fbpx

Pliumpt!

Dalintis:

Prieš Didžiąsias metų šventes visuomet taip būna: norime tapti geresni ir dalintis. Ir džiaugiamės lėkštei sriubos paaukoję tiek, kiek penkios lėkštės kainuoja. Ir širdis atveriame. Bet tik jau – ne duris ar langines. Nes lietuviai nėra linkę viešai pasakoti nei apie savo turtus, nei apie skaudulius. Ilgėliau televizijoje dirbę jums tikrai pasakytų, kad ne viena tikrai kvapą gniaužianti istorija ekrano taip ir neišvydo. Dėl to, kad savo poelgių gėdytasi. Dėl to, kad pasakojimas kitiems nepakenktų. Net dėl to, kad žmogus geras ir įdomus, bet – vos kamera įsijungia – jis kvapo netenka ir sakinio nebesurezga. Ir dar dėl to, kad, paklausęs savęs, ar tos išpažinties ekrane kam nors reikia, žmogus aiškiai suvokia: jos reikia tik televizijai. Tik programai sukurti, žiūrovo laikui užimti ir – nors apie tai gal nepagalvojote – tam, kad siužeto pertraukose galima būtų parodyti „Lidl“ arba „Maksimos“ reklamą. 

Viena iš Lietuvos televizijų – kažkada, beje, pasiskelbusi, kad yra šeimos televizija – yra itin pamėgusi rodyti iširusias arba nedarnias šeimas. Ji dar mėgsta rodyti ir nelabai laimingus žmones. O paskui, kai laidų ciklas baigiasi – tų žmonių ji niekuomet neprisimena. Ir dar televizija pamiršta, kad žiūrovai tų nelabai laimingų TV herojų nepamiršta. Žiūrėk, jau metai, jau antri, kai laida pasibaigė, bet miestelio ar kaimo gatvelėje kaimynui tas nelabai vykęs kažkada buvusios laidos dalyvis tik televiziją ir primena. Nes nieko daugiau jis nėra nuveikęs: tik laidoje kažkada dalyvavo. Tik – gal per daug apie save bei kaimynus pripasakojo.

Laidos, apie kurią pasakoju, veikėjos yra labai panašios į daugelio kitų TV3 laidų herojus. Jos – kažkada sėkmingai gyvenusios, laimingai ištekėjusios ir vaikus pagimdžiusios – vėliau nukrypo nuo teisingo kurso: kuri į taurelę įniko, kuri artimus žmones išdavė. Beveik visos – girtų sutuoktinių kumščiais daužytos. Kai kurios – darbą praradusios. Dar viena – ligonė (Nežinau, ar galima tokią ligą ekrane viešinti, bet tos laidos vedėja, tiesiai į ekraną žiūrėdama, išrėžė: „Į baimės kambarį – dėl jūsų ligos – jums negalima eiti…“).

Į tą baimės kambarį – supratau, kad taip vadinasi jaunimui skirtas atrakcionas, įsikūręs buvusioje  psichiatrijos ligoninėje – penkias ar šešias moteris laidos vedėja atvedė tikslingai. Paaiškino: čia, tamsoje, ieškodamos paslėpto išėjimo, privalėsite atsikratyti savo baimių. O tos, į labirintą atvestos, tik blaškėsi tamsoje ir nežmoniškais balsais… cypė. Nebuvo malonu. Bet televizinis efektas pasiektas: nes ir man – žiūrovui – palengvėjo, kai jos iš to kalėjimo ištrūko. Tik esmės nesupratau.

Kuo nori tapti kiekvienas kareivis? Toks buvo protų mūšio klausimas, skirtas TV laidos „Namas“ dalyvėms. Net ne klausimas: tik miniklausimėlis. Ir – kol viena visai nežėrinčio intelekto dalyvė spėliojo, ar leitenantu, ar kapitonu, ar tiesiog statybininku tas kareivis norėtų tapti, kitos penkios kvatojosi net už pilvų susiėmusios. Tai buvo tikros patyčios ekrane. Tos pačios, apie kurias rašiau, kad ir po penketo metų sodžiaus žmonės jas atsimins.

Nežinau, kokiais televiziniais pažadais tos gyvenimo nuskriaustosios susigundė. Norėjo žinomos tapti? Išgarsėti? O gal – baisoka mintis, bet kas paneigs, kad galėjo ir taip būti – gal buvo pažadėta užmokėti už tai?

Ne! Jos visos teigė, kad atėjo į šią laidą, norėdamos užbraukti praeitį ir pradėti naują gyvenimą. Ir net ryžosi ekrane su tuo senuoju gyvenimu atsisveikinti. Savo blogybėms, ydoms, nedorybėms ar net paprasčiausioms gyvenimiškoms nesėkmėms jos rašė atsisveikinimo laišką.

„Nebebus skausmo ir bemiegių naktų“, – rašė viena.

„Skandinu tave, mano darboholizme“, – rašė antra.

„Skandinu šį laišką: tegu gelmės nusineša skausmą ir skurdą“, – deklamavo trečia.

Panašiais gražiais žodžiais su buvusiu negeru gyvenimu atsisveikino ir kitos.

Tik štai bėda: nė viena iš jų laidoje net panašiais žodžiais nekalbėjo. Todėl dar viena yla iš maišo lenda: tie „atsisveikinimo“ laiškai, atrodo, rašyti ta pačia – laidos redaktoriaus ranka.

Bet šiandien šito jau nepatikrinsi: tuos laiškus, pririštus prie akmenų, laidos herojės dramatiškai nuskandino Kauno mariose.

Pliumpt! Tuo trumpu ištiktuku sėkmingai galėtų vadintis ir toji laida.

Dalintis:

Palikite komentarą