Tauragės rajono policija kas mėnesį sulaiko bent po kelis neblaivius vairuotojus. Kai kurie į alkotesterį įpučia įspūdingus skaičius – užfiksuoti pažeidėjai, įpūtę net virš trijų ar keturių promilių, už ką gresia jau baudžiamoji atsakomybė. Kai kurie vairavimo įgūdžius „lavina“ girti prie vairo sėsdami net neturėdami vairuotojo pažymėjimo. Kaip tokią situaciją vertina patys tauragiškiai?
Auklėti ne baudomis, o jų neišvengiamumu
Tauragės miesto seniūnas Žilvinas Majus pripažįsta, kad problema egzistuoja, o jos tikrąjį mastą dar labiau atskleidžia padažnėję policijos reidai. „Žmonės buvo įpratę elgtis kaip nori, nes kontrolė buvo mažesnė. O kodėl jie prisigėrę sėda prie vairo, sunku pasakyti, reikėtų kiekvieno iš jų asmeniškai paklausti“.
Seniūnas mano, kad šviečiamasis darbas būtinas, tačiau greitu jo efektyvumu abejoja. „Su žmonėmis gi bendraujama, aiškinama, kad vienaip ar kitaip elgtis negalima, tačiau daugelio ta teorija neveikia, vis tiek daro taip, kaip jiems atrodo ar yra įpratę. Nežinau, gal mūsų mentalitetas toks, kad geriausia poveikio priemonė kol kas yra baudos“.
Pašnekovas pripažįsta, kad ir dabar galiojančios baudos už kelių eismo taisyklių pažeidimus yra nemenkos, ypač už vairavimą neblaiviam, tačiau jos daugelio nuo pažeidimo neatgraso. „Nes daug kartų pavyksta nusižengti ir neįkliūti. Gal dabar, kai padaugėjo reidų kas nors pasikeis, nes ir patys bus skaudžiai nubausti, ir artimieji, kaimynai sužinos. Tik tada, kai žmonės supras, jog bauda neišvengiama, pasikeis ir jų elgesys“.
Ne skųsti, o pranešti
Bendruomenės aktyvistas Aloyzas Turauskis nemano, kad girti vairuotojai – išskirtinė problema Tauragės rajonui, bet pripažįsta, kad problema yra. Jis siūlo ją spręsti pasitelkiant ir kitų šalių gerąsias praktikas. Pavyzdžiui, Suomijoje baudos, kaip ir progresiniai mokesčiai, priklauso nuo pajamų – kuo turtingesnis pažeidėjas, tuo daugiau sumoka.
„Man asmeniškai labai patinka Vokietijos praktika, kur kiekvienam piliečiui yra tiesiog įskiepyta pareiga pranešti apie pažeidimus. Ten net prieš kaimyną ar bendradarbį, patį geriausią bičiulį niekas neišdrįstų sėsti prie vairo. O mums kartais to sąmoningumo pritrūksta, gal kai kurie vis dar baiminasi skundiko etiketės, nes sovietmečiu buvo įdiegta, kad skųsti negerai. Tai tas mentalitetas ir išlikęs – būna, tyli net tada, kai mato, jog iš baro pakilusi neblaivi kompanija sėda ir išvažiuoja. O juk gali tavo vaiką ar bet kurį kitą artimą žmogų toks vairuotojas partrenkti. Bet dažniausiai pas mus garsiai rėkiama tik tada, kai nelaimė jau įvyko, nors prieš tai niekas nesiėmė jokių veiksmų, kad užkirstų jai kelią“, – sako tauragiškis.
Situaciją galime pakeisti kiekvienas
Tauragės rajono Sungailiškių kaimas įsikūręs šalia judraus kelio, kuriuo nuolat zuja automobiliai. Ne visiems pavyksta sėkmingai pasiekti tikslą – dar visai neseniai iš griovio ištraukto automobilio vairuotojas pripūtė beveik 2,5 promilės. Sungailiškietė Irma Jakutienė pastebi, kad pastaruoju metu kelyje dažniau patruliuoja ir policininkai, bet dažniau sulaiko pravažiuojančius pažeidėjus.
„Problema yra aktuali ir ją galime išspręsti kompleksiškai. Alkoholis – tik veiklos trūkumo pasekmė. Per mažas užimtumas užaugino jau antrą pašalpinių kartą, o su ja ir papildomų problemų. Bet nereikia visos atsakomybės krauti vien valdžiai, mes patys irgi galime daug pasiekti kalbėdami vieni su kitais, šviesdami. Aišku, 50-mečiui ir vyresniam įpročius keisti gali būti sunku, bet pasiūlyti švęsti blaiviai, o po to ramiai parvažiuoti namo, turime pabandyti“, – sako, I.Jakutienė.
Ji sako pastebinti, kad anksčiau neatsakingų vairuotojų buvo gerokai daugiau, tad situacija, nors ir iš lėto, gerėja.
Publikacija parengta bendradarbiaujant su AB Lietuvos automobilių kelių direkcija.
Užs. Nr. 78