Veterinarijos specialistai ragina saugoti plunksnuočius: plinta paukščių gripas

Dalintis:

Šią žiemą Lietuvoje sparčiai plinta paukščių gripas, keliantis nerimą plunksnuočių augintojams ir veterinarijos specialistams. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Tauragės departamento patarėja Aušra Stumbrienė tvirtina, kad augintojams būtina saugoti savo paukščius nuo užkrato.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) skelbia, kad tyrimais nustatyti du paukščių gripo protrūkiai netoli Tauragės rajono – Klaipėdos ir Raseinių rajonuose rastos nugaišusios 4 gulbės nebylės, kurios buvo užsikrėtusios paukščių gripu. Po detalesnių tyrimų trims paukščiams nustatytas didelio patogeniškumo virusas (lengvai užkrečiamas). Naujausias paukščių gripo atvejis fiksuotas Kauno rajone – tai pirmas kartas, kai užkratas nustatytas naminių paukščių ūkyje. Jame savo reikmėms buvo laikomi 27 paukščiai.

– Gruodį gavome pranešimą, kad Keramikos tvenkinyje rasta nugaišusi gulbė. Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos specialistai ištraukė paukštį iš vandens ir jis buvo pristatytas tyrimams. Mūsų džiaugsmui, atsakymas buvo neigiamas. Tačiau tai dar vienas priminimas mūsų žmonėms, kad savo auginamus paukščius dabar reikia labai saugoti, – „Tauragės kurjeriui“ sakė VMVT Tauragės departamento patarėja Aušra Stumbrienė, patikslindama, kad specialistai vietas, kuriose randami užsikrėtę paukščiai, pažymi specialiais ženklais ir imasi būtinų apsaugos priemonių.

A.Stumbrienės teigimu, oficialiai Tauragės rajone veikia du paukštynai, dar du nauji paukštynai užregistruoti 2020-aisiais Pagėgių savivaldybėje. Tačiau paukščių gripas pavojingas ne tik didelių paukštynų gyventojams, bet ir kiekviename nedideliame ūkyje laikomiems naminiams paukščiams. Todėl specialistai ragina susirūpinti apsaugos priemonėmis.

– Nors šios atmainos paukščių gripas žmonių sveikatai pavojaus nekelia, rizika, kad jis gali plisti naminius paukščius laikančiuose ūkiuose, išlieka didelė. Būtina riboti naminių paukščių kontaktus su laukiniais vandens paukščiais. Naminiai paukščiai turi būti laikomi uždarose patalpose ar aptvaruose su stoginėmis. Pašaras turi būti apsaugotas nuo laukinių paukščių ir graužikų. Negalima paukščių girdymui naudoti atvirų telkinių vandens. Augintojai turėtų nesilankyti kitose paukščių laikymo vietose ir vengti tiesioginio kontakto su laukiniais paukščiais – naminiai paukščiai gali užsikrėsti netgi nuo batais atnešto viruso, – užtikrino A.Stumbrienė.

Anot specialistės, didžiausias pavojus kyla paukščių migracijos laikotarpiu ir tuo metu ypač reikia saugoti paukščius nuo visų atvirų vandens telkinių – net nuo ūkyje esančios didesnės pelkės.

Pašnekovė patikslino, kad vien pažiūrėjus nepavyks išsiaiškinti, ar paukštis užsikrėtęs paukščių gripu – tai nustatyti gali tik specialus tyrimas. Tačiau yra bendri simptomai: gaišta daug paukščių, plunksnuočiai nelesa, sunkiai kvėpuoja. Pastebėjus paukščių gripui būdingus požymius ar pamačius nugaišusį laukinį vandens paukštį reikia apie tai pranešti visą parą veikiančiu telefonu 8 800 40 403 arba privačiam veterinarijos gydytojui.

– Net ir nekaltas gulbės pavaišinimas grūdais ar batonu, gali baigtis paukščių gripu ir paukščių gaišimu, – sakė A.Stumbrienė.

Dalintis:

About Author

Naujienų portalo kurjeris.lt redaktorė

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą