Teisiama politikė: „Niekada netikėjau, kad kada stovėsiu šioje įstaigoje“

Dalintis:

Kovo 13-ąją Tauragės rajono apylinkės teismas atvertė buvusios Tauragės vicemerės, dabartinės savivaldybės tarybos narės Virginijos Eičienės jai, kaip tarybos narei, 2019–2023 metų kadenciją išmokėtų lėšų pagrįstumo bylą. Viešą interesą ginanti Klaipėdos apygardos prokuratūra teismo prašo pripažinti politikę nepagrįstai praturtėjus ir į savivaldybės biudžetą reikalauja grąžinti beveik 20 tūkstančių eurų. V.Eičienės parodymai teisme buvo įspūdingi – pas rinkėjus važinėjo penkiais automobiliais, degalus degalinėse pylė ir į kanistrą, po keletą kartų per dieną ir net naktimis, o atsiskaitydavo net 14 skirtingų banko kortelių.

Per naktį išvažinėjo visą baką

Į teismo posėdį Tauragės apylinkės teismo rūmuose trečiadienį atvyko Virginija Eičienė su savo advokate Stanislava Jorudiene, Klaipėdos apygardos prokuratūros prokurorė Gina Skersinskytė, šįkart dalyvavo ir trečiuoju asmeniu byloje pripažintos Tauragės rajono savivaldybės administracijos atstovės – Apskaitos skyriaus vedėja Ona Bartulienė ir Teisės skyriaus vyriausioji specialistė Lilija Mockienė. Bylą nagrinėja teisėja Vida Butanavičiūtė. Kadangi nė viena šalis posėdžio pradžioje teismui nepateikė jokių prašymų, bylą teismas pradėjo nagrinėti iš esmės.

Teisėja paviešino bylos esmę – kreipdamasi į teismą su civiliniu ieškiniu, Klaipėdos apygardos prokuratūra remiasi Tauragės savivaldybės Kontrolės ir audito tarnybos atlikto 2019–2023 m. Tauragės rajono savivaldybės tarybos veiklai panaudotų lėšų audito ataskaita. Kaip joje nurodoma, kadencijos metu V.Eičienei iš savivaldybės biudžeto buvo išmokėta 20 075 Eur tarybos nario veiklai vykdyti: 19 613 Eur politikė sunaudojo kurui, 481 Eur – asmeninio automobilio remontui. Kaip skelbiama audito ataskaitoje, lėšas kurui tarybos narė V.Eičienė naudojo ir kaip vicemerė būdama komandiruotėse užsienyje – Ukrainoje, Sakartvele, Slovakijoje, Lenkijoje bei koronaviruso pandemijos metu paskelbto karantino metu, kai bendravimas tarp namų ūkių buvo apribotas, o darbas visose įstaigose vyko nuotoliniu būdu. Karantino metu galimos išleisti lėšos buvo išnaudotos maksimaliai. Be to, audito ataskaitoje nurodoma, kad tarybos narė kurą pirko kiekvieną arba kas antrą dieną, kartais jo įsigydavo tokį kiekį, koks netelpa į automobilio kuro baką, kartais pildavosi naktį, pavyzdžiui, 1 valandą nakties, arba savo, kaip vicemerės, darbo valandomis. Už kurą degalinėse V.Eičienė atsiskaitydavo 14 skirtingų banko kortelių, keturiomis bankų kortelėmis atsiskaityta dažnai, 10 atvejų iš skirtingų kortelių buvo vienkartiniai – tokie duomenys matyti iš jos savivaldybės administracijai pateiktų pirkimo kvitų. Be to, politikė pirko skirtingų rūšių degalus – ir dyzeliną, ir benziną, nors jos asmeninis automobilis varomas dyzelinu.

Kadangi Kontrolės ir audito tarnyba V.Eičienei rekomendavo grąžinti į savivaldybės biudžetą 430 Eur kaip nepagrįstai panaudotus, tuometinė vicemerė tai ir padarė. Kaip ieškinyje teigia prokuratūra, kadangi dalies lėšų grąžinimas įrodo, kad V.Eičienė savivaldybės administracijai teikė melagingus duomenis, ir kiti jos pateikti duomenys gali būti nepagrįsti. Pagal politikės asmeninio automobilio ridą matyti, kad per mėnesį ji nuvažiuodavo apie 600 km, nors pagal jos savivaldybės lėšomis įsigytą kuro kiekį politikė turėdavo pas rinkėjus nuvažiuoti daug kartų didesnį atstumą. Tiesa, buvusi vicemerė savo atsiliepime teismą informavo, kad pas rinkėjus važiuodavo ir savo sugyventinio automobiliu, tačiau pagal pastarojo automobilio ridą matyti, kad ši mašina per mėnesį nuvažiuodavo apie 900 km. V.Eičienė važinėja 2019 metais įsigytu nauju automobiliu.

Prokuratūra konstatuoja, kad valstybės politikų elgesio principai įpareigoja juos elgtis sąžiningai ir viešai. Tarybos nariai davė priesaiką, tačiau, prokurorės teigimu, V.Eičienė nepagrindė savo patirtų išlaidų, o be teisinio pagrindimo įgytas turtas privalo būti grąžintas. Kadangi dalį lėšų ji jau grąžino, turi grąžinti dar 19 644,04 euro. Be to, prokuratūra prašo priteisti nuo šios sumos 5 proc. metinių palūkanų nuo bylos iškėlimo iki jos galutinio išnagrinėjimo dienos ir padengti bylinėjimosi išlaidas.

Prokurorė G.Skersinskytė patikslino kelias ieškinio detales:

– Iš Virginijos Eičienės pateiktų pirkimo kvitų matyti, kad, pavyzdžiui, vakare ji pilasi kuro už 90 eurų, o kitą dieną už 50 eurų. Per naktį ji turėjo išvažinėti visą baką. Arba pilasi dyzeliną du kartus per dieną, per tris dienas iš eilės įsipila kuro už 160 eurų. Tai neatitinka protingo žmogaus elgesio standartų. Be to, atsakovė nurodo, kad naudojo ne tik sugyventinio, bet ir brolio, sūnaus ir marčios automobilius, teikė, manytina, ne jai priklausančius čekius, iš savivaldybės gavo daugiau lėšų nei realiai patyrė išlaidų. Tai neginčijamai patvirtina nesąžiningą elgesį, – vardijo prokurorė.

Teigia, kad nepraturtėjo, o patyrė nuostolių

Virginija Eičienė. TK archyvo nuotrauka

Prieš teismą prisiekusi sakyti tik tiesą, V.Eičienė pranešė, kad su prokuratūros ieškiniu nesutinka. Politikė vardijo daugybę praėjusios kadencijos savo eitų pareigų taryboje, tikino, kad kaip tarybos narei jai reikėdavo labai dažnai važiuoti susitikti su seniūnijų ir bendruomenių atstovais įsitikinti, koks jų lėšų poreikis ir ar lėšos tinkamai įsisavinamos.

– Kabinetinio darbo tikrai nebuvo tiek daug, kadangi visada stengiausi būti arčiau žmonių ir dirbti su žmonėmis <…>. Vykom ir į kitas savivaldybes, nes neturėjom tiek patirties, kad jos pasisemti, kad sužinoti daugiau. Kadangi buvau išrinkta tarybos nare, aš kartu atlikau tiek tarybos narės, tiek mero pavaduotojos funkcijas, kadangi šios funkcijos buvo neatsiejamos, – teigė V.Eičienė.

Pasak politikės, jai, kaip vicemerei, nebuvo suteiktas tarnybinis automobilis, todėl ji ir vicemerės, ir tarybos narės pareigoms atlikti naudojo asmeninį transportą.

– Pagal poreikį naudojau ir savo sugyventinio, ir brolio, ir sūnaus, ir marčios automobilius. Savo automobilį įsigijau 2019 metais gegužės 5 dieną. Esu labai taupus žmogus ir tikrai stengiausi savo automobilio nenaudoti kiekvieną dieną, kadangi visi žino, kokie yra mūsų rajono keliai, asfaltuotų kelių tikrai yra nedaug ir vykstant į kitas bendruomenes, į seniūnijas, į kultūros įstaigas dažnai važiavau su sugyventinio visureigiu, kuris yra pravažesnis,  – patvirtino V.Eičienė.

Politikė negalėjo paaiškinti, kaip jos savivaldybei pateiktose ataskaitose atsirado ne jos kvitas. Esą tikriausiai degalinėje pasiėmė netyčia.

– Išvykus man į komandiruotę, reglamente niekur nėra parašyta, kad kurą pilti būtinai turiu aš, vyras, sugyventinis, laukdamas manęs paruošė mano automobilį – nuvažiavo, įpylė kuro, kad aš parvažiavusi galėčiau ryte sėsti ir važiuoti į darbą, į bendruomenę, kur man reikės, bet aš tas lėšas grąžinau, – teisme kalbėjo V.Eičienė.

Politikės teigimu, per karantiną ji namuose nesėdėjo, vykdavo į savo darbo vietą savivaldybės administracijoje, paprašyta gyventojams nuveždavo maisto arba vaistų, o keletą kartų kuro yra degalinėje prisipylusi į kanistrą, esą taip darė „dėl atsargumo“, kad pasibaigus degalams neturėtų problemų. O tokius didelius atstumus nuvažiuodavo po darbo, savaitgaliais ir švenčių dienomis, nes būtent tomis dienomis ir vyksta daugiausia renginių. Be to, kadangi 2023 metais Tauragė buvo kultūros sostinė, dar ruošiantis šiam projektui ji turėdavo vykti į kitus miestus pasisemti patirties, kartu su ja vykdavo ir giminaičiai, nes pati V.Eičienė nesanti labai gera vairuotoja.

Politikė teismui teigė, kad yra atvirkščiai – ji ne nepagrįstai praturtėjo, o eidama tarybos narės pareigas patyrė nuostolių, mat naudojo net penkis automobilius, o už jų amortizaciją ir nusidėvėjimą jai niekas neatlygino. Dovanas rinkėjams – saldumynus, vaisius ir vėliavas teigė pirkusi savo lėšomis.

– Stengiausi iš paskutiniųjų, o už atliktą darbą esi žmogus kaltinamas, tai tikrai yra skaudu. Turėdama 41 metų darbo stažą, niekada netikėjau, kad kada stovėsiu šioje įstaigoje ir būsiu kaltinama <…>. Atėmiau visą laiką nuo vaikų, dirbau savaitgaliais, dirbau penktadieniais, vakarais grįždavau ir 12 valandą, šeštadieniais nuo pat ryto iki vakaro, – kalbėjo V.Eičienė.

Tarybos narės teigimu, nemažai asmeninių lėšų ji išleido ir savo išvaizdai puoselėti, o štai Civilinės metrikacijos skyriaus darbuotojams lėšų skiriama ir drabužiams bei avalynei įsigyti.

– O mes viską darėm iš savo lėšų, tuos metus dirbdama savivaldybėje neturėjau laiko nei vaikams, nei anūkams. Manau, kad aš viską padariau teisingai, – savo kalbą reziumavo politikė, nepagailėjusi priekaištų ir žiniasklaidai, kuri esą vos ne kiekviename leidinyje primena, kad V.Eičienė bus teisiama.

Kvies liudytojus

Savivaldybės atstovės teismą informavo, kad su prokuratūros ieškiniu savivaldybės administracija sutinka iš dalies, tačiau kokią sumą, jų nuomone, V.Eičienė turėtų grąžinti į biudžetą, neįvardijo, paliko sprendimą priimti teismui. Vis dėlto atstovėms kilo abejonių dėl V.Eičienės kelionių į kitus miestus kultūros sostinės reikalais, be to, jai galėjo būti suteiktas tarnybinis automobilis kaip vicemerei, tačiau ji to neprašė. Savivaldybės atstovės priminė, kad politikai turi vadovautis protingumo bei sąžiningumo principais, į tai teismas ir turėtų atsižvelgti priimdamas sprendimą.

– Turiu pripažinti, kad ne visada atlikome tarybos narių pateiktų kvitų kontrolę, ne visi čekiai buvo patikrinti. Mes niekada nevertinome, kiek tarybos narys turi pilti kuro. Tarybos narys pats asmeniškai atsako už tų lėšų pagrįstumą. Atnešdavo kvitus, pasakydavo, kad važiuodavo į renginius, – kalbėjo savivaldybės atstovė O.Bartulienė.

Išklausius visus proceso dalyvius, kitam teismo posėdžiui prokuratūra turės pateikti pažymą, kad dėl V.Eičienės veiksmų yra pradėtas ikiteisminis tyrimas (prokurorė tai patvirtino žodžiu, tačiau atsakovės advokatė pareikalavo įrodymo) ir kviečiami keturi liudytojai: V.Eičienės sugyventinis Jonas Zeveckas, sūnus Fabijonas Eičas, marti Asta Eičienė ir brolis Jonas Samoška, kurių automobiliais kaip tarybos narė V.Eičienė važinėdavo. Teismui bus būtina pateikti šių automobilių ridas.

Kitas posėdis numatytas balandžio 23 dieną.

Dalintis:

About Author

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ redaktorė.

Rekomenduojami video:

7 komentarai

  1. Sąžinė on

    Gėda, gėda ir dar kartą gėda. Štai kokie žmonės sėdi valdžioje. Pone,jūs pametėtė smegenis. Meluojate ir neraustate.

  2. Tauragiškė on

    Gėda , praradusi sąžinę ,vietoj prisipažinimo kaltės ir atsiprašymo dar kabinasi į giminaičius juos tampo po teismus…Įstatymai turi būti visiems lygūs ir vagims turi būti bausmė . Kas atsakys ar šis žmogus gali toliau dirbti?? Kodėl ji dar neatleista iš pareigų??

  3. kadangi apsivogė yra sava , jai turėtų būti suteiktas rajono garbės pilietės vardas šalia pakabinus ir komunysto psyxo abrozą

Palikite komentarą