Užsienio kapitalo įmonės dirba ir karantino metu

Dalintis:

Karantino metu dirbančios įmonės nepraslysta pro atsakingai karantino reikalavimų paisančių tauragiškių akis. Į redakciją paskambinę žmonės pasakojo apie didžiules užsienio kapitalo įmones, kurios savo veiklos nenutraukė. „Jose dirba šimtai žmonių. Kai pasės koroną, veltui nueis save izoliavusių žmonių pastangos. Kas tada atsakys?“ – piktinosi į redakciją paskambinęs žmonės.

Kaukių pritrūko, bet veiklos nesustabdė

Pirmadienį redakcijai paskambinusi tauragiškė stebėjosi, kodėl darbo nenutraukia didelės užsienio kapitalo įmonės, kurios gamina ne pirmojo būtinumo prekes. Pavyzdžiui, žvejybos tinklų gamybos bendrovė „Egersund Net“, kurioje dirba gal apie 300 darbuotojų. Redakcija gavo nuotraukų, kuriose matyti, kad žmonės dirba vienas prie kito ir be apsauginių veido kaukių.

UAB „Egersund Net“ personalo vadovė Rasa Blankė informavo, kad apsauginių veido kaukių darbuotojams įmonė pritrūko, tačiau patikino, kad netrukus turėtų jų gauti, taip pat pripažino, kad įmonėje yra operacijų, kurias atliekant neįmanoma laikytis reikalaujamų atstumų. Anot R.Blankės, saugumo reikalavimų laikomasi, kiek įmanoma. Vis dėlto ji pabrėžė, kad įmonei rūpi darbuotojų sveikata. Esą matuojama darbuotojų kūno temperatūra, patalpos dezinfekuojamos – valytojos kruopščiai atlieka savo darbą.

– Įstatymo nepažeidžiame, veikla neuždrausta. Ir kitos Tauragės industrinio parko įmonės karantino metu veikia, – tvirtino R.Blankė.

„Turime visas apsaugos priemones“

Skundas į redakciją atskriejo ir dėl karantino metu dirbančios baldų gamybos įmonės „Kristensen & Kristensen“. Tauragiškio tvirtinimu, įmonėje dirba apie 250 žmonių.

Vyras sakė, jog yra grįžęs iš užsienio ir izoliavosi, todėl jam pikta, kad kiti to nedaro. Esą kas iš to, jei vienas šeimos narys izoliuojasi, o kitas, kartu gyvenantis, turi eiti į darbą. Tokių šeimų narių, vyro žiniomis, dirba būtent „Kristensen &Kristensen“. Apie veiklos nenutraukusią bendrovę jis sakė pranešęs rajono savivaldybės administracijai, pastarosios atstovai pažadėję pasidomėti, taip pat – Darbo inspekcijai ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistams.

– Darbo inspekcija net nevyksta tikrinti faktų. Man paaiškino, kad jie gali darbdaviui tik išsiųsti laišką su nurodymais vėdinti patalpas ir panašiai. Visuomenės sveikatos centro specialistai irgi nieko negali padėti. Sako – mes atsiprašome, bet tokia situacija dabar, laukiame potvarkių. Visi laikosi karantino, tai kas ką nori, tą daro, ar taip išeina? – apmaudžiai kalbėjo vyras.

Tauragėje veikiančios „Kristensen & Kristensen“ įmonės direktorė Iliminata Remeikienė „Tauragės kurjeriui“ sakė, kad šiuo metu dirba ne visi įmonės darbuotojai.

– Kai kurie turi nedarbingumo pažymėjimus dėl epidemiologinės rizikos, nes turi mažų vaikų, kiti serga. Žmonės gali eiti mokamų ar nemokamų atostogų. Mes turime visas apsaugos priemones – dezinfekcinius skysčius, kaukes, pirštines, esame sudarę apsaugos priemonių planą. Darbuotojų prašome laikytis atstumų. Būna, per pertraukas įspėjame, kad šalia vienas kito nesėdėtų. Tarp darbo vietų yra maždaug 1,5 metro atstumai. Įmonės teritorija užrakinta. Rytais tikriname atvažiuojančių vairuotojų temperatūrą. Kiek įmanoma, laikomės savisaugos. Kiek aš žinau, pagal įstatymus nutraukti veiklą mums nėra būtina. Vyriausybė kaip tik pageidauja, kad žmonės turėtų darbus, – kalbėjo „Kristensen & Kristensen“ įmonės Tauragėje direktorė.

Anot I.Remeikienės, įmonė yra apsvarsčiusi variantus, ką reikėtų daryti, jei reikėtų „išeiti į prastovą“, tačiau kol kas to nesiims.

Visuomenės sveikatos specialistai dirba per atstumą

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Tauragės departamento vadovė Gilma Masiulionienė sakė, kad apie karantino ir saviizoliacijos pažeidimus gauna informaciją iš policijos komisariato. Nuo kovo 17 dienos dėl Tauragės savivaldybės gyventojų izoliavimosi tvarkos pažeidimų gauti 32 policijos pranešimai.

– Susisiekiame su tokiais žmonėmis, aiškinamės, ar pranešimas pagrįstas, o gal pranešė tik todėl, kad kažkas tiesiog neturi akies ant kito žmogaus. Atliekame atvejų tyrimus. Aiškinamės kontaktus, kad virusas nepasklistų tarpusavyje. Kol kas užfiksuoti atvejai įvežtiniai, – tvirtino Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Tauragės departamento vadovė.

Paklausta, ar iš tiesų departamento specialistės negali vykti patikrinti, kaip asmenys laikosi karantino tvarkos, G.Masiulionienė patvirtino, kad karantino sąlygos galioja visiems. Anot jos, už įmonės veiklą atsakingas jos vadovas, jis ir turi užtikrinti, kad nebūtų daroma pažeidimų.

Gyventojai, žinantys apie pažeidimus, turėtų informuoti policiją. Pasak pašnekovės, tik pareigūnai gali surašyti administracinių nusižengimų protokolą dėl jų teisėto nurodymo ar reikalavimo nevykdymo ir skirti baudą.

– Policija dirba savo darbą. Laukiame Administracinių nusižengimų kodekso 45 straipsnio pakeitimo, kuris leis imtis priemonių čia ir dabar, o ne rinkti įrodymus baudai skirti. Girdėjau policijos generalinio komisaro pranešimą, kad ši pataisa turėtų būti priimta artimiausioms dienomis,  – kalbėjo G.Masiulionienė.

Laukia įstatymo pataisos

Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato (AVPK) atstovė spaudai Greta Kęsminaitė informavo, kad pagal Administracinių nusižengimų kodekso 45 straipsnį (dėl Visuomenės sveikatos srities Europos Sąjungos reglamentų ar sprendimų, higienos norminių aktų ar kitų visuomenės sveikatos srities teisės aktų, Lietuvos Respublikos žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pažeidimų) protokolus gali surašyti savivaldybių administracijų, Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai, tačiau laukiama pataisos, kuri leis tiesiogiai policijos pareigūnams fiksavus pažeidimą bausti.

Gauta apie 100 pranešimų

Tauragės AVPK atstovė informavo, kad karantino pradžioje per parą komisariatą pasiekdavo vidutiniškai 20 pranešimų dėl karantino ir saviizoliacijos tvarkos pažeidimų apskrityje. Pastaruoju metu pranešimų sumažėjo iki vidutiniškai septynių.

„Nuo kovo 16 iki 31 dienos Tauragės rajone gauti 83 pranešimai apie saviizoliacijos nesilaikymą bei 8 pranešimai, kad įmonės vykdo veiklą, kai tai draudžia numatytos tvarkos esant tokiai situacijai. Apie fiksuotus pažeidimus informacija pagal teritorijas yra perduodama atitinkamos teritorijos visuomenės sveikatos biurui“, – redakciją informavo G.Kęsminaitė.

Anot policijos atstovės, pagal Administracinių nusižengimų kodekso 506 str. dėl pareigūnų teisėto nurodymo ar reikalavimo nevykdymo surašyti 3 protokolai. Juos surašė Pagėgių policijos komisariato pareigūnai. Numatoma bauda – nuo 90 iki 140 eurų.

Dėl kovos su epidemijomis ar užkrečiamosiomis ligomis taisyklių pažeidimų pagal Baudžiamojo kodekso 277 straipsnį ikiteisminių tyrimų nėra pradėta.

Jei gyventojai turi informacijos apie įmones, kurios nesilaiko karantino, ją gali pateikti per policijos elektroninių paslaugų portalą epolicija.lt

Dalintis:

About Author

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ žurnalistė

Rekomenduojami video:

Komentarų skiltis išjungta.