Dvylika Tauragės rajono ugdymo įstaigas lankančių šeštokų dalyvauja Lietuvos-Izraelio gabių vaikų ugdymo programoje. Pasak programos vykdytojų, gabių vaikų rajone yra ir daugiau, bet ne visų tėvai sutinka mokėti kasmėnesinį 50 eurų mokestį, skirtą jų ugdymui, o savivaldybė kompensuoja tik pusę mokymui reikalingos mėnesinės sumos.
Pirmadienio pavakarę Tauragės apskrities vyriausiajame policijos komisariate į paskutinę iš šešių paskaitų apie teisę rinkosi gabių vaikų ugdymo programos „Gifted“ dalyviai. Keturios mergaitės ir aštuoni berniukai į šią programą buvo atrinkti iš daugiau nei šimto rajono šeštokų.
Pasak Tauragės švietimo centro direktorės ir projekto vadovės Ritos Katauskienės, ištestavus moksleivius paaiškėjo, kad į programą galėjo būti pakviesta daugiau nei 40 vaikų, bet tik 12-kos tėvai pasirašė bendradarbiavimo sutartis ir sutiko mokėti kasmėnesinį 50 eurų mokestį.
– Testus, kaip atskirti gabius vaikus, atlieka mūsų partneriai iš Vytauto Didžiojo universiteto. Testai taip pat mokami, bet šiemet už juos sumokėjo Tauragės rajono savivaldybė. Ji taip pat dengia pusę mokymui reikalingos sumos. Labai tikimės, kad jau gegužę pradėsime testuoti mokinius nuo antrosios klasės ir galėsime juos vesti iki pat 12-tos klasės, – sakė R.Katauskienė.

Gabūs rajono moksleiviai mokomi dalykų, neįtrauktų į bendrojo ugdymo programą. Violetos Karaliūnaitės nuotrauka
Programa „Gifted“ Tauragėje veikti pradėjo šių metų sausį. Atrinkti gabūs vaikai kartą per savaitę ugdomi papildomai po 2,5 valandos. Pirmiausia šiemet jie mokėsi finansinio raštingumo, o vėliau kibo į teisės mokslus.
– Labai tikimės, kad kitais metais prisijungs ir kiti atrinkti moksleiviai. Gabius vaikus reikia ugdyti papildomai, kad galėtume atskleisti jų geriausius gebėjimus ir talentus. Šie vaikai yra mūsų ateitis, – įsitikinusi R.Katauskienė.
Pirmadienį šeštokai susipažino su Lietuvos policijos mokyklos studentų gyvenimu, sprendė užduotis pabėgimo kambaryje, iš arti apžiūrėjo kasdien policijos pareigūnų naudojamas priemones, susipažino su automobilių parku, laikinojo sulaikymo kameromis. Pasak Tauragės policijos bendruomenės pareigūnės Raimondos Žvynakienės, vaikai paskaitų metu susipažino su teisine sistema, kūrė teisės įstatymus įvairioms epochoms, mokėsi rašyti protokolus, atliko bandymus nuimdami pirštų atspaudus.
– Kiek sunkiau vaikus sudominti teorinėmis žiniomis. Kai vyksta praktika, įsitraukimas yra. Jiems norisi paimti, pasimatuoti, pabandyti, – pastebėjo pareigūnė.
Pabaigus vienos temos paskaitas, atrinktiems vaikams teikiamos psichologinės konsultacijos, su specialistais dirba ir tėvai. Paklausta, ar be specialių testų tėvai gali savo pastangomis atpažinti, kad jų vaikas gabus, R.Katauskienė pabrėžė, kad svarbu stebėti vaiko elgesį ir žinoti, jog gabūs vaikai nebūtinai turi labai gerai mokytis.
– Neretai gabūs vaikai būna neatpažinti ir jiems nesudaromos sąlygos atsiskleisti. Aš, kaip vieno vaikų, kurie lanko „Gifted“ programą, mama, galiu pasakyti, kad gabūs vaikai kitokie. Jie smalsūs, turi savo nuomonę, labai daug klausimų. Jie ne visada „patogūs“ mokytojams ir tėvams. Lyg maži seneliukai. Kai vaikas gerai mokosi, kartais tai yra tiesiog įdėtas didžiulis darbas. Labai gabiems vaikams mokykloje kartais būna neįdomu, jie koncentruojasi į vieną sritį, mėgsta būti vieni, – pasakojo R.Katauskienė.
Švietimo centro specialistai tikisi, kad projektas bus ilgametis ir kasmet ugdys vis daugiau gabių tauragiškių.