fbpx

Ūkininkų iš Norkaičių šiltnamiuose agurkai dera jau gegužės pradžioje

Dalintis:

Norkaičių kaime gyvenantys sutuoktiniai Kristina ir Viktoras Austynai 30 metų verčiasi ekologine daržininkyste ir uogininkyste. Darbas sunkus, bet jiems patinka būti kartu ir rūpintis augalais. Su derliaus realizavimu problemų neturi – pirkėjai atvyksta į namus. Baigėsi ridikėlių, prasidėjo agurkų sezonas, vieni vaisiai ir uogos dar auga, kiti tuoj prinoks ir prisirps. Besisukdami darbų verpete ir besidžiaugdami bendryste darbštūs ūkininkai sulaukė gražaus jubiliejaus – po keleto dienų švęs auksines vestuves.

Pasirinkimas gausus

Kristina ir Viktoras Austynai keturiuose aruose yra pasodinę šilauogių, jos užderės liepos mėnesį. Tokį pat plotą skyrė šiltnamiams, kuriuose vis gausiau mezga agurkai. Pomidorai auga šiek tiek mažesniame šiltnamyje, jų derliaus laukiama birželio pabaigoje. 30 arų įveistame braškyne uogos pradės nokti po dviejų savaičių. Ridikėlių sezonas jau baigėsi, bet Austynų ūkyje daug kitų daržovių: svogūnų, salotų, česnakų, krapų, špinatų, lapinių burokėlių, paprikų, krienų, krapų. Kiek vėliau sunoks agrastai, serbentai ir avietės.

– Tik prieš savaitę nustojome šildyti šiltnamius – išlaidos nemenkos. Anksti pradėjome šildymą, todėl gegužės pradžioje pas mus jau derėjo agurkai. Už kilogramą pirmųjų prašėme 2,5 Eur, dabar – 2 Eur. Orams šiltėjant kainos krenta, bet ir derlius vis didėja, – kalbėjo daržininkė. – Kainų nekeliame. Prieš dvejus metus agurkai buvo brangesni – sezono pradžioje kilogramas kainavo 3 Eur. Auginu trumpavaisius – tokie populiariausi. Tiesa, vyresni žmonės labiau mėgsta stambesnius agurkus. Didelės konkurencijos daržovių rinkoje dar nespėjau pajusti.

Tai jau šiuometinio derliaus agurkai. Asmeninio albumo nuotrauka

Balandžio viduryje feisbuke Kristinos ir Viktoro dukra Inga sukūrė šeimos ūkio paskyrą (Austynų daržovės ir uogos) – nuo tada namuose sulaukia vis gausesnio pirkėjų antplūdžio. Norkaičiuose užaugintų daržovių galima rezervuoti iš anksto. Tik susitarus skinami agurkai, todėl jie visuomet švieži ir nespėja suvysti. Geriausia šias daržoves pirkti nelaukiant sezono pabaigos – tuomet jų gražiausia forma. Pageidaujantiems agurkų užsiraugti Kristina suruošia reikalingų prieskonių ryšulėlį. Jai patys skaniausi agurkai parauginti tik vieną dieną, dar gardesni paraugti su trupučiu aitriosios paprikos. Į litrą vandens Kristina beria šaukštą druskos. Šeimai įvairius vaisius ir daržoves, ne tik agurkus, ji patiekia ir konservuoja pagal įvairią receptūrą.

Asmeninio albumo nuotrauka

– Auginu trijų rūšių pomidorus, vidutinio aukščio ir aukštaūgius, skirtingo ankstyvumo. Mano pomidorai senoviniai – nekieti, ne tokie, kaip dabar visur pardavinėjami. Mes nemėgstame šiuolaikinių kietų pomidorų. Mūsų auginami žmonėms patinka, labai skanūs, todėl juos visada noriai perka, – sakė prityrusi daržininkė. – Kiekvienas pagal skonį gali pasirinkti – yra sultingų ir mėsingų. Tuoj prasidės braškių sezonas, vėliau pomidorų ir uogų – pirkėjai pas mus nuolatos atvažiuoja.

Pagalbininkės – rupūžės

Austynų daržus ir šiltnamius labai pamėgo rupūžės, jų šios šeimos ūkyje apsigyveno ištisos šeimynos. Mažesnius šiuos varliagyvius sunku suspėti nufotografuoti, o ir didžiosios nelabai mėgsta pozuoti, skuba kuo greičiau nuropoti šalin. Šeimininkai nepyksta ant šių gyvių ir neveja jų lauk iš savo teritorijos.

– Rupūžes mes globojame, apsidžiaugiame jas pamatę, pašnekiname, kontaktą užmezgame – jos kaip sargai mūsų šiltnamių ir daržų. Šie gyviai bet kur negyvena, jiems nepatinka chemija. Veisiasi tik ten, kur švari žemė, tik neužterštoje aplinkoje. Tai didžiausias įrodymas, kad mūsų daržovės ekologiškai auginamos, – linksmai kalbėjo šeimininkė. – Be to, rupūžės – daržo sanitarės. Smagu, kad mūsų šiltnamiuose jos jaučiasi puikiai, švarina aplinką nuo kenkėjų, šliužų, amarų, uodų, mašalų, įvairių lervų, sudoroja kolorado vabalus.

Agurkų pirkėjus Kristina pasitinka, kaip ir priklauso, dėvėdama kaukę. Asmeninio albumo nuotrauka

Džiugus jubiliejus

Birželio 19 dieną Kristina ir Viktoras Austynai švęs gražų jubiliejų – judviejų santuokai sukaks 50 metų. Kristina gimė ir užaugo Norkaičiuose, po vestuvių čia atsikėlė sutuoktinis. Užaugino dvi dukras, sulaukė dviejų anūkų – vienas jau studentas, kita – vos metukų mažylė.

– Tuokėmės per didžiulius karščius. Visą gyvenimą tiktai mes abu, viską mes kartu pasidarome, esame labai laimingi, kad turime vienas kitą. Viktoras be galo darbštus. Abu mėgstame augalus, jie džiugina širdį, labai malonu juos prižiūrėti. Gyvulininkyste niekuomet nesidomėjome, mūsų namuose tik šuniukų ir kačiukų yra, – kalbėjo daržininkė. – Daigus pati užsiauginu, viską pradedu nuo sėklytės. Ir pomidorus, ir agurkus. Man labai patinka gėlynai, alpinariumai, dabar juos atnaujiname – vyksta kūrybinis procesas. Mėgstu retesnius, įdomesnius augalus.

Draugiška Austynų šeima susitinka dažnai. Asmeninio albumo nuotrauka

Daržininkystė reikalauja labai daug rankų darbo, todėl prireikus Kristina ir Viktoras į talką pasikviečia darbščiąją savo kaimynę. Kasmetinis daržininkų darbymetis trunka iki spalio, iki to laiko reikia pasiruošti būsimam sezonui, kuris prasideda kovo mėnesį – tuomet sėjami nauji augalai, pradedami šildyti šiltnamiai. Žiemos laikotarpis Kristinai ir Viktorui – atostogų metas, kartais išvyksta pailsėti kur nors į svečią šalį. Per paskutines atostogas skrido į Turkiją.

Austynai daržoves pradėjo auginti Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo pradžioje, kai vyko etatų mažinimas, trūko darbo vietų, o pensijos buvo labai mažytės. Buvo sunku, reikėjo išgyventi, tuomet ir sumąstė papildomai užsidirbti augindami daržoves. Šis darbas jiems taip patiko, kad ir šiandien sako: „Neturim kuo skųstis, tik duok, Dieve, sveikatos“.

Dalintis:

About Author

Regina Genienė

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ žurnalistė

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą