi naktimis, už ką papildomai mokama ligoninėse, – sakė D.Petrošius.

Pats D.Petrošius taip pat dar dirba ligoninėje, tačiau patikino, kad šioje įstaigoje tikrai negauna 5000 eurų atlyginimo. Kiek uždirba kiti medikai, nežino. Tačiau jei Tauragėje yra gydytojų, tiek uždirbančių, tai toks atlyginimas, D.Petrošiaus nuomone, tikrai yra orus.

Jei jau Tauragėje medikams mokami orūs atlyginimai, ką D.Petrošius mano apie korupciją medicinoje? Gal žmonės nežinojo, kad medikai uždirba tiek daug? Poliklinikos vadovas įsitikinęs – korupcijos apraiškų medicinoje mažėja, ypač jaunoji karta – ir medikų, ir pacientų nebesiūlo ir nesitiki jokių kyšių. D.Petrošius pripažįsta – medikai, mokęsi keliolika metų, ir turi uždirbti daug, tačiau apie kyšius jiems Lietuva turi pamiršti.

Dalintis:

About Author

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ redaktorė.

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą