fbpx

Žvarbų sekmadienį tauragiškiai bandė Mpembos efektą: kas tai?

Dalintis:

Šiandien feisbuke gausu nuotraukų ir trumpų vaizdelių, kuriuose tauragiškiai išbando paslaptingą Mpembos efektą – kai stingdančiame šaltyje karštas vanduo tiesiog ore virsta šerkšnu.

Tokią dieną, kaip ši, kai lauke tvyro -20 laipsnių šaltis, galima išbandyti smagią žiemišką pramogą. Tereikia tik šiltų rūbų ir verdančio vandens. Išėję laukan švystelkite vandenį ir grožėkitės šerkšno fejerverkais – tik būkite atsargūs, nes visgi vanduo karštas.

Šis efektas įdomus tuo, kad su šaltu vandeniu jo nepakartosi. Mpembos efektu pavadintas reiškinys, kuomet šaltame ore karštas vanduo užšąla greičiau nei šaltas, nėra iki galo ištirtas. O toks pavadinimas šiam įspūdingam šerkšno fejerverkui suteiktas 1963 metais dėl Tanzanijos studento Erasto Batholomeo Mpembos, kuris pastebėjo, jog karštas valgomųjų ledų mišinys sušąla greičiau nei šaltas. Jo iškelti klausimai ir paskatino suteikti reiškiniui tokį pavadinimą.

Nors reiškinys stebimas jau daugybę metų, galima rasti informacijos, kad jis taip ir nėra iki galo išaiškintas. Galima rasti įvairių aiškinimų, tarp jų ir svarstymų, jog taip vyksta dėl mažesnio karšto vandens tankio.

Nepaisant bandymų paaiškinti šį reiškinį, jūs galite jį išbandyti, kol už lango dar spaudžia šaltukas. Pasak Hidrometeorologijos tarnybos, rytoj Tauragėje šaltis spustels iki -17 laipsnių šalčio, tad Mpembos efektas turėtų puikiausiai pavykti.

Dalintis:

About Author

Skaitomiausias Tauragės krašto naujienų portalas

Palikite komentarą