Tauragėje teikiama pagalba ir sergantiems demencija, ir jų artimiesiems

Dalintis:

Nuo balandžio 1 d. Tauragės šeimos gerovės centro Bendruomeniniai šeimos namai pradėjo savipagalbos grupę „Suprasti: demencija“. Šiuo metu Lietuvoje yra daugiau nei 43 000 demencija ir jos įvairiomis formomis sergančių žmonių, tad, kaip sako projekto koordinatorė Odeta Petrikienė, demencijos tema šiandien nepaprastai aktuali.

Skaičiai negailestingi

– Šia tema Tauragės šeimos gerovės centro organizuojamos savipagalbos grupės sulaukia populiarumo. Pirmą kartą grupė suorganizuota 2024 metų balandį, po to dar viena buvo tų pačių metų lapkritį, rytais. Atsižvelgiant į klientų pageidavimus, šį kartą grupė organizuojama po darbo valandų, o grupėje dalyvauja 10–12 asmenų, – informavo Odeta Petrikienė.

Pasak O.Petrikienės, grupė nėra vien orientuota į žmones, kurie rūpinasi demencija sergančiais artimaisiais. Grupė skirta visiems, kurie rūpinasi sveikata, kurie nori atitolinti demenciją ar nerimauja dėl galimybės ja susirgti. Grupė ypač naudinga tiems, kurie rūpinasi demencija sergančiu artimuoju.

Vis dažniau girdimą, regis, ne taip seniai pradėtą vartoti žodį „demencija“, dar ne visi supranta. Tad kas gi yra demencija ir ar jos reikėtų baimintis? Vienos sąvokos, kas yra demencija, nėra, tačiau organizacija „Demencija Lietuvoje“ ją apibūdina kaip sindromą, kurio simptomai apima didelę grupę neurodegeneracinių būklių. Tai terminas, vartojamas esant atminties sutrikimams, mąstymo, sprendimų priėmimo, socialinių ir fizinių gebėjimų mažėjimui. Grupę „Suprasti: demencija“ vesianti VšĮ „Žmogaus socialinės integracijos centras“ psichologė Jurgita Gedeikienė šį sindromą apibūdina savais žodžiais:

– Naudoju daug apibūdinimų – nuo medicininių iki apibūdinimų iš Anderseno pasakų. Gal aiškiausiai ir paprasčiausiai būna, kai pasakau, kad, jei jau pagavo demencija, tai iš mūsų smegenų išplėšiama atmintis, mąstymas, suvokimas, dėmesys, artimieji ir pats „Aš“.

Jurgita Gedeikienė teigia, kad poreikis profesionaliai padėti tiems, kas globoja demencija sergančius artimuosius, pastebėtas seniai. Pastebėta ir klaidingų įsitikinimų, gaubiančių šį klinikinį sindromą.

– Prieš kokius 15 metų teko konsultuoti mažamečio, sergančio demencija, tėvus. Tada supratau, kad nuo demencijos nesame apsaugoti nė vienas. Tai tikrai nėra senų žmonių bėda. Ji gali ištikti bet kurį mūsų. Kiekvienais darbo metais ateinančių į konsultacijas šeimos narių, kurie slaugo demencija sergančius asmenis, ėmė daugėti. Supratau, kaip svarbu palaikymas, tinkama informacija, žinios ir dalijimasis asmenine patirtimi. Demencija sergančiojo artimuosius lydi daugybė jausmų:  pasimetimas, pyktis, nerimas, baimė, nusivylimas. Tu turi artimąjį, bet tuo pačiu ir neturi, – šeimos narių jausenomis dalijosi psichologė.

Savipagalbos grupės psichologė liūdnai konstatuoja, kad, slaugant demencija sergantį artimąjį, apsiverčia gyvenimas ir prisitaikymas prie naujos realybės būna nelengvas.

– Daugelis nurodo, kad demencija sergančių asmenų slaugymas gali būti sunkesnis nei suaugusio žmogaus su fizine negalia slauga. O statistikos skaičiai negailestingi. 2023 metais demencija diagnozuota 0–17 metų amžiaus grupėje 15 vaikų ir paauglių; suaugusiųjų, kuriems diagnozuota demencija ir Alzheimerio liga, buvo 42 462. Tauragės rajone prieš kelerius metus tokių asmenų buvo 1059, – nedžiugią statistiką atskleidė J.Gedeikienė.

Svarbu pasirūpinti savimi

Vos Šeimos gerovės centrui paskelbus apie renkamą savipagalbos grupę, per keletą dienų visos vietos jau buvo užimtos ir eilėn stojo dar keli asmenys. Tai psichologės J.Gedeikienės nestebina, kadangi, pasak specialistės, sergančiųjų demencija daugėja ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje.

– Manau, kad yra ne tik skyrybų, bet ir demencijos epidemija. Grupėje „Suprasti: demencija“ kalbama apie tai, kas gali paskatinti demencijos atsiradimą. Todėl mano, kaip specialistės, tikslas grupės užsiėmimų metu ir yra ne tik kalbėti apie tai, kaip rūpintis demencija sergančiu asmeniu, bet ir kaip pasirūpinti savimi. Ne veltui skrydžių palydovai primena, kad pirmiausia deguonies kaukę reikia užsidėti pačiam ir tik tada padėti šalia esančiam žmogui. Esu įsitikinusi, kad daugelis tai ima suprasti ir ieško tokių savipagalbos grupių, – svarstė psichologė.

Tauragės šeimos gerovės centras kartu su Europos socialinio fondo agentūra įgyvendina projektą „Kompleksinės paslaugos (KOPA)“, skirtą suteikti asmenims, šeimoms ir bendruomenėms būtinus įgūdžius savarankiškai spręsti kylančias socialines problemas. Savipagalbos grupė „Suprasti: demencija“ taip pat finansuojama iš KOPA lėšų. Užsiėmimai nemokami ir juose dalyvauti gali visi norintieji, sulaukę pilnametystės ir spėję į renkamą grupę užsiregistruoti. Kaip patikino projekto koordinatorė O.Petrikienė, ateityje tokios grupės vėl bus organizuojamos, nes poreikis suprasti, kas yra demencija, kas vyksta su demencija sergančiu artimuoju ir kaip išlikti savimi bei nepervargti rūpinantis neurodegeratyvine liga sergančiu asmeniu, nemažėja.

Senjorų dienos socialinė globa

Šeimos gerovės centras demencija sergantiems senjorams ir jų artimiesiems siūlo dar vieną paslaugą – dienos socialinę globą centre. Pagalbos pagyvenusiems ir neįgaliems asmenims skyriaus vedėja Rasa Piečienė bei socialinės darbuotojos šią dienos globą vadina senelių dienos centru (darželiu). Į teikiamą paslaugą įeina psichologinė pagalba, kasdienių asmens higienos įgūdžių ugdymas, palaikymas ar atkūrimas, atminties aktyvinimo užsiėmimai ir maitinimas. Senelius, kurie negeba valgyti savarankiškai, maitina dienos globos centro darbuotojos. Atsižvelgiant į tai, ko senjorai pageidauja, ką gali atlikti ir kas jiems individualiai patinka, dienos centre organizuojami įvairūs užsiėmimai: stalo ir lauko žaidimai, rankdarbiai, edukacinės išvykos, muzikiniai užsiėmimai, judesio terapija, įvairios veiklos multisensoriniame kambaryje. Yra galimybė senelį paimti iš namų ir iš centro atgal į namus parvežti. Dienos centrą lankyti gali Tauragės rajono savivaldybėje registruoti asmenys, kurie turi sunkią negalią, serga demencija arba Alzheimerio liga ir kuriems nustatyti individualios pagalbos poreikiai.

Šiuo metu senjorų dienos socialinę globą centre lanko penki garbaus amžiaus tauragiškiai. Prie grupės prisijungti gali dar trys asmenys.

Dalintis:

About Author

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą