fbpx

Pro langą į dangų

Dalintis:

Žiūriu ir negaliu atsižiūrėti: iš nenaujo automobilio išlipa graži elegantiškai apsirengusi moteris. Lyja. Moteris išsiskleidžia skėtį, grakščiu žingsniu kerta kelią ir nedidelę aikštę. Atsidūrusi po stogu suskleidžia skėtį ir į rūmus. Tai ką tik išrinkta Moldovos prezidentė M.Sandu atvyko į darbą.

Nė vieno apsaugininko. Jokio kortežo. Galbūt prezidentę iki Prezidentūros pavežė jos vyras, o gal draugė. Iš filmuko to nebesužinosim. Prezidentę atvežęs automobilis greitai dingo už posūkio. Bet ir be to filmuką, sąlyginiu pavadinimu „Moldovos prezidentė atvyksta į darbą“, jau peržiūrėjo 110 tūkst. žmonių. Susižavėjimo šūksniai.

Rusams, kurie ką tik sužinojo, kad Putino valdžia sričių valdininkų automobiliams pirkti skyrė 100 kartų daugiau biudžeto lėšų nei greitosios pagalbos automobiliams, išvis atima žadą: garsiąją Harvardo ekonomikos mokyklą baigusi 48-erių prezidentė karą valdiškam pasipūtimui ir privilegijoms pradėjo ne nuo moralų kitiems. Nuo savęs. Komentuoja: kad taip mums tokią.

Retas atvejis, kai prieš rusus neturiu demokratinio pranašumo. Važiuodamas iš Tauragės į Vilnių ne kartą sutikau Seimo pirmininko V.Pranckiečio kortežą. Vieni ratai Seimo pirmininkui, kiti – apsaugos. Kasdien – pirmyn atgal Kaunas–Vilnius: 400 kilometrų.

Sveikatos apsaugos ministras tarnybiniu automobiliu ar tik ne iš Kaišiadorių rajono į Vilnių ir atgal. Taip pat ketverius metus.

Bala nematė Prezidento, Seimo pirmininko ar premjero „audinių“ ir „mersų“. Nors ir nesuprantu, kam šitaip saugoti Seimo spikerį. Galiu suprasti personalinį automobilį ministrui ir merui. Bet į mano laidos filmavimą televizijoje dažnas Seimo narys irgi atvažiuoja limuzinu su šoferiu.

Anądien skaitau kolegos interviu, kuriame buvęs Dailės muziejaus direktorius giriasi, kaip jis Vilniaus Arkikatedrą už Maskvos pinigus suremontavo. Taip ir pasakė: už Maskvos pinigus.

Tam reikalui Seimo garažas – pilnas automobilių. Kaip ir Vyriausybės. Ministerijų. Savivaldybių. Bet kuri valdiška Šaraškino kontora būtinai savo viršininką privalo vežioti. Tas ne viršininkas, kuris personalinių ratų ir šoferio neturi?

Kiek milijonų kasmet tuščiai įsūdom į ratus? Užuot primokėję politikams ir pareigūnams už degalus ir amortizaciją. Praeitis sėdi giliau nei mes leidžiam sau pasižiūrėti.

Anądien skaitau kolegos interviu, kuriame buvęs Dailės muziejaus direktorius giriasi, kaip jis Vilniaus Arkikatedrą už Maskvos pinigus suremontavo. Taip ir pasakė: už Maskvos pinigus. Nei kolegai, nei apskritai kam nors tas nonsensas neužkliuvo. Net ir jūs, mielas skaitytojau, turbūt mintyse pagyrėte buvusį veikėją – šaunuolis, Lietuvai gera padarė.

Praėjo 30 m. po brutaliausios okupacijos, kokią kada patyrė Lietuva. O mes vis dar traškam kaip Kremliaus radijas. Propagandos mums į lūpas įstatytais žodžiais.

Tikrai Maskvos pinigais? O tai kas tą Arkikatedrą užgrobė ir nuniokojo? Kiek evangelikų liuteronų bažnyčių Mažojoje Lietuvoje buvo paverstos grūdų ir salietros sandėliais? Kaip  Maskvos „geradarių“ dėka net ir dabar atrodo kelios sostinės katalikų šventovės? Ar sakydami „Maskvos pinigai“ nepaniekiname tikintiesiems ir bažnyčioms padarytos skriaudos?

Turėtų nudžiūti liežuvis, pinigus, už kuriuos Dailės muziejus užgrobtoje Katedroje įrengė švedišką šildymo sistemą, priskiriantis okupantui.

SSRS okupacijos padarytą žalą Lietuva yra oficialiai įvertinusi 17 mlrd. eurų. O jeigu taip, tai „Maskvos pinigai“ Arkikatedrai remontuoti buvo pinigai, kuriuos okupantai gavo apiplėšdami Lietuvą.

Regis, nesudėtinga. O kaip giliai mumyse tūno okupantų įkaltas įprotis mąstyti atbulai. Baigęs rašyti dar kartą įsijungsiu filmuką „Moldovos prezidentė atvyksta į darbą“. Puikus priešnuodis.

Dalintis:

About Author

Rimvydas VALATKA

Lietuvos žurnalistas, publicistas, signataras. 1992–2012 m. dienraščio „Lietuvos rytas“ vyriausiojo redaktoriaus pavaduotojas, internetinio portalo lrytas.lt redaktorius. 2012–2015 m. laikraščio ir naujienų portalo „15 min“ vyriausiasis redaktorius. 2015–2016 m. žurnalo „Veidas“ vyriausiasis redaktorius ir direktorius. 2019 m. tapo „Tauragės kurjerio“ bendradarbiu.

Palikite komentarą