Sveikatos apsaugos ministerija skelbia, kad šiandien paaiškėjo dar trys nauji užsikrėtimai koronavirusu. Susirgimai kol kas tik įvežtiniai.
Susirgimas nustatytas Ispanijos pilietei, atvykusiai iš Madrido. Taip pat klaipėdietei, grįžusiai po atostogų tenerifėje ir dar vienas atvejis nustatytas Kaune esančiam pacientui, grįžusiam iš Italijos.
Ministerija siūlo ateinančią savaitę susilaikyti nuo bet kokių kelionių. Taip pat atidaryta nemokama karštoji linija 1808. Ateinančią savaitę planuojama svarstyti visuotinio karantino paskelbimo klausimą. Taip pat tarp svarstytinų klausimų – prekybos centrų darbo laiko ribojimas.
Ugdymo procesas nuo šiandien jau sustabdytas visose ugdymo įstaigose. Vakar Tauragės rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų komisijos posėdyje iškeltas klausimas dėl medikų ir policijos pareigūnų. Svarstyta, ką daryti, mat daugelis šių visuomenei gyvybiškai reikalingų tarnybų atstovų yra jauni žmonės, auginantys mažus vaikus. Uždarius ugdymo įstaigas, jiems kyla nemenka dilema dėl vaikų priežiūros. Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko pavaduotojas Vygandas Mylimas „Tauragės kurjeriui“ paskaojo, kad su pareigūnais bendraujama, aiškinamasi jų situacija – ar abu tėvai dirba policijoje, ar tik vienas jų.
– Jei bus įmanoma, kai kuriems suteiksime galimybes dirbti nuotoliniu būdu. Kol kas situacija saugi, pajėgų užtenka ir jos nemažės. Raginame žmones nesilankyti komisariate, skambinti rūpimais klausimais. Bandysime ir kai kurias apklausas nukelti, jei tai įmanoma, – dėstė V.Mylimas.
Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Egidijus Šteimantas patikino, kad esant reikalui medikų ir policijos pareigūnų vaikams būtų organizuojama speciali budinti priežiūros grupė.
– Tiems asmenims, kurie ekstremalios situacijos metu turi dirbti, bet taip pat turi mažų vaikų, esame pasiruošę formuoti specialią grupę. Problema sudėtinga, niekas nežino teisingų atsakymų. Koks bus pirmadienis, neaišku, – žurnalistams pasakojo E.Šteimantas.
Tauragės rajono meras Dovydas Kaminskas patikino, kad kavinių ir barų veikla kol kas nėra draudžiama. Tačiau stabdomas naktinių klubų darbas.
Pradeda veikti Koronos karštoji linija
Reaguojant į sparčiai besikeičiančią naujojo koronaviruso (Covid-19) situaciją pasaulyje ir Lietuvoje, taip pat didėjant informacijos srautams, Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo, sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos nurodymu nuo šiandien trumpuoju numeriu 1808 pradeda veikti Koronos karštoji linija. Skambinti į liniją galima visoje Lietuvoje visą parą nemokamai iš visų tinklų.
Numeriu 1808 skambinti taip pat nuo šiol raginama ir pasireiškus į gripą būdingiems ligos simptomams – karščiavimui, kosuliui, gerklės skausmui ar apsunkintam kvėpavimui – po kelionės į užsienio šalis ar po kontakto su tikėtinu koronaviruso nešiotoju.
Paskambinę į Koronos karštąją liniją, gyventojai bus konsultuojami pagal specialų sudarytą, struktūrizuotą, skaitmeninį algoritmą, pritaikytą priimti ir apdoroti iškvietimus, nustatyti reikiamą pagalbos lygį ir rekomendacijas. Linijos specialistai patars saviizoliacijos, Covid-19 prevencijos ir kitais klausimais. Esant poreikiui skambinantysis bus sujungiamas su GMP dispečerine.
Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo, sveikatos apsaugos ministro A. Verygos teigimu, apie koronaviruso infekciją nuolat komunikuoja SAM, Vyriausybė, taip pat aktyviai informuoja žiniasklaida, tačiau žmonės vis dar linkę pasitikėti paniką sėjančiais pavieniais mitais ir pseudorekomendacijomis, todėl trumpasis numeris 1808 taps svarbiu teisingos ir objektyvios informacijos kanalu gyventojams.
„Kaip matome, situacija Lietuvoje keičiasi labai greitai ir tikrai dar keisis, gyventojams kyla vis naujų klausimų. Dar kartą raginu netikėti iš lūpų į lūpas sklindančia informacija, sėjančią niekuo nepagrįstas baimes, o trumpuoju numeriu 1808 kreiptis į specialistus, kurie turi žinių ir kompetencijų jums atsakyti aiškiai ir tiksliai“, – sako A. Veryga.
Koronos karštąją liniją įkūrusios Kauno miesto greitosios medicinos pagalbos stoties direktoriaus Nerijaus Mikelionio teigimu, pasirengimas steigti liniją vyko sklandžiai, įrengta dešimt darbo vietų, apmokyti specialistai.
„GMP dispečerinė ir brigadų darbuotojai kiekvieną dieną tiesiogiai susiduria su gyventojų skambučiais, kai prašoma pakonsultuoti dėl koronaviruso. Didėjant tokių skambučių kiekiui matome ir suprantame, kad būtina viena bendra linija, kuria paskambinę žmonės gautų išsamią informaciją“, – teigia N. Mikelionis.
Anksčiau teiktos rekomendacijos panašiais atvejais kreiptis skubiosios pagalbos telefono numeriu 112 atšaukiamos, nes dėl pernelyg užimtų telefono linijų gali kilti sunkumų siekiant pranešti apie teisės pažeidimus, staiga iškilusią grėsmę gyvybei, sveikatai, saugumui, aplinkai ar turtui ir išsikviesti ne tik greitąją medicinos pagalbą, bet ir kitas pagalbos tarnybas: policiją, priešgaisrinę gelbėjimo tarnybą, aplinkosaugą.
„Skubiosios pagalbos tarnybų numeris 112 nėra skirtas konsultacijoms teikti. Todėl prašome visuomenės numeriu 112 naudotis atsakingai ir kreiptis tik tais atvejais, kai iš tiesų reikalinga skubi pagalba“, – sako Bendrojo pagalbos centro viršininkas A. Čiuplys.
Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad visą parą veikia ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) karštosios linijos (+370 618 79984 ir +370 616 94562). Taip pat dėl naujosios koronaviruso infekcijos galima kreiptis elektroninio pašto adresu koronavirusas@sam.lt, kuriuo į visuomenės užklausas dėl koronaviruso atsakinėja Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) specialistai.