Prasidėjus pavasariui ir kone visai ištirpus sniegui, paaiškėjo, kad ne visi šunų šeimininkai sąžiningai surenka savo augintinių ekskrementus. Tauragės pievutės ir pasivaikščiojimų takai tapo minų laukais.
Išėjus pasivaikščioti šiuo metu tenka saugotis – takeliai ir pievutės nusėti „bombomis“, kurias paliko neatsakingų šeimininkų augintiniai. Nors Tauragės mieste yra nemažai specialiai šunų išmatoms skirtų šiukšliadėžių, ne visi jomis naudojasi.
– Eidama pasivaikščioti su vaiku turiu žiūrėti, kur dedam kojas. Kai tik sniegas nutirpo, taip ir išlindo visas grožis. Negi taip sunku pasilenkti ir surinkus į maišelį išmesti? – „Tauragės kurjeriui“ sakė vardo viešinti nepanorusi jauna mama.
Įminti į tokias „dovanėles“ labai nemalonu, tačiau specialistai aiškina, kad paliktos išmatos kelia pavojų ir sveikatai. Būtent jose yra įvairių mikrobų ir bakterijų, ligų sukėlėjų. Todėl lauke ypač tenka saugoti vaikus, tyrinėjančius pasaulį ir ne visada žinančius, ko liesti nederėtų. O įmynus į tokią „miną“, ligų sukėlėjus patys to nežinodami galite parsinešti ir į namus.
Tauragės miesto seniūnas Žilvinas Majus patikino, kad šiukšliadėžių, skirtų šunų ekskrementams Tauragės mieste apstu. Tačiau reikalui esant galima pastatyti ir daugiau.
– Pritariu žmonėms – baisu. Yra šunų išmatoms skirtos šiukšlinės. Jų pristatyta prie šunų vedžiojimo aikštelių, mikrorajone, Tarailiuose ir kitose miesto vietose. Labai laukiu pasiūlymų – jei yra poreikis, nupirksime ir daugiau pastatysime. Tačiau kartą žmogus prašė pastatyti Beržės rajone. Ten privatūs namai, – sakė seniūnas, užsimindamas, kad prie privačių namų vargu ar reikia tokių šiukšlinių.
Šios atliekų surinkimo vietos ištuštinamos kartą per savaitę. Ž.Majaus teigimu, tai pakankamas dažnumas ir jos būna užpildomos.
– Tikrai daug žmonių sąžiningai savo augintinių išmatas surenka ir išmeta, – įsitikinęs miesto šeimininkas.
UAB Tauragės regiono atliekų tvarkymo centro (TRATC) Atliekų tvarkymo skyriaus vadovė Vilmantė Krištopaitienė patikino, kad šias atliekas galima išmesti ir į bendrą mišrių atliekų konteinerį.
– Žinoma, galima. Jei vedžioja žmogus savo augintinį ir arti nėra specialios šiukšlinės, galima mesti ir į konteinerį, – patikino pašnekovė.
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro specialistai pataria:
Laikytis higienos: grįžus iš lauko, po darbo sode, darže, prieš valgį, pažaidus su šuniuku, kačiuku kruopščiai nusiplauti rankas po tekančiu vandeniu su muilu.
Valgyti tik nuplautas uogas, vaisius, daržoves, vandenį gerti tik iš patikimų švarių vandens šaltinių.
Savo augintinius reguliariai gydyti nuo kirminų, neleisti laižyti veido, maistui skirtų indų. Surinkti gyvūnų išmatas į maišelius ir išmesti į konteinerius, nežaisti su valkataujančiais gyvūnais, rūpintis savo augintinių švara.
Vaikų smėlio dėžes įrengti saulėtose vietose. Nenaudojamas uždengti. Smėlį keisti kiekvienais metais ir nuolat jį perkasti. Neleisti vaikams žaisti smėlio dėžėse, kuriose smėlis nekeičiamas.
Vasarą, iškylaujant lauke, nukritusio ant žemės maisto, jeigu jo negalima nuplauti, nevalgyti. Maistą laikyti sandariuose induose, apsaugančiose nuo dulkių, musių, tarakonų ir kitų vabzdžių – jie gali pernešti parazitų kiaušinėlius.