Vandens nuotekų įrenginiai kompensuojami ne visiems

Dalintis:

Šešiasdešimt rajono šeimų pateikė prašymus savivaldybei dėl paramos įsirengiant nuotekų valymo įrenginius, bet ją gauti galės ne visi – neužtenka skirtų lėšų, o savivaldybės tarybos sprendimu kompensacija neskiriama Tauragės, Skaudvilės miestų bei Juodpetrių ir Joniškės sodų gyventojams.

Įžvelgia nelygybę

Norinčiųjų įsirengti nuotekų valymo įrenginius privačiuose namuose gausu, bet kadenciją baigusi Tauragės rajono taryba iš dalies gyventojų atėmė galimybę kreiptis dėl paramos. Pasak opozicijoje dirbusio Vaclovo Karbauskio, jis buvo parengęs tarybos projekto sprendimą, kurį priėmus kompensacijos būtų mokamos visiems rajono gyventojams, neturintiems galimybės prisijungti prie centralizuotų nuotekų valymo įrenginių.

– Mano sprendimas net nebuvo pateiktas tarybos svarstymui. Ir tada, ir dabar klausiu – kodėl mes išskiriame žmones? Argumentų sulaukti nepavyko. Buvo sakyta, kad pinigų mažai, bet iš tiesų savivaldybėje yra pinigų. Mes skirstom lengva ranka tai vienai, tai kitai abejotinai iniciatyvai, tai galėtume papildomus 20–30 tūkstančių eurų per metus surasti ir nuotekų įrenginių kompensavimui, – sakė buvęs tarybos narys.

Prieš pateikdamas tarybos sprendimo projektą politikas bendravo su Bernotiškės ir Joniškės nuolatiniais sodų gyventojais, žmonės tikino norintys teisės į paramą, svarstė, kodėl rajone tokia nelygybė.

Srutas pila į tvenkinį

Skaudvilės seniūnijos seniūnas Gediminas Dinapas patvirtino, kad dalis Skaudvilės miesto gyventojų nėra prisijungę nei prie centralizuoto vandens tiekimo, nei prie nuotekų šalinimo, bet, pasak seniūno, gyventojai savo lėšomis rengiasi vandens valymo įrenginius, o kai kurie susidariusias srutas ištraukia ir išpila net į vandens telkinius.

– Kiek man žinoma, ne visi gali prisijungti prie centralizuotų tinklų, nors mieste yra ir vandentiekis, ir kanalizacija. Dėl to, kad nepretenduoja į savivaldybės kompensacijas, dar niekas nesikreipė. Tikrai žinau, kad yra tokių, kuriems nei nuotekos, nei vandentiekis neaktualūs. Juk jei žmogus planuoja statytis naują namą, jis pirmiausia susižiūri, yra nutiesti tinklai, yra galimybė prie jų prisijungti ar ne, – svarstė seniūnas.

Gediminas Dinapas prisiminė pernykščią istoriją, kai padidėjus vandens užterštumui Skaudvilės tvenkinyje buvo rasta, kad į jį yra pilamos srutos.

– Kas jas pila, nustatyti nepavyko, nors ir bandėme išsiaiškinti. Atsiranda gyventojų, kuriems nerūpi taisyklės ar įstatymai. Jie ką iš gamtos pasiėmė, atiduoda gamtai, – kalbėjo seniūnas.

44 klientai

Pernai daliai Joniškės sodų gyventojų buvo įvestas centralizuotas vandentiekis, bet nuotekomis žmonės turi pasirūpinti savo lėšomis.

Savivaldybės bendrovės „Tauragės vandenys“ vadovas Tadas Pauparis laukia rugpjūčio pradžios, kai visoje Lietuvoje pradės veikti Aplinkos apsaugos ministerijos rengiama informacinė sistema, kurioje atsispindės tikrieji skaičiai – kiek rajono gyventojų turi įsirengę nuotekų valymo įrenginius.

– Prie Joniškės soduose įvesto vandentiekio prisijungė 44 namų ūkiai, bet jie nuotekas turi tvarkytis patys. Žmonės savo lėšomis statosi valymo įrenginius. Galimybės prisijungti prie centralizuotų nėra, nes jų išvis soduose nėra. Sunku komentuoti tarybos sprendimą skirstyti rajono gyventojus. Kai buvo balsuojama, politikai kėlė tą klausimą, bet jis nebuvo išgirstas. Sunku pasakyti, kodėl, – kalbėjo „Tauragės vandenų“ vadovas.

Numatyta 40 000 eurų

Pasak mero patarėjos Sonetos Blankaitės, 2022 metais individualių nuotekų valymo įrenginių įrengimas iš dalies kompensuotas 59 pareiškėjams už 58 413,5 Eur.

– Šiemet patvirtintos 29 naujos paraiškos. Savivaldybės biudžete numatyta 40 000 Eur, bet skiriama papildomai pagal pateiktus mokėjimo prašymus. Dar yra 31 pareiškėjas iš 2022 metų. Jie, norėdami gauti kompensaciją, turi iki liepos 1 dienos savivaldybei pateikti trūkstamus dokumentus, – informavo S.Blankaitė.

Kompensacijos už nuotekų valymo įrenginius Tauragės rajone gali kreiptis gyvenamąją vietą Tauragės rajono savivaldybėje deklaravę ir nuosavybės teise valdantys gyvenamosios paskirties pastatą, kurio statyba teisės aktų nustatyta tvarka yra užbaigta ir pastatas yra įregistruotas Registrų centro Nekilnojamojo turto registre ne mažiau kaip penkerius metus nuo kvietimo teikti registracijos formas dienos. Šiemet prašymai skirti kompensacijas buvo priimami tik kovą. Gyventojai turėjo pateikti individualaus nuotekų valymo įrenginio įsigijimo ir įrengimo išlaidas pagrindžiančius dokumentus, įrenginio sertifikatą ar kitą informaciją, įrodančią, kad įrenginys sertifikuotas.

Dalintis:

Rekomenduojami video:

Komentarų skiltis išjungta.