fbpx

VDI kasdien sulaukia pagalbos prašymų

Dalintis:

Valstybinės darbo inspekcijos inspektoriai ekstremalios situacijos metu sulaukia daugybės sunerimusių darbuotojų skambučių. Ne vienas klausė patarimo, kaip elgtis, jei darbdavys liepia išeiti neapmokamų atostogų ar reikalauja rašyti prašymą atleisti. Specialistai įspėja: neskubėkite.

Skelbiama, jog Valstybinė darbo inspekcija (VDI) kasdien gauna per 1,5 tūkst. skambučių, apie šimtą žinučių į „Facebook“ paskyrą, tiek pat užklausų elektroniniu paštu. Trečdaliu padidėjęs besikreipiančiųjų srautas susijęs su šalyje paskelbta ekstremaliąja situacija ir karantinu, kurie daro didelę įtaką darbo santykiams.

Pranešime spaudai VDI specialistai teigia, jog nemažai įmonių susidūrė su sunkumais – ne visoms įmanoma prisitaikyti prie ekstremalios situacijos sąlygų. Toliau tęsti veiklą norintys darbdaviai ieško įvairių būdų, kaip spręsti ekonomines ir finansines pasekmes, tačiau pasirenkamos priemonės ne visuomet sąžiningos.

Karantino pradžioje didžioji dalis VDI gaunamų užklausų buvo dėl atostogų. Žmonės teiravosi, kada ir kaip gali būti suteikiamos neapmokamos ir kasmetinės atostogos, taip pat klausė, ką jiems daryti, nes darbdaviai siūlo imti atostogas. Neretai ne tik siūlo, bet ir primygtinai reikalauja tai daryti. Karantinui tęsiantis padaugėjo klausimų dėl prastovų, kai darbdavys negali suteikti darbo: kaip jos turėtų būti įforminamos, kaip darbdavys turėtų apie skelbiamą prastovą informuoti darbuotojus. Ne vienas darbuotojas teiravosi apie darbo sutarties nutraukimą – žmonėms svarbu neprarasti socialinių garantijų.

– Darbdaviai pastaruoju metu taiko du variantus – liepia rašyti prašymus atleisti arba reikalauja pasiimti neapmokamas atostogas. Iš sulaukiamų skambučių sprendžiant, darbdaviai net griebiasi psichologinio smurto. Nemaža skambučių dalis yra ir iš Tauragės rajono. Skambinantieji teigia sulaukiantys darbdavių tvirtinimo, jog pakvies dirbti, kai tik laikai pagerės. Kai kurie žmonės pasiduoda ir išeina, – atvirai pasakojo VDI Klaipėdos teritorinio skyriaus vedėjas Vytautas Ročys.

Darbo inspektoriai darbuotojams rekomenduoja nenusileisti ir kalbėtis su darbdaviais. Šie gali skelbti prastovas, už kurias nemažą dalį išlaidų atlygintų Vyriausybė.

– Klaipėdoje baldų gaminimo įmonė jau paskelbė priverstinę prastovą. O dėl atleidimų ypač skundžiasi mažų parduotuvių darbuotojai. Pavyzdžiui, nedidelės parduotuvės savininkas turi dvi samdomas darbuotojas ir siūlo abiem eiti iš darbo savo noru. Didesnės įmonės taip drastiškai nesielgia, ieško išeičių. Galų gale, įstatymas leidžia ir dalinę prastovą skelbti, – galimybes vardijo V.Ročys.

VDI Klaipėdos teritorinio skyriaus vedėjas teigė, jog pasirašius prašymą išeiti daugiau nei 10 dienų neapmokamų atostogų, asmuo praras visas socialines garantijas. Tai reiškia, kad net siaučiant pavojingam virusui, susirgęs negalėtų kreiptis į medikus dėl gydymo. Socialiai nedraustam asmeniui būtų teikiama tik būtinoji pagalba.

Darbdaviai įspėjami, kad esama situacija neatleidžia nuo darbo įstatymų vykdymo. O įstatymų nesilaikantieji bus griežtai baudžiami, primenant, kad sunku šiuo metu ir darbdaviui, ir darbuotojui.

Dalintis:

About Author

Morta Mikutytė

Naujienų portalo kurjeris.lt redaktorė

Palikite komentarą