Vienintelės Tauragėje kačių prieglaudos ateitis pakibo ant plauko. VšĮ „Gyvūnų globa Tauragėje“ įkūrėja Ligita Juščienė ir pavargo kone viena rūpintis benamiais gyvūnais, jų gydymu bei priežiūra ir pagalbos iš atsakingų institucijų nebesitiki. Kada prieglaudos steigėja ją uždarys – tik laiko klausimas, nauji gyvūnai čia nebepriimami, kelios savanorės jais rūpinasi tik iš geros širdies, be jokio atlygio.
Teks nueiti kryžiaus kelius
Jei šiomis dienomis radote benamę katę ir nuspręsite pasielgti atsakingai – pasirūpinti, kad gyvūnas patektų į globos įstaigą, turėsite pasiryžti nueiti kryžiaus kelius ir bent kurį laiką juo pasirūpinti patys. Joniškės soduose gyvenanti Virginija pasakojo, kad maždaug prieš savaitę gretimame apleistame sklype pastebėjo suvargusią benamę katę, o netrukus paaiškėjo, kad ji turi ką tik atsivestų kačiukų. Ir katė, ir mažieji labai baugštūs, tačiau moteriai pavyko vieną kačiuką sugauti. Gyvūnėlis silpnas, paliegęs, pūliuojančiomis akytėmis.
– Buvo savaitgalis, iš pradžių bandžiau internete nurodytu telefonu prisiskambinti į kačių prieglaudą Tauragėje, tačiau į skambutį niekas neatsiliepė. Prisiskambinau gyvūnų globėjui Sigitui Klymantui, tačiau jis patikino, kad kačių į savo namus nepriima, sakė, jog Tauragėje su kačių prieglaudos savininke yra neoficialiai sutarę, kad jis rūpinasi šunimis, o ji – katėmis. Deja, kačių prieglauda vėliau informavo, kad naujų gyvūnų nebepriima ir kad turėčiau kreiptis į VšĮ „Būk mano draugas“, kuri yra laimėjusi Tauragės savivaldybės konkursą benamiams gyvūnams gaudyti, – pasakojo Virginija.
Moteris susisiekė su Klaipėdoje esančia VšĮ „Būk mano draugas“. Tačiau įmonės atstovė paaiškino, kad prieš atvykdami į Tauragę paimti beglobio gyvūno jie turi gauti Tauragės savivaldybės leidimą, o tai kažkiek užtruks, todėl sergančiu kačiuku moteris turinti kurį laiką pasirūpinti pati. Po keleto dienų įstaigos atstovas pranešė, kad leidimą savivaldybė davė, ir suderino atvykimo į Tauragę laiką. Moteris dirba, namuose būna tik vakare. Iš Klaipėdos atvykę įmonės atstovai šią savaitę kačiuką išsivežė, paliko kačių gaudyklę ir paprašė moters ja sugauti likusius gyvūnus. Jei tai padaryti pavyks, leidimo atvykti į Tauragę „Būk mano draugas“ prašys dar kartą.
Veiks, kol užteks pinigų
Tai ne pirmas kartas, kai „Tauragės kurjerį“ pasiekia žinia apie tai, kad Ligitos Juščienės įsteigta kačių prieglauda nebepriima naujų gyvūnų. Kas atsitiko ilgus metus šią veiklą vykdančiai įstaigai?
– Taip, nebepajėgiam priimti naujų gyvūnų. Dabar, vasarą, mano darbo valandos yra ilgos. Pavyzdžiui, šiandien aš savo darbe, iš kurio duoną valgau, dirbu nuo 9 iki 21.30 val. Aš nebepajėgiu. Darau tiek, kiek galiu. Šiemet nepasirašiau jokių sutarčių su savivaldybe. Todėl kiek galėsiu, tiek krutėsiu, – „Tauragės kurjeriui“ kalbėjo manikiūro meistre dirbanti L.Juščienė.
Pasak prieglaudos savininkės, dirbdama savo tiesioginį darbą ji negali kada panorėjusi išvažiuoti pas veterinarą, visos prieglaudai talkinančios savanorės taip pat turi darbus, be to, atostogų metas.
Šiuo metu Ligita Tauragėje yra vienintelė, teikianti benamių kačių prieglaudos paslaugas. Paklausta, ar jai kas nors padeda, ar bent pasiteirauja, kokios pagalbos reikėtų, net kelis kartus pakartojo – niekas.
– Žinoma, paprasti, eiliniai žmonės mums kažkiek iš geros valios pagelbsti, atveža ėdalo, savanorės kasdien atvažiuoja. Piniginės paramos šiemet gausime tik iš Gyventojų pajamų mokesčio 1,2 proc. Dar nežinau, kiek jos šiemet bus. Todėl pasakiau sau – judėsim tol, kol turėsim pinigėlių. Pinigėliai baigsis, baigsis ir mūsų veikla. Darau, ką galiu, pagal savo galimybes. Supraskite – tai nėra mano darbas, iš šios veiklos aš negyvenu, – apmaudžiai kalbėjo Ligita.
Naujų gyvūnų prieglauda, pasak Ligitos, nebepriima, nes neaišku, kada ją reikės uždaryti. O dabar ten globojamų kačių juk į gatvę neišmesi, jas vis tiek reikės išdalyti naujiems šeimininkams. Prieglaudoje yra suaugusių kačių, kurių priglausti niekas nenori.
– Todėl dabar prieglauda gyvena nuolatinėje baimėje. Perimti jos veiklos niekas nenori, – patikino gyvūnų globėja.
Paklausta, galbūt kuo nors galėtų padėti savivaldybė, Ligita patikino, kad pagalbos nesikreipė ir vargu, ar kreipsis. Prieglauda, anot jos, dar galėtų veikti, jei kas nors finansuotų bent vieno darbuotojo, kuris galėtų nuolat rūpintis jos veikla, etatą, kad šis darbuotojas gautų bent minimalų atlyginimą. Juk teoriškai benamiai gyvūnai turėtų būti savivaldybės, o ne savanorių atsakomybėje.
Politikai tik pažada
„Tauragės kurjeris“ susisiekė su ne pirmus metus kačių prieglaudoje savanoriaujančia moterimi. Jos apmaudas dėl įstaigos ateities dar didesnis nei Ligitos. Moteris taip pat turi darbą, jos darbo valandos – nuo 8 iki 17 valandos. Todėl į prieglaudą ji gali atvažiuoti tik vakarais, aukodama savo laisvą laiką. Pasak savanorės, į prieglaudą buvo atvykusių ir Seimo narių, ir kitų politikų. Jie pasidžiaugė, pagyrė, kad yra žmonių, vykdančių tokią kilnią misiją, tačiau tuo viskas ir baigėsi.
– Padėkos yra gerai, bet iš jų prieglaudos neišlaikysi. Seimo nariui sakėme, kad mums labai reikėtų bent puse etato įdarbinto žmogaus, kad bent žiemą krosnį pakurtų. Parlamentaras pažadėjo tuo pasirūpinti, bet tai ir liko tik pažadu, – kalbėjo moteris.
Moteris kačių prieglaudoje savanoriauja trečius metus. Paprašyta papasakoti, kokius darbus atlieka prieglaudoje, vardijo, kad važiuoja du kartus per savaitę – trečiadieniais ir šeštadieniais, gyvūnus pašeria, pagirdo, keičia kraiką, valo patalpas, jei reikia, suduoda vaistus.
– Ir negali tik taip – darbus nudirbti ir išeiti. Ir paglostai, ir panešioji, ir paniurkai, ir pakalbini. Dvi valandas mažiausiai užtrunki. Ir tai tik dabar, kai kačiukų mažiau, o kai buvo beveik 40, tai ir tris, ir keturias valandas praleisdavau. Dar tenka ir sekmadieniais atvažiuoti, ne kiekvieną, žinoma, kai atliekame generalinę tvarką – tada viską plaunam, šluostom, siurbiam. Tokiais sekmadieniais ateinam 9 valandą, išeinam apie 15 val., – kalbėjo savanorė.
Savanorėms ne tik gaila, kad prieglaudos gali nelikti, šią situaciją jos vadina baisia. Prieglaudoje dabar savanoriauja tik tos moterys, kurios laiko save savotiškomis fanatėmis ir dirbs iki paskutinės minutės. Esą anksčiau ateidavo jaunų merginų, pasišovusių padėti prieglaudai, tačiau dažniausiai pasavanoriaudavo mėnesį ar du ir nebeatvažiuodavo. Vyrų savanorių dar nepasitaikė, moterims pagelbsti tik šeimų nariai.
– Išgelbėti prieglaudą būtų galima tik tokiu atveju, jei kas nors perimtų jos vadovavimą. Bandysim kalbėtis, gal kas nors iš mūsų, savanorių, sutiktų. Būtų labai gaila, jei ši veikla nutrūktų. Patikėkite, benamių kačių yra labai daug, žmonėms, ypač kaimuose, dar labai trūksta supratimo. Keletas katinukų į mūsų prieglaudą atkeliavo iš gaisravietės Pagėgiuose, paaiškėjo, kad iš viso šioje sodyboje buvo gal 20 kačių ir visos jos dauginosi. Nemažai atvežama iš sodų, gal kažkas ten išmeta, – svarstė savanorė.
Pagalbą pasiūlytų „pagal galimybes“
Trečiadienio rytą prieglaudoje budėjo kita savanorė – Angelė mielai įleido apžiūrėti globotinių, patikino, kad šiuo metu ėdalo gyvūnams užtenka, jų atveža geri žmonės, dalį reikia pirkti.
Suskaičiavome prieglaudoje 12 kačių, pusė jų – visiškai mažyčiai. Angelės teigimu, mažiukus žmonės tuoj paima, o senų kačių nelabai nori, kad kai kuriems rastum šeimininkus, reikia labai pasistengti.
Dauguma narvų šiuo metu tušti. Prieglauda švari ir išpuoselėta. Vos priėjus prie narvo, katinėliai kniaukia ir prašosi paglostomi. Liūdną šypseną kelia palaikė krosnelė, kuria prieglauda šildoma žiemą. Jei įstaiga sulauks žiemos, reikės pasirūpinti ne tik malkomis, savanorėms prisidės papildomas darbas – krosnelę kūrenti.
„Tauragės kurjeris“ išsiuntė užklausą savivaldybės administracijai, kuo ji galėtų padėti šiai savanoriškai veiklai ir ar žino apie kritinę įstaigos padėtį. Iš savivaldybės atstovo spaudai Kasparo Bertašiaus atskriejo toks atsakymas: „Įstaigos savininkė turėtų kreiptis pagalbos į Tauragės rajono savivaldybės administraciją su prašymu, tuomet administracijos specialistai išnagrinės situaciją ir pagal galimybes pasiūlys pagalbą. Kadangi kačių populiacija yra stipriai išaugusi, ketinama grįžti prie PSP (pagauk – sterilizuok – paleisk) programos. Šioje programoje tikrai galėtų dalyvauti ir minėta įstaiga“.